V Praze se rýsuje nová podoba Dunaje. Palác se zvyšuje o jedno patro, původní paternoster zůstává
Blíží se dokončení rekonstrukce konstruktivistické ikony na lukrativní pražské adrese. Její využití se nezmění – zabydlí se zde kanceláře a obchody.
Národní třída společně se svým okolím prochází v posledních letech četnými stavebními proměnami. V roce 2017 zde vyrostl dominantní Drn od architekta Stanislava Fialy, v přiléhající Mikulandské ulici bylo loni dokončeno Technologické centrum pro Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, letos v létě začala rozsáhlá rekonstrukce obchodního domu Máj. A v plném běhu je také rekonstrukce významného architektonického objektu, konstruktivistického Paláce Dunaj.
Kompletní rekonstrukce téměř sto let staré nárožní budovy začala v prosinci 2020 pod taktovkou developerské společnosti Zeitgeist Asset Management a za jejím návrhem stojí mezinárodní architektonická kancelář Chapman Taylor, která usilovala především o zachování modernistického rázu stavby. Na jejím místě stál původně klasicistní Wallisův palác, který byl zbořen v roce 1928.
Výstavbu nové budovy si ve 20. letech minulého století objednala rakouská pojišťovna Donau a oslovila německého architekta Adolfa Foehra, žáka Jana Kotěry, který je označovaný za vůdčí osobnost české moderní architektury. Foehr byl původně spíše secesní architekt, ale jeho nejznámější stavby se nesou v konstruktivistickém duchu, včetně Paláce Dunaj.
Ten navrhl jako pětipatrový objekt s horizontálním členěním, výraznými a pro něj charakteristickými tříkřídlými okny a velkolepým vstupním prostorem a velkoformátovými prosklenými výlohami po z ulic přístupného obvodu paláce. Pro obložení fasády pak zvolil svůj oblíbený travertin ve žluté a béžové barvě.
Vysočanská továrna Českomoravská-Kolben-Daněk v roce 1936 pro palác vyrobila oběžný výtah neboli paternoster. Ten se zachoval plně funkční až do současnosti a rekonstrukce počítá s jeho zachováním. Přibudou k němu ale také výtahy vysokorychlostní.
„Naším cílem je vrátit Paláci Dunaj jeho prvorepublikovou eleganci a styl – i s ohledem na výjimečnou lokalitu Národní třídy, kterou doslova procházely dějiny. Očekávání orgánů památkové ochrany proto bylo do značné míry v souladu i s naším vlastním přístupem k projektu,“ říká Peter Noack, šéf společnosti Zeitgeist Asset Management.
„Zachování historického, noblesního genia loci pro nás znamená mimo jiné například to, že v paláci ponecháváme původní luxferovou podlahu a v recepčním atriu repasujeme konstrukci střechy s novým mléčným zasklením,“ dodává.
Ředitel architektonické kanceláře Chapman Taylor Jon Hale doplňuje, že v srdcem paláce se stane mnoho let nepřístupné centrální atrium, v jehož architektonickém řešení je ponechána stávající podlaha z terazza a skleněných bloků. „Rovněž zachováváme modernistický vzhled paláce, který podtrhuje fasáda obložená béžovým travertinem se třemi bílými horizontálními pásy.“