V roce 2020 se byznys cestovky Invia Jakuba Havrlanta propadl na 15 %. Letos už chce prodat zájezdy alespoň za 4 miliardy

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

jakub-havrlant2

Foto: Rockaway

Jakub Havrlant, CEO Rockaway Capital

0Zobrazit komentáře

„Vyhlížíme další rok i po takto těžkém roce s optimismem,“ říká v rozhovoru pro CzechCrunch šéf cestovní agentury Invia Michal Tůma, když hodnotí, jaký byl rok 2020 pro jeho byznys. Pandemie koronaviru poslala celý cestovní ruch k zemi a v některých měsících termín dovolená v zahraničí (a kolikrát ani doma) prakticky neexistoval. Přesto v Invii věří, že letošní rok už přinese lepší časy.

V roce 2019 prodala Invia.cz, která působí také na Slovensku, v Polsku a Maďarsku, zájezdy a s nimi související služby za 6,6 miliardy korun. V roce 2020 to bylo jen něco kolem jedné miliardy. To je závratný propad celého byznysu zhruba na 15 procent. „Tento rok pro nás opravdu byl velice těžký a ne jen pro nás,“ konstatuje Tůma, který v největší tuzemské cestovní agentuře působí už přes 16 let a přes dva roky ji vede jako CEO.

Přestože koronavirová pandemie dál sužuje de facto celý svět, Tůma vyhlíží rok 2021 s optimismem. „Soustředíme se momentálně hlavně na prodeje zájezdů na léto 2021. Zájem evidujeme, vítězí Řecko, následuje Turecko, Bulharsko, Egypt. I o exotiku na zimu je teď zájem,“ říká. Češi prý zájem o cestování neztratili a Tůma věří, že jak se zrychluje a zlevňuje testování a přicházejí vakcíny, cestování se zase vrátí.

„Od března jsme začali fungovat ve velice omezeném režimu, vypnuli jsme kampaně, snižovali platy i stavy, zaměstnanci byli na překážkách. Ale vydrželi jsme a stále bojujeme a doufáme, že cestování bude do budoucna zase jen příjemnou záležitostí bez všelijakých komplikací,“ přeje si Tůma a s ohledem na jeho byznys mu ani nic jiného nezbývá.

tuma-invia

Foto: Invia

Michal Tůma, výkonný ředitel cestovní agentury Invia

V Invii, kterou pod hlavičkou European Bridge Travel ovládá investiční skupina Rockaway Jakuba Havrlanta, ale ani v krizových měsících nespali na vavřínech a na nový rok připravili pro své zákazníky několik novinek. Jednou z těch hlavních je rozšíření spolupráce s dalšími cestovními kancelářemi z Česka i zahraničí.

Nabídka Invie se díky tomu rozroste od ledna o dalších 80 tisíc hotelů, u nichž bude kombinovat jak své zájezdy, tak ty od českých, německých, polských, rakouských a slovenských cestovek. Zákazníky by tak nemělo ovlivnit ani ukončení spolupráce s Exim Tours, které trvalo dlouhých patnáct let.

V minulosti byl sice Exim pro Invii největším dodavatelem zájezdů, ale v roce 2020 nastal veliký pokles a koncem roku se už podle Tůmy ani nenacházel mezi třemi největšími. „V zásadě přijdeme jen o desítky hotelů, které má Exim exkluzivně, ale naopak budeme nabídku rozšiřovat o zájezdy stávajících a nových partnerů,“ uvedl pro CzechCrunch šéf Invie s tím, že se obě strany nedohodly na podmínkách prodloužení spolupráce.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Svou nabídku chce Invia stavět na specializovaných cestovních kancelářích, které svoji destinaci dobře znají. Specialistou na Tunisko, Turecko, Řecko či Egypt je podle Tůmy Blue Style, do Bulharska, na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar zase létá Čedok. „Ukázalo se, že i nabídka dalších menších, ale jasně orientovaných cestovek je pro naše zákazníky mnohem výhodnější,“ dodává Tůma.

Zatímco v loňském roce Invia.cz prodala zájezdy jen zhruba za miliardu korun, v letošním roce už chce podle vyjádření pro CzechCrunch zamířit alespoň ke čtyřnásobku, tedy dostat se minimálně na 60 procent roku 2019. V roce 2018 firma vykázala samostatné tržby ve výši 826 milionů korun při zisku 121 milionů korun. Čísla za rok 2019 prozatím neuvádí. Prozradila však, že se ziskem vzhledem k velkému propadu za rok 2020 nepočítá.

Vedle Česka, Slovenska, Maďarska, kde Invii šéfuje Michal Tůma, působí cestovní agentura také v Polsku a od roku 2016 patří do skupiny Invia Group, která jako online cestovní agentura působí od roku 2017 také v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Ročně odbaví tři miliony klientů.

