V Japonsku vyvinuli robota, který má věrně napodobit společnost domácích mazlíčků

Nela VítováNela Vítová

lovot_news_02
0Zobrazit komentáře

Domácí roboti se stávají stále větším trendem, a to obzvlášť v Japonsku, kde jich technologické firmy i vývojáři představí hned několik ročně. Naprostou novinkou je nyní domácí robot jménem Lovot, jehož tvůrce, Kaname Hayashi, se rozhodl jít trochu jiným směrem než ostatní. Robot nemá žádné speciální dovednosti, které by mohly být lidem nápomocné, vyžaduje pouze jejich lásku.

Lovot sice nemluví, díky svému roztomilému výrazu, cvrlikavým zvukům a chlupatému tělu příjemnému na dotek by si ho ale měl už na první pohled zamilovat každý. Lidem sice nepomůže s domácími pracemi ani jinými činnostmi, zato však poslouží k uvolnění stresu po dlouhém pracovním dni a určitým způsobem jim bude dělat společnost podobně jako domácí mazlíček.

lovot

Proto také svým chováním skoro dokonale dokáže napodobit živého tvora. V případě, že ho polechtáte, začne se smát, na klíně zase pomalu usne. „Tento robot za vás neudělá žádnou práci, zato vám ale bude zcela oddaný,“ popisuje svůj nápad japonský vývojář pro magazín Bloomberg.

Jako domácí mazlíček

Rozkošný tvor je stvořen k životu v domě, kde se pohybuje pomocí tří koleček umístěných na jeho spodní části. Křídla mu zase slouží k lepší mimické komunikaci s lidmi také pomocí nich dává najevo lásku, překvapení či prosbu o zvednutí do náručí. Na hlavě má umístěnou 180stupňovou kameru s termální vizí, která mu dovoluje rozpoznat a zapamatovat si až tisíc různých obličejů a živé tvory si neplést s nábytkem či jinými předměty.

lovot1

Nápajecí stanice Lovota

Senzory mu zase slouží k rozpoznání zvuku, takže bez problému pozná jednotlivce podle jejich hlasu. Lovot je vybaven baterií, která umožňuje jeho běžné fungování, jakmile však stav baterie klesne, sám se automaticky přesune k napájecí stanici, která slouží jako jeho hnízdo. Ta během spánku zpracovává jeho denní aktivitu a provádí potřebné aktualizace.

Oči Lovota jsou tvořeny šesti vrstvami čoček, které vytvářejí efekt hloubky a ještě přidávají na jeho roztomilosti. Očima ale umí také hýbat, a to tak, že věrně napodobuje jejich přirozené pohyby. Jeho obleček je vytvořený z velmi měkkého materiálu příjemného na dotek, který lze jednoduše sundat a vyprat.

Čtyřiceticentimetrový robot je protkán dráty, které vytvářejí teplo a zajišťují tak, že robot má o něco vyšší teplotu než sám člověk. Společně s faktem, že váží pouze tři kila, je tak vhodný pro chování v náručí a mazlení. Na těle má navíc umístěných více než 50 senzorů snímajících dotyk, které jsou vybaveny také umělou inteligencí. V případě, že s ním bude někdo zacházet neopatrně, Lovot si ho bude pamatovat a v budoucnu se mu vyhýbat.

Kaname Hayashi

Kaname Hayashi, tvůrce Lovota a CEO Groove X Inc.

Lovot patří do skupiny domácích robotů zaštítěných společností Groove X, kterou založil Hayashi v roce 2015 s cílem vyrábět roboty nápomocné lidem, jako je například milovaný R2-D2 ze série filmů Hvězdných válek či Doraemon ze stejnojmenného japonského komiksového seriálu. Ačkoliv Lovot tento původní záměr ani zčásti neplní, tvůrce si je jistý, že na trhu bude mít úspěch díky několika vylepšením týkajících se především umělé inteligence i designu. Hayashi pracoval mimo jiné například také na vývoji prvního humanoida se schopností rozpoznávat obličeje a lidské emoce, Pepper.

Zahájení výroby Lovota je naplánováno na příští rok a hlavními cílovými zákazníky by měly být především ženy a starší lidé. V této chvíli je možné si na něj již udělat předobjednávku, je však nutné počítat s tím, že první kusy k zákazníkům doputují až koncem příštího roku. Ačkoliv tvůrce si je víc než jistý jeho úspěchem na trhu, potenciální zákazníky by mohla odradit relativně vysoká cena. Robot samotný totiž vyjde na 3 000 dolarů, tedy necelých 70 tisíc korun, povinné měsíční předplatné potom začíná na 90 dolarech, respektive 2 tisících korun.

lovot2
lovot3

Foto: Lovot

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs