V umělé inteligenci teď všechny drtí Nvidia. Čipy pro AI počítače a mobily dávají šanci konkurenci
Kdo se dnes neohání umělou inteligencí, jako by neexistoval. Pozornost je upřená primárně na velké jazykové modely, ovšem blíží se nástup AI mobilů.
Umělá inteligence bude pohánět i telefony
Komentář Williama George Kubika, analytika J&T Banky: V poslední době je termín umělá inteligence (v angličtině hlavně zkráceně AI) natolik populární, že byl zmíněn u 45 procent všech společností v indexu S&P 500 během reportování výsledků za první kvartál tohoto roku. Přitom jde o 225 firem, a to nejen ze sektoru technologií, ale i financí, služeb, médií, zdravotnictví nebo telekomunikací. Tento termín je spojen především s velkými jazykovými modely, které byly vytvořeny pomocí superpočítačů za podpory armády datových center naplněných čipy, které umožňují masivní zpracování dat.
Tyto modely najdeme na cloudu a přístup k nim je pouze přes internetové připojení. Co však investoři zatím téměř opomíjejí, jsou v pozadí se rýsující nové segmenty AI počítačů a telefonů, které tento rok přichází na trh a představují pro mnoho výrobců čipů, zařízení a tvůrců softwarů nezměrné příležitosti. V tomto případě se bude cílit primárně na koncového uživatele.
V první polovině tohoto roku představil Microsoft nový AI počítač Copilot+ (též Copilot Plus), který umožní využívat AI bez nutnosti připojení k internetu. Tím se liší od výše zmíněných supermasivních modelů jako ChatGPT, Llama či Gemini. Takový počítač je postaven na menším AI modelu a co je hlavní, nepohání jej téměř nedostupný, vysoce výkonný GPU čip, nýbrž jednodušší, leč taktéž velice výkonný CPU čip (neboli procesor).