V Olomouci se probudila továrna z roku 1908, kde se vyráběly telegrafy. Je v ní galerie, kavárna i kino

Byť jsou telegrafy už dávno pryč, továrna, kde se vyráběly, k nim odkazuje neustále. Dokonce je v užším výběru České ceny za architekturu.

Eliška NováEliška Nová

Telegraph v Olomouci

Foto: Česká cena za architekturu

Telegraph se nachází v blízkosti budovy Regionálního centra Olomouc (vlevo)

0Zobrazit komentáře

Olomoucká budova Telegraph je nadále věrná svému poselství. Tím je šířit informace, vysílat signály a spojovat lidi. Dnes je tu multifunkční kulturní centrum, dříve to byla továrna na výrobu telegrafů. Objekt z roku 1908 nyní prošel rekonstrukcí a získal nominaci na Českou cenu za architekturu 2022.

„Idea investora byla využít spící objekt pro vystavování obrazů z jeho sbírky. Původní objekt je zvenku památkářsky zachován, ale s novou strukturou na fasádě. Zachovali jsme původní princip etážové výroby – každé patro je tedy jiné funkcí i designem,“ popisují architekti ze Studia Ječmen.

Někdejší továrna je v blízkosti olomouckého nádraží a výškové budovy Regionálního centra Olomouc. Namísto typické nádražky ale přináší především kulturu. Je tu galerie, coworkingové centrum, kavárna s terasou, kino, ateliér, a dokonce i rezidenční byt. Původní dům doplnila loftová nástavba, kterou je možné si pronajmout. Prostor má dvě ložnice s koupelnami, profesionálně vybavenou kuchyň a střešní zahradu.

„Loft je bytem pro milovníka umění, odkazuje na salon měšťanských bytů konce devatenáctého století, tvarem je to ale jednoduchá ocelová stavba jako při rozšíření továrního provozu. Z ochozu v převýšeném prostoru je možné pozorovat obrazy na jevištních tazích. K dispozici je též zahrada a paluba na střeše,“ líčí architekti.

Telegraph v Olomouci

Foto: Česká cena za architekturu

Budova má i legální stěnu pro graffiti

V loftu je ale také možné uspořádat firemní večírky či rauty. K dispozici jsou dvě patra o rozloze dvě stě metrů čtverečních. Zajímavá je i fasáda domu, která poskytuje legální prostor pro graffiti.

Za proměnou továrny stojí Studio Ječmen. Majitelem je Robert Rutnák, který do budovy umístil svou sbírku uměleckých děl. Stavení je z roku 1908 a kromě telegrafů se tu vyráběly také telefony. Na někdejší funkci přitom koncept navazuje.

„Telegraph sbližuje více i méně vzdálené, tak jako to po staletí činil i stejnojmenný vynález. Na jednom místě se setkávají představitelé i milovníci umění, podnikatelé, freelanceři a zaměstnanecké kolektivy. Ti všichni činí z Telegraphu pulzující orgán komunity, distribuující i čerpající inspiraci,“ stojí na stránkách multifunkčního centra.

Úlohou nového prostoru je zprostředkování a podpora umění skrze výstavy a rezidenční pobyty. K tomu se postupně nabalily i potřeby dalších funkcí. Kromě loftu si je možné pronajmout i sál s kinem, který je vhodný i pro různé konference, pronajímá se také ateliér.

Ačkoli letos se přeměna telegrafické továrny dostala do nominačního výběru České ceny za architekturu, ocenění už na svém kontě má. Coworkingový prostor získal loni Cenu poroty v soutěži Kanceláře roku 2021.

Telegraph v Olomouci

Foto: Česká cena za architekturu

Ve třetím patře Telegraphu je kavárna

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym