V lese se mu otrávil pes, a tak začal vyrábět speciální jogurty. Vybudoval stamilionovou značku krmiv
Nebýt nešťastné procházky lesem, mohl by život Jiřího Švihálka vypadat úplně jinak. Po snaze pomoci vlastnímu psu začal vyrábět speciální krmivo.
Jiří Švihálek se psem Roxym
Pokud jste se někdy přiblížili k fabrice na výrobu krmiv pro psy či kočky, s velkou pravděpodobností vás praštil do nosu nepříjemný zápach. Jiří Švihálek se na to rozhodl jít jinak. Před deseti lety založil českou značku žrádla pro zvířata Yoggies, u jehož výroby jsou spíš cítit bylinky, které se do granulí přidávají i s probiotiky. Švihálka však zajímá i to, jak granule křupe, a zkoumá rozdíly mezi chutěmi psů a koček. Všechno přitom začalo speciálním psím jogurtem.
Kdo by čekal, že se Jiří Švihálek pustil do podnikání s psí výživou coby zkušený absolvent veteriny či oboru biologie, byl by na omylu. Před Yoggies zasvětil svůj život pohostinství. S manželkou provozoval vlastní hotel v Jindřichově Hradci a později penzion ve středních Čechách. Vše ale změnila jedna rutinní procházka s jejich labradorem Roxym, během které pes sežral jed. „Dodnes pořádně nevíme, co to bylo. Buď snědl nějakou otrávenou návnadu nebo otrávenou myš,“ popisuje pro CzechCrunch Švihálek.
Polomrtvého psa se sice podařilo zachránit, nicméně jed značně poškodil celé jeho trávicí ústrojí od krku přes orgány v dutině břišní až po konečník. Všechno zlé je ovšem k něčemu dobré. Švihálek byl v té době ze své dosavadní práce totálně vyhořelý a tato příhoda mu přinesla nový impuls do života. Začal se horečně pídit po tom, jak by mohl Roxyho dát zase do pořádku.
„V Hospodářských novinách jsem četl článek o Řekovi, který začal ve Spojených státech vyrábět řecké jogurty a má kolem toho strašný byznys. A v tom článku byla fotka, na které seděl na gauči a dával svým dvěma německým ovčákům vylízat kelímek s jogurtem,“ vzpomíná Švihálek, kterého tehdy okamžitě napadlo, zda by probiotické kultury v jogurtech, jež působí pozitivně na lidský trávicí trakt, nedokázaly prospět i psímu zažívání.
Švihálek, který tehdy zkoušel podnikat ve světě financí, okamžitě zahájil samostudium fungování psího organismu a začal pracovat na receptuře jogurtu se správnými mikroorganismy. Díky celé anabázi s Roxym již měl mezi veterináři kontakty, a tak nápad konzultoval i s nimi a později s profesionály z laboratoří. Díky tomu zjistil, z jakého mléka by takový jogurt měl být vyroben a jaké probiotické kultury by se do něj měly přidávat.
Celý vývoj jej vyšel zhruba na čtyři miliony a pohltil většinu rodinného jmění. „Manželka donedávna nevěděla, kolik jsem do toho narval, jinak by mi to zarazila,“ říká s úsměvem Švihálek, který tehdy projekt rozjel s investorem, což dnes označuje za velmi nešťastné rozhodnutí. Důvodem je moment, který nastal o osm let později: společník držící polovinu podílu chtěl Yoggies prodat do zahraničí investičnímu fondu. S tím však český zakladatel nesouhlasil, investora vyplatil a z Yoggies udělat ryze rodinnou firmu.