Nejbohatší lidi světa rok 2020 nezastavil. Jen jmění Jeffa Bezose a Elona Muska se dohromady zvýšilo o 217 miliard dolarů

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

musk-bezos

Foto: Blue Origin/NASA/CzechCrunch

Jeff Bezos a Elon Musk jsou nejbohatšími lidmi světa

0Zobrazit komentáře

Rok 2020 bude už navždy spojen s pandemií koronaviru, která ochromila celý svět. To s sebou pochopitelně přineslo i značné ekonomické ztráty, ale nejbohatší lidé světa minimálně z finančního hlediska příliš nestrádali. Vyplývá to z dat agentury Bloomberg, podle níž se jmění 500 největších boháčů v loňském roce zvýšilo o 31 procent.

Nejbohatší lidé světa jsou sledováni v rámci Bloomberg Billionaires Index, jemuž již delší dobu kraluje Jeff Bezos. Zakladatel a výkonný ředitel Amazonu si svou pozici udržel i v loňském roce a byť většinu času žebříčku kraloval neohroženě, rychle se na něj začíná dotahovat Elon Musk. Akcie jeho automobilky Tesla totiž rostou nevídaným způsobem.

„Elon Musk získal v seznamu nejvíce – v možná nejrychlejším navyšování bohatství v historii – a poskočil na druhé místo poté, co hodnota Tesly vystřelila ke hvězdám,“ píše Bloomberg. V řeči čísel to znamená, že jmění Muska se během uplynulých dvanácti měsíců zvýšilo o neuvěřitelných 139,7 miliardy dolarů, přičemž aktuálně je mu počítáno celkově 167,2 miliardy dolarů.

Důvodem stoupání devětačtyřicetiletého vizionáře žebříčkem miliardářů, v němž postupně přeskočil například Warrena Buffetta, Marka Zuckerberga či Billa Gatese, je právě Tesla. V ní totiž podle Bloombergu drží zhruba 20 procent akcií a aktuální tržní hodnota automobilky přesahuje 660 miliard dolarů. Tři čtvrtiny Muskova jmění přitom představuje právě Tesla.

bloomberg-index

Foto: Bloomberg/CzechCrunch

10 nejbohatších lidí světa podle Bloomberg Billionaires Index

Nadmíru povedený rok v tomto ohledu prožil i Jeff Bezos. Jmění nejbohatšího muže planety je aktuálně na 190 miliardách dolarů, přičemž loňský rok mu do něj přidal téměř 77 miliard. Jen Bezos a Musk tak v roce 2020 přidali na svá konta (byť často virtuálně prostřednictvím držení akcií) závratných zhruba 217 miliard dolarů. Částečně i díky svým vesmírným byznysům v podobě Blue Origin a SpaceX.

Také jmění Jeffa Bezose se počítá podobně jako u Elona Muska, kdy na něm mají zdaleka největší podíl akcie Amazonu, v němž vlastní zhruba 11 procent. Aktuální tržní hodnota firmy je kolem 1,6 bilionu dolarů. O část akcií přitom Bezos přišel během loňského rozvodu s manželkou MacKenzie, která nyní vystupuje s příjmením Scottová a rozhodla se většinu získaných peněz darovat na dobročinné účely.

Za Bezosem a Muskem se na dalších místech žebříčku drží spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates (jmění ve výši 132 miliard dolarů), předseda a CEO francouzského koncernu LVMH Bernard Arnault (114 miliard) a šéf Facebooku Mark Zuckerberg (104 miliard). Jmění všech pěti nejbohatších mužů v roce 2020 vyrostlo minimálně o 9 miliard dolarů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jmění dalších dvaceti osob navíc převyšuje 50 miliard dolarů, přičemž do záporných čísel, tedy že se jejich jmění zmenšilo, loni spadla jen pětice z nich. Pět set nejbohatších lidí v roce 2020 zvýšilo své bohatství dohromady o 1,8 bilionu dolarů, což je navýšení o zmíněných 31 procent. Ve svém žebříčku za osm let Bloomberg nikdy nenaměřil více.

„Zatímco velká část světa se potýkala s rostoucí nezaměstnaností a velkými propady, 0,001 % lidí těžila z bezprecedentní tvorby bohatství,“ doplňuje k výsledkům Bloomberg s narážkou na často zmiňované rozevírání nůžek mezi nejbohatší vrstvou a zbytkem světa. I mezi nejbohatšími ostatně nejvíce peněz získávali ti na úplném vrcholku.

Stále více se tak po světě mluví o větším zdanění bohatých, po němž už dlouho volá například Bill Gates. „Byl jsem nepoměrně odměněn za práci, kterou jsem udělal. Zatímco existují lidé, kteří pracovali stejně tvrdě a mají problémy se uživit,“ napsal Gates ve svém loňském novoročním přání. O výrazné zvýšení daní pro bohaté se pak loni přimluvily i desítky dalších milionářů z celého světa.