V Praze se začal natáčet Franz, životopisný snímek o Kafkovi. Spisovatel zde strávil většinu života
Franz Kafka patří k nejvýznamnějším autorům 20. století. Jeho próza zdůrazňující absurditu života, lásky či společenského uspořádání je zcela nadčasová.
Letos 3. června uběhne přesně sto let od smrti Franze Kafky, jedné z nejvýznamnějších osobností světové literatury 20. století. Ačkoliv jeho dílo, obsahující trojici románů, řadu povídek a novel a dopisy, se dočkalo mnoha filmových zpracování, jeho osobní příběh dosud mnoho prostoru na plátně nedostal. Teď se ale v Praze začíná oficiálně natáčet film Franz od režisérky Agnieszky Holland, která si klade za cíl vzdát mu hold v komplexním životopisném dramatu.
Vystudovaný právník, jenž se většinu života živil coby úředník v pojišťovně, je známý především jako autor existencialistických textů, které se zabývají tématy vyřazenosti, izolace, odcizenosti a neporozumění. Jeho hrdinové často čelí ponížení a končí v bezvýchodných situacích. Kafkovo dílo ovšem obsahuje i specifický typ absurdního humoru a ironie, který zdůrazňuje nesmyslnost mnoha aspektů života a utrpení. Autorovy postavy se většinou stávají oběťmi byrokracie nebo bizarních systémů společenského uspořádání.
Důležitou roli v Kafkově tvorbě přitom hrají zkušenosti z práce a z města, kde strávil většinu života – Prahy. V roce 1902 v dopise Oskaru Pollakovi sám napsal: „Praha nepustí. Ani Tebe, ani mě. Tahle matička má drápy. To se člověk musí přizpůsobit, nebo -. Ze dvou stran bychom ji museli podpálit, na Vyšehradě a na Hradčanech, pak by se nám snad podařilo uniknout.“
Fotografie z natáčení filmu Franz. Zleva: Štěpán Klán, Šárka Cimbalová, Agnieszka Holland, Tomasz Namiuk
České hlavní město je tak nejlepší možnou lokací pro natáčení jeho biografie. Chystaný snímek Franz byl ve fázích příprav od konce loňského roku a podle informací serveru The Prague Reporter první klapka padne v pátek. Filmový štáb začne kolem Malé Strany a Starého Města, tedy v místech Kafkova narození. Později se má produkce přesunout na malostranskou část Karlova mostu, do Josefova, do ulice Konviktská a na Loretánské náměstí. Natáčení má probíhat do konce května.
Návštěvami míst v Praze, která jsou úzce spojená se slavným spisovatelem, lze strávit mnoho času. Na náměstí Franze Kafky, sousedícím se Staroměstským náměstím, koncem 19. století stával Kafkův rodný dům a dnes zde lze najít alespoň pamětní tabuli označující místo jeho narození. Nedaleko se nachází Staronová synagoga, kde se konala jeho bar micva, a následně lze vyrazit například do Zlaté uličky, kde stojí dům číslo 22. Kafka zde pobýval se svojí sestrou, když chtěl mít klid na psaní.
Z Dělnické úrazové pojišťovny, někdejšího pracoviště spisovatele, je dnes Hotel Century Old Town, a z Kafkovy pracovny je jeden z dostupných apartmánů. Po cestě v jeho stopách pak lze navštívit Café Louvre na Národní třídě, kde se Kafka často setkával s blízkými přáteli, nebo Café Arco, odkud to měl blízko do práce. Na Novém židovském hřbitově v Olšanech se nachází místo jeho posledního spočinutí.