V Kyjově chystají spuštění místní měny Corrency. Má podpořit lokální obchodníky a nakopnout ekonomiku

Michal MarekMichal Marek

rafaj

Foto: Corrency

Pepe Rafaj, autor projektu Corrency

0Zobrazit komentáře

V jihomoravském Kyjově se chystají na spuštění netradiční inovace, která má pomoci nakopnout tamní ekonomiku. Ta je podobně jako všude jinde těžce zkoušena koronavirovou pandemií a souvisejícími vládními patřeními, které mohou v krajních případech položit řadu menších, lokálních podnikatelů. Vymýšlí se proto projekty, jak se tomu pokusit zabránit, a právě Kyjov přichází s vlastním řešením.

Pro obyvatele zhruba jedenáctitisícové obce na Hodonínsku budou každodenní nákupy zboží a služeb snad již brzy o trochu jiné, než tomu bylo dříve. Ihned po přechodu do třetího stupně PES a rozvolnění protikoronavirových opatření budou místní obyvatelé moci využít zvláštní novou měnu Corrency, která má za cíl „nakopnout“ místní podnikatele a pomoci jim rychle se po krizi vzpamatovat.

Obec ve spolupráci s podnikatelem Pepem Rafajem poskytne až dvěma tisícům obyvatel Kyjova prostředky ve výši 400 correntů, které budou místní moci utratit v zapojených podnicích. Jeden corrent se rovná jedné koruně a místní s ním budou moci zaplatit vždy polovinu nákupu. S každým utraceným correntem tak člověk zaplatí i korunu ze svého, čímž má zrychlit oběh peněz v oběhu. A co jiného je pro oživení ekonomiky lepším impulsem, než když lidé utrácejí.

Pomoc rodáka

Zapojení Pepeho Rafaje do projektu má svou logiku. Jedná se totiž o podnikatele ze Zlína, který se dlouhodobě zaměřuje právě na internetové platby a stojí mimo jiné za platebním systémem ILQ. Rafaj tedy může na pěkném lokálním projektu celorepublikově zviditelnit svůj platební byznys a zároveň pomoci ve svém rodném kraji.

Teď ale zpět do Kyjova. Lidé, kteří se do projektu chtějí zapojit, se mohou hlásit na webu kyjov.corrency.cz, na podatelně radnice nebo v kyjovském Infocentru. To platí nejen pro obyvatele, kteří chtějí získat svých 400 correntů na útratu, ale také pro obchodníky, kteří chtějí, aby se u nich novou měnou dalo zaplatit.

1280px-kyjov_radnice

Foto: Radek Linner/Wikimedia Commons

Radnice města Kyjov

Původní datum spuštění projektu bylo stanoveno na 11. ledna 2021, přičemž do tohoto data data se zapojilo téměř třicet zájemců z řad podnikatelů – od prodejny biopotravin, lékárny, několika kaváren či papírnictví přes obchod s látkami a opravnu aut až po nejrůznější poskytovatele služeb včetně kadeřnictví a masáží.

S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci a hlavně fakt, že většina podniků je dál uzavřena, se autoři projektu rozhodli start odložit do té doby, než se skóre Protiepidemického systému České republiky (PES) dostane na úroveň 3. Občané i obchodníci se tak mohou přihlašovat i nadále a vyčkávat, až se correnty dostanou do oběhu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Náš tým se spojil a vyhodnotil, že aktuální epidemiologická situace PES 5 není optimální pro spuštění Corrency. Chceme být v souladu s nařízeními vlády, a proto jsme se rozhodli pro odklad. Jakmile to situace umožní, jsme připraveni během dvou dnů Corrency v Kyjově spustit. Registrace občanů i obchodníků bude nadále probíhat,“ popisuje Rafaj.

Jakmile bude projekt spuštěn, občané budou mít třicet dní na to, aby své correnty utratili. Tato lhůta má samozřejmě za cíl primárně urychlit ono cílené zotavování ekonomiky. Pokud bude chtít člověk své correnty využít, při platbě u obchodníka jen nahlásí platbu correntem.

Rovnou se prokáže jednorázovým kódem v SMS nebo číslem občanského průkazu a obchodníci zašlou textovku do systému Corrency. Následně jim zpět přijde zpráva, kolik má zákazník na místě doplatit v korunách. Polovina platby se strhne z correntového účtu zákazníka a částka v korunách obchodníkovi přijde během dalšího pracovního dne.

Žádný alkohol s výjimkou tamních vín

Pokud jde o přehled o utracených correntech, zákazníkovi do telefonu po každé platbě přijde SMS s informací o novém zůstatku. Výhodou systému tedy je, že není potřeba chytrý telefon ani připojení k internetu, díky čemuž se stává dostupnější jak širšímu množství občanů, tak i obchodníkům.

„Naším záměrem bylo vytvořit systém co nejjednodušší, aby k němu měli přístup všichni. Obchodníkům bude stačit SMS zpráva nebo vyplnění jednoduchého webového formuláře. Aktuálně jednáme s pokladním systémem Dotykačka o integraci platby correnty. Tím se proces zautomatizuje a zrychlí. Uvítáme další možnosti propojení,“ dovysvětluje Pepe Rafaj.

 

Za correnty nebude z logických důvodů možné nakupovat sázkové tikety, cigarety ani alkohol. Výjimku ale dostali lokální vinaři, kteří jsou nedílnou součástí tamního hospodářství, a systém Corrency chce pomáhat i jim. Autor projektu Pepe Rafaj to zdůvodňuje tím, že jsou vinaři nositelé zdejšího koloritu i kultury a nedávalo by tedy smysl je ze systému vyloučit.

A kde se vůbec projekt vzal? Na „vině“ je hackathon vyhlášený agenturou CzechInvest a Ministerstvem průmyslu a obchodu, který si dával za cíl zareagovat již na loňský jarní lockdown. Corrency je příkladem toho, že na takovýchto akcích skutečně mohou vznikat projekty, které se následně v reálném světě uplatní.

mctrebesin_5

Přečtěte si takéŽáci z třebešínské průmyslovky postavili svou školu v Minecraftu. Budovali jsme ji rok ze 7 milionů bloků, říkajíŽáci z třebešínské průmyslovky postavili svou školu v Minecraftu. Budovali jsme ji rok ze 7 milionů bloků, říkají

Realizace pilotního projektu je umožněna díky prostředkům získaným v rámci dotačního řízení Ministerstva průmyslu a obchodu. Rafaj a spol. dostali na vývoj prostředky ve výši čtyř milionů korun. Tyto peníze ale nesmí být využity na krytí correntů, takže 800tisícový vklad na vyvážení hodnoty correntů pro dva tisíce obyvatel poskytuje Rafajova společnost I, Foundation.

Tvůrcům se podařilo získat také řadu záštit, například od Asociace malých a středních podniků a živnostníků, Hospodářské komory či Ministerstva vnitra, a tak nelze vyloučit, že se postupně alternativní měna rozšíří i do dalších měst a obcí. Ostatně, velkou výhodou correntů je, že se jedná o cílenou podporu, jejíž objem zatím v porovnání s plošnými záchrannými balíčky značně pokulhává. Tuto vlastnost correntů chválí i právě šéf projektu.

„Těší nás, že se lidé chtějí do Corrency zapojit a vyzkoušet, jak funguje cílená podpora obyvatel a obchodníků, kterou nazýváme ‚dron money‘. Na rozdíl od plošné podpory známé jako ‚helicopter money‘ má corrent unikátní vlastnosti, díky kterým se peníze v ekonomice násobí a potenciál obnovy místní ekonomiky je mnohonásobně vyšší a rychlejší,“ uzavírá Rafaj.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs