V Ostravě u bývalých jatek vyroste nová moderní čtvrť. Vytvoří ji světoznámí Bogle Architects
Ostrava chce kolem svých bývalých jatek vybudovat zcela novou čtvrť. Jmenovat se bude Rezidence Stodolní a město právě domlouvá podmínky s investorem. V okolí by měly vzniknout nejen byty, ale i zahrady, kavárny, restaurace a obchody. To vše od studia Bogle Architects, které pracuje po celém světě. Novou tvář bude mít i sama budova bývalých jatek, kam se rozšíří galerie.
Ostravský magistrát nyní jedná s mezinárodní developerskou společností Linkcity, která má brownfield v příštích letech oživovat. Za pozemky v centru města nabídla 24 milionů korun. Z jednání by měl vzejít i termín, kdy se bude stavět. Na jaře pak smlouvu projedná ostravské zastupitelstvo.
„V tuto chvíli je projekt na začátku. Rada města vyhodnotila ve výběrovém řízení náš záměr revitalizace ve spolupráci s Bogle Architects jako vítězný a nyní budou zahájena společná jednání o dalším postupu. Bezprostředně po podpisu smlouvy budou zahájeny přípravné a projektové práce,“ uvedl pro CzechCrunch Clément de Lageneste, generální ředitel Linkcity.
Developerská společnost se na přeměnu a rozvíjení lokalit, které už neslouží svému původnímu účelu, zaměřuje. Typicky jde právě o brownfieldy. Rozsáhlá, dříve průmyslová místa dovolují stavět uvnitř měst a neroztahovat je tak dál do krajiny, což je žádoucí i kvůli tomu, že spolu s novou částí města není potřeba stavět i novou infrastrukturu.
„Náš koncept Rezidence Stodolní usiluje o komplexní revitalizaci území s pozitivním dopadem na jeho okolí a probíhající rekonstrukci bývalých městských jatek na galerii současného umění. Navrhli jsme proto nový multifunkční objekt určený pro bydlení a aktivní odpočinek, v parteru doplněný o obchody,“ líčí Lageneste s tím, že chtějí vytvořit kvalitní veřejné prostranství a přirozené pěší zóny, které do lokality přinesou život.
A to docela hojný. V lokalitě má vzniknout více než 150 bytů, podél ulic Stodolní, Masná a Porážková má být lékárna, ordinace nebo pekárna. Rezidence Stodolní by ale neměla sloužit jen jejím budoucím obyvatelům – architekti pracují i s dvory a veřejným prostranstvím, které má navázat na budovu galerie. Místo tedy bude přitahovat i ty, kdo tady nenajdou přímo bydlení.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsVe dvorech vzniknou zahrady, jedna poloveřejná, což znamená, že bude přístupná nejen obyvatelům domu, ale i návštěvníkům komerčních prostor. Východní dvůr bude otevřený směrem k jatkám a bude veřejnosti uzavřený. Standardem jsou již prvky pomáhající s místním klimatem, to znamená zelená střecha, která zároveň poslouží jako dětské hřiště nebo prostor pro cvičení, v místě se bude také zadržovat dešťová voda odváděná do retenčních nádrží.
„Návrh pracuje s kontextem lokality, života v ní a ctí i její historii. Přitom vytváří kvalitní vícepodlažní architekturu v centrální části města a přísně reflektuje genius loci historických jatek. Smysluplnost předloženého návrhu je korunována architektonickým řešením souznícím s historií místa,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.
Rekonstrukce samotných památkově chráněných jatek za 170 milionů korun už běží, a to podle architektonického návrhu polské kanceláře KWK Promes. Budova si zachovává svůj původní ráz, pro který je typická červená cihla. Nové prostory tady najde Galerie Plato, která se sem rozšíří. Do nových prostor měla nastěhovat v květnu. S první výstavou se počítá na září. Město tady chce pořádat i prohlídky zrekonstruovaných prostor.
Bogle Architects působí v Londýně, Hongkongu, ale i v Praze. V Česku má na svém kontě oceňovanou stavbu laserového centra v Dolních Břežanech nebo kancelářský komplex Smíchoff pro Pentu.