V začátcích jim chyběla podpora, tak založili akcelerátor. Perry Talents hledá startupy a nechce od nich podíl

Peter BrejčákPeter Brejčák

andrej_juraj1-ba_2020_21-copy

Foto: Perry Talents

Spoluzakladatelé Perry Talents Juraj Gago a Andrej Krúpa

Slovenský akcelerátor Perry Talents vznikl z potřeby dvou mladých startupistů, kterým obecně při rozbíhání vlastního podnikání chyběla podpora. Přes jejich programy už prošlo 32 firem a z Bratislavy se loni rozšířili také do Prahy. V konkurenci mnoha další akcelerátorů se přitom odlišují zejména tím, že od podpořených startupů nechtějí žádné podíly ani jiné závazky. A teď hledají dalších deset firem, které svým mentoringem podpoří.

Mladí Slováci Andrej Krúpa a Juraj Gago se potkali během studií na univerzitě v Dánsku. Už tehdy je zaujala startupová scéna a chuť podnikat. Po dokončení vysoké školy a návratu na rodné Slovensko se proto postupně pustili do dvou vlastních byznysů. Chyběla jim však větší podpora při nabírání zkušeností.

Pomáhat mladým podnikatelům přitom začali už dřív. Ještě během studia napsali svoji první motivační knihu Hlava 20, v níž se rozhodli motivovat mladé lidi, aby se nebáli rozběhnout se za svými sny. Ve své domovině prodali přes pět tisíc výtisků, čímž se v segmentu motivační literatury zařadili mezi bestsellery, a úspěch vedl k publikaci druhé knihy nazvané Hlava 21 s radami o začátcích podnikání a úspěšném rozvoji počátečních nápadů.

„Viděli jsme, že startupy na Slovensku nikdo nepodporuje. My jsme se ale chtěli spojit s těmi nejlepšími zakladateli a podnikateli, abychom si alespoň takovým způsobem doplnili podnikatelské vzdělání, které jsme neměli,“ popisuje v rozhovoru pro CzechCrunch Gago, který společně s Krúpou rozběhl startup Simplicity modernizující fungování místních samospráv.

andre_juraj3-praha_2020

Foto: Perry Talents

Spoluzakladatelé Perry Talents Andrej Krúpa a Juraj Gago

Proto si Krúpa s Gagem definovali celkově osm oblastí, v nichž by se potřebovali zdokonalit, například growth hack, sales, leadership či právní základy, a následně vytipovali mentory, se kterými by se chtěli o těchto tématech bavit.

„Našli jsme dalších sedm startupů a začali oslovovat zajímavé lidi z těchto oborů, jestli by nám všem nechtěli věnovat hodinu měsíčně, a pomoci nám tak v budování byznysu,“ popisuje Gago poměrně punkové začátky, jež před čtyřmi lety vedly k založení akcelerátoru Perry Talents.

Perry Talents od startupů nežádá ani podíl

Inspirací pro následné fungování akcelerátoru pak bylo zahraničí, kde běžně podobné projekty fungují jako neziskové organizace a jsou podporovány velkými korporacemi a dalšími partnery. Perry Talents tak na Slovensku každoročně pomáhají společnosti jako například Asseco, Microsoft či Deloitte, v Česku, kam se akcelerátor rozšířil loni, zase EY nebo O2.

Vysoce postavení manažeři těchto firem v akcelerátoru působí jako mentoři a nadějným podnikatelům předávají zkušenosti z různých oborů a expertních oblastí. Svoje know-how samozřejmě přidávají i další startupisté, kteří již během budování vlastního byznysu dosáhli globálních úspěchů, a to včetně zakladatelů z Izraele, Spojených států či Skandinávie.

Perry Talents tak funguje jako občanské sdružení, které sice přímo do vybraných startupů neinvestuje, ale zároveň od nich ani nežádá podíl či jinou formu budoucího závazku. „Nejsme investoři, nechceme investovat. My chceme vybudovat úspěšnou globální firmu a chtěli jsme poznávat lidi, kteří dělají něco podobné,“ přibližuje svůj přístup Gago. „Byl to takový mesiášský syndrom, který má hodně podnikatelů, i když teprve začínají,“ směje se.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na Slovensku Perry Talents organizovalo už tři kola podpory startupů, v tuzemsku zatím došlo na jedno, kterým prošlo osm nových firem. „V Česku je startupové prostředí vyspělejší a výraznější, země má za sebou víc úspěšných příběhů. Akceleračních programů tady přