V jednom domě školka, ve druhém senioři, mezi nimi společný prostor. V Kutné Hoře mění továrnu na obuv
Jakeš Development oživil starou továrnu obuvi, v novostavbě se spojil se Senlife, který dělá domovy pro seniory. Tak vznikl mezigenerační projekt.
Stejně jako měl Zlín Tomáše Baťu, měla Kutná Hora Jakoba Strakosche. Švec vybudoval v historickém městě obuvnickou fabriku, která vyráběla kvalitní ručně šité boty. Jako spoustu další osudů, i tenhle vzaly dějiny dvacátého století, v tom jednadvacátém se na historii rozhodl navázat rodinný developer ze skupiny Jakeš Group, který k projektu přizval také společnost Senlife budující domovy pro seniory. Dohromady je tu tak bydlení v historické budově a také mezigenerační propojení domova pro seniory s mateřskou školkou.
Jakob a jeho strýc Henry Strakosch vybudovali v Kutné Hoře de facto půlku městského bloku. Nároží Jakeš Development přebudoval na stylové historické bydlení v projektu Strakoschova vila. Šlo o dům, ve kterém majitel fabriky bydlel. Nyní dokončuje rekonstrukci někdejší továrny, ve které je kromě bydlení také mateřská školka. Na to naváže novostavbou, která dokreslí městský blok do jeho celku. To vše na hranici s historickým centrem UNESCO.
A právě v této části vznikne dům pro seniory, do kterého vstoupila společnost Senlife. Ta má za sebou úspěšné proměny historických domů, které chátraly, po rekonstrukcích jsou z nich domy pro seniory. Prvním jejich projektem byl někdejší augustiniánský klášter v Mělníce a také zámek Tmaň na Berounsku. Tentokrát se Senlife nepouští do developerské části, v Kutné Hoře se staně provozovatelem domova.
„Oslovil nás můj kamarád Marek Jakeš z Jakeš Group, která zrevitalizovala původní Strakoschovu továrnu na výrobu obuvi. Komplex dále rozvíjí formou dalšího bytového developmentu a mezi to patří i domov pro seniory,“ líčí pro CzechCrunch jeden ze zakladatelů Senlifu Lukáš Drásta.
I tento domov pro seniory ale bude něčím speciální. Jednak proto, že se bude nacházet uprostřed klasického bytového komplexu, bude tak v těsném kontaktu s dalšími obyvateli. V ještě těsnějším sevřením má být ale domov s mateřskou školkou, která je součástí právě dokončované rekonstrukce továrny. „Budou se tu tak střetávat všechny generace, a to včetně dětí z mateřské školky, která je přímo součástí projektu,“ vysvětluje Drásta.
Všechny budovy by měly mít společný vnitroblok, to znamená, že se tu budou moci střetávat všichni majitelé a obyvatelé komplexu. Pečovatelské zařízení by ale mělo být s mateřskou školkou propojené i vnitřně. „Je to proto, aby se děti a senioři mohli setkávat u společných aktivit a trávit spolu víc společného času,“ dodává jednatel Senlifu.
Marek Jakeš z Jakeš Development k tomu dodává: „V dnešní době má mnoho dětí ještě pracující babičky a dědečky. Klid a nadhled je někdy potřeba a my doufáme, že vytvoříme prostředí, které tomu půjde naproti. Sdílení prostoru mezi generacemi může výrazně obohatit životy všech zúčastněných a přispět k silnějšímu komunitnímu duchu.“