V Ostravě se začal stavět koncertní sál za 2,8 miliardy. Je to dar pro budoucí generaci, říká architekt

Hotovo má být na konci roku 2027. Koncertní sál bude mít 1 300 míst. Součástí budou také další sály, nahrávací studio, restaurace či kavárna.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

ostrava-koncertnisal

Vizualizace: Steven Holl Architects & Architecture Acts

Vizualizace chystaného koncertního sálu v Ostravě

0Zobrazit komentáře

Nové koncertní sály by měly v blízké či vzdálenější budoucnosti stát ve všech třech největších městech. Nejdál je zatím Ostrava, kde v pátek poklepáním na základní kámen oficiálně začala stavba právě nového koncertního sálu a rekonstrukce Domu kultury města Ostravy za 2,8 miliardy korun. Slavnostního aktu se účastnili i prezident Petr Pavel a americký architekt Steven Holl, podle jehož návrhu stavba bude. Podle Holla jde o spirituální dar pro budoucí generaci. Janáčkova filharmonie Ostrava na svůj sál čeká 70 let. Jako první v něm po dokončení stavby podle jejího ředitele Jana Žemly zazní Janáčkova Sinfonietta.

Nová koncertní hala vznikne jako přístavba nynějšího kulturního domu. Projekt tak zahrnuje i jeho kompletní rekonstrukci. Evropská investiční banka poskytne na stavbu úvěr dvě miliardy korun. Dále má město přislíbeno 300 milionů korun od Moravskoslezského kraje a 600 milionů korun od ministerstva kultury. Ze svých zdrojů má Ostrava našetřeno za poslední roky více než 500 milionů korun. Stejnou částku jako nevratný finanční grant na projekt poskytne i Evropská unie z fondu pro spravedlivou transformaci.

„Hudba nás pohltí. Hudba nás dokáže obklopit. Nová hala je spirituálním darem pro budoucí generaci,“ řekl architekt Steven Holl Holl. „Když jsme na tím před šesti lety začali přemýšlet, říkali jsme si, že pro koncertní sál by bylo dobré, aby se do něj vcházelo z klidné strany od parku,“ uvedl. Současný vchod je z rušné komunikace. „Nakonec jsme přišli na to, jak neporušit stávající budovu a vytvořit novou strukturu nad ní. Do ní se bude vcházet právě z parku,“ dodal.

Inspiraci pro stavbu hledal i v hudbě Leoše Janáčka, kterou má rád už od dětství. „V kanceláři pro inspiraci každé ráno pouštíme jeho skladby i skladby dalších českých autorů,“ řekl americký architekt a dodal, že osobně navštívil i dům Janáčka v Brně, kde si na jeho klavíru zahrál několik not.

Prezident Pavel uvedl, že stavba by mohla být inspirativní nejen z architektonického, ale i technologického hlediska. „Těším se na novou ostravskou filharmonii. Věřím, že se to stihne do konce mého mandátu, abych mohl přijet na zahajovací koncert,“ uvedl. Ocenil odvahu ostravských politiků, že se do takového projektu pustili. „Je dobré vidět, že Ostrava dokáže nejen revitalizovat staré stavby, které patří k jejímu obrazu, ale že se dokáže pustit i do nových projektů,“ řekl prezident.

Projekt ale doprovázejí i nesouhlasné názory. Odpůrci řeší hlavně výši vynaložených prostředků. S nimi ale ředitel filharmonie Žemla nesouhlasí. „Kultura je něco, co nás definuje jako lidské bytosti a jako národ. Bez kultury bychom nebyli tím, co jsme. Právě takovéto investice jsou jedním z prostředků, jak takové kulturní prostředí v České republice uskutečnit,“ řekl. Stavba je podle něj velmi významná pro Ostravu. Hlavně v tom, že je po dlouhé době první svého druhu v Česku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ukončení stavby je naplánováno na konec roku 2027. „Nyní je tak těžké říct, zda první koncert bude ještě v roce 2027, nebo počátkem roku 2028,“ uvedl Jan Žemla. Částečně už ale ví, co na něm zazní. Určitě to bude Janáčkova Sinfonietta. Vedení orchestru navíc požádalo významného současného autora o složení nové skladby, která bude mít při otevření svou premiéru.

Koncertní sál má mít 1 300 míst. Součástí projektu je například i divadelní sál s kapacitou 490 míst, komorní multifunkční sál s 515 místy, přednáškový multifunkční sál se 120 místy či edukační centrum s 200 místy. Součástí komplexu má být i nahrávací studio, restaurace, kavárna a další prostory. Město se o výstavbu nového sálu pokoušelo v minulosti šestkrát, nejprve v 60. letech 19. století, naposledy v roce 1969.

S přispěním ČTK

CzechCrunch Jobs