V Palírně Radlík představili kolekci blendovaných pálenek. Jejich etikety vytvořila umělá inteligence
Pálenky, které by vznikly spojením odlišných typů ovocných destilátů, jsou velkou raritou. V palírně v Jílovém u Prahy mají hned tři.
V Palírně Radlík, která se nachází v areálu někdejšího statku z první republiky v Jílovém u Prahy, se nebojí experimentů. Pod rukama zdejšího destilatéra Kamila Kutiny zde tak vznikl například jubilejní koňak Opus Magnum, v sudech zrají whisky a v aparatuře se vypalují netypické druhy ovoce a bobulí, jako jsou kdoule, bezinky, ananas či jeřabiny. Nejčerstvějším přírůstkem je trojice blendů ovocných destilátů, jejichž patronkami se staly tři ženy. Jejich podobu vytvořila umělá inteligence DALL-E.
Malvína, Wilma a Andula. Někdo by si mohl říct, že jde o tři hrdinky nějakého prvorepublikového románu. Ve skutečnosti jde ale o trojici fiktivních žen, které se staly tváří tří destilátů z dílny Palírny Radlík. Destilatér Kamil Kutina si totiž řekl, že zkusí přijít s něčím, co není zdaleka obvyklé: vytvořil blendované pálenky, ve kterých spojil ne úplně typické druhy ovoce.
„Chtěli jsme zkusit, jak spolu budou jednotlivé ovocné destiláty reagovat. Udělat kombinaci, která bude harmonická a jednotlivé složky se budou obohacovat, ne překřikovat. A vyšly nám z toho právě tyto kombinace: maliny s vínem, hrušky Williams a maliny a ananas s dulou, což je slovenský název pro kdouli. Vyšlo to krásně, protože názvy ovoce pak pojmenovaly samotné pálenky,“ přibližuje Jakub Musil z Palírny Radlík.
Blendy ovocných pálenek občas vznikají, avšak míchají se především takové druhy ovoce, které jsou si chuťové blízké. Například jablka s hruškami nebo švestky s mirabelkami. Dalo by se tak říci, že Kamil Kutina vymyslel v Palírně Radlík zcela novou kategorii. Všechny tři pálenky vznikly vypálením ovoce, bez přidání lihu nebo aromat. Moky z palírny v Jílovém u Prahy se ale dlouhodobě pyšní tím, že mají aromatiku skutečně výraznou – vděčí za to destilační aparatuře, která spojuje dvoukotlový systém s jednokotlovým.
„Dvoukotlový systém dokáže zachovat nejvíc aromatických látek, ale nemá tak dobrý čisticí efekt. Naopak jednokotlový umí skvěle čistit, tolik ale neumí aromatiku. Takže jsme si řekli, že když je spojíme, výsledek bude dělat přesně to, co chceme,“ vysvětluje princip vrchní destilatér Kamil Kutina. Výsledkem jsou tak velmi jemné pálenky, ve kterých ale na první přičichnutí rozpoznáte ovoce, které stálo na jejich začátku.