V Německu roste největší evropská stavba vytvořená 3D tiskem. Bude rozvlněná a plná zeleně

Tištěný objekt roste v Heidelbergu. Dlouhý bude 54 metrů a až devět metrů vysoký, po dokončení má sloužit jako datové centrum.

3d-tistena-budova4

Foto: SSV Architekten

Vizualizace finální podoby tištěného datového centra

0Zobrazit komentáře

Technologie 3D tisku otevírá zcela nové možnosti v řadě oborů, stavebnictví nevyjímaje. A ušla v něm už velký kus cesty. Důkazem jsou celé rezidenční čtvrti, které 3D tiskárny tvoří v Texasu. Další výrazný záznam v historii vývoje této metody se nyní píše v Německu, kde roste doposud největší 3D tištěná stavba na starém kontinentu.

Nové datové centrum v Heidelbergu – jehož tvorba začala v březnu – by mělo být 54 metrů dlouhé, jedenáct metrů široké a až devět metrů vysoké. Svou estetikou jde plně vstříc schopnostem 3D tisku. Objekt, který bude ve svých útrobách ukrývat infrastrukturu pro cloud computing, byl navržen jako rozvlněná masa hmoty kombinovaná se zelení.

Výstavba datacentra probíhá pomocí rámové tiskárny Cobod BOD 2, která je v současné době jedním z mála zařízení na trhu, které je schopno tak velkou strukturu vytisknout. Například v případě Prvoku, tedy největšího českého objektu postaveného pomocí 3D tisku, byla použita robotická ramena. Stejná rámová tiskárna s jakou nyní pracují v Německu, posloužila například i pro tisk dvoupodlažního domu v Antverpách.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Samotné vytištění domu by mělo tiskárně zabrat zhruba 140 hodin. Na místě je přítomna dvoučlenná obsluha, která monitoruje průběh tisku. Ten probíhá klasicky, tedy pomocí trysek vytlačujících stavební směs v jednotlivých vrstvách. Trysky se přitom pohybují po dané trajektorii, čímž jsou postupně vrstveny obvodové zdi stavby.

Až tiskárna dodělá svou práci, přijdou na řadu konvenční stavební postupy. Lidské ruce provedou instalaci dveří a oken, rozvedou elektroinstalaci a také vyrobí střechu. I tak by měl být objekt dokončen v rekordně krátkém čase, navíc s výraznou úsporou produkce oxidu uhličitého. Ta by díky využití technologie 3D tisku měla být o více než polovinu nižší v porovnání s domem vybudovaným klasickým způsobem. Hotovo by v Heidelbergu mělo být v červenci.

CzechCrunch Jobs