V Itálii roste největší open air aréna v Evropě. Pohostí až 100 tisíc návštěvníků a nabídne perfektní akustiku
Asi každý milovník hudby bude souhlasit s tím, že nejlépe si svou oblíbenou hudbu vychutná interpretovanou naživo. Velmi však záleží i na tom, v jakém prostředí se bude ona interpretace odehrávat. Italové nyní dostanou zcela nové místo, kam si budou moci zajít pro hudební zážitky, a dílo je to skutečně velkolepé. Do budované arény se vejde až 100 tisíc osob, pro které je nachystané to nejlepší zázemí.
Bary, komorní koncertní sály, velká otevřená prostranství či sportovní arény, to všechno jsou místa, na kterých se hudební akce pořádají a která mohou nabídnout zcela rozdílný zážitek. Poslech klasické hudby v podání smyčcového kvartetu si člověk nejlépe vychutná v rámci menšího koncertního sálu. Popové interprety či rockové kapely je ovšem nejlepší zažít v davu ostatních fanoušků na některém z obřích koncertů konaných na fotbalových stadionech a velkých prostranstvích.
Pokud se podíváme do knihy rekordů, zjistíme, že koncert s vůbec nejhojnější účastí má na svědomí hudebník Rod Steward, jehož koncert konaný 31. prosince 1994 na slavné pláži Copacabana v Riu de Janeiru přilákal 3,5 milionu diváků. Tento rekord je však trochu sporný, protože vystoupení bylo zdarma a zároveň se konalo během oslav Nového roku.
Podobně nemůžeme pořádně počítat ani koncerty konané v rámci hudebních festivalů. Pokud se zaměříme na rekord jednoho umělce či kapely, jejichž koncert byl placený a vystupovali na něm pouze oni, je vítězem italský zpěvák Vasco Rossi, kterému se podařilo do italského Enzo Ferrari Parku v Modeně přilákat neuvěřitelných 225 tisíc návštěvníků. Jasný důkaz, že Italové hudbu opravdu milují.
Možná že se právě Rossiho koncert, konaný v parku, který nebyl ke koncertování primárně určen (původně se jednalo o závodní okruh), stal impulsem pro vybudování zcela nového zázemí, kde by se v Itálii mohly konat masové koncerty.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsArchitektonická studia Iotti + Pavarani, Tassoni + Partners a Lauro Sacchetti Associati se totiž rok poté pustila do budování zcela nového open air prostoru, určeného pro pořádání živých hudebních vystoupení přímo pod širým nebem. Jejich RCF Arena pojme až 100 tisíc návštěvníků, díky čemuž má být největší stavbou svého typu v Evropě.
Musica bellissima
Celá RCF Arena, která roste v regionu Emilia-Romagna, je navržena takovým způsobem, aby návštěvníkům nabízela co možná nejlepší podmínky pro vychutnání si hudebního zážitku. A to nejen po stránce akustiky a dobré viditelnosti, ale vše bylo detailně navrženo i pro maximální bezpečnost návštěvníků a snadnou organizaci pro pořadatele.
Pořadatelé budou moci využít modularity celé arény, kterou půjde přizpůsobovat potřebám každé akce zvlášť. Vnitřní prostor nazvaný Green Arena nabídne kapacitu až 100 tisíc osob, 5 % náklon pro co nejlepší výhled ze všech míst a perfektní akustiku. Vnější prostory jsou zase uzpůsobeny pro výstavbu zázemí pro návštěvníky, personál i účinkující.
Celý prostor se rozkládá na více než 20 hektarech doposud málo využívané zemědělské půdy u města Reggio Emilia, poblíž místního letiště. Umístění bylo voleno strategicky, aby se na místo mohli snadno dopravit lidé z okolních měst, jako je Bologna, Parma či Modena.
Využít k tomu budou moci například standardní i vysokorychlostní vlakovou dopravou. Celkem by v okolí mělo být až 7,5 milionu potenciálních návštěvníků. A když půjde o velkou událost, pochopitelně se sjedou fanoušci nejen ze vzdálenějších koutů Itálie, ale celého světa.
Projekt byl zároveň navržen tak, aby byl vysoce udržitelný, poskytoval různé příležitosti k využití a měl pozitivní dopad na společenský, kulturní a ekonomický život celého regionu. Již na první pohled vše působí velice jednoduše a v harmonickém souladu s okolním krajinným rázem. Před samotnou arénou je množství travnatých i vydlážděných ploch a řada chodníků.
Stavební práce na projektu byly zahájeny v roce 2018 a slavnostní otevření by mělo podle současných plánů proběhnout v září tohoto roku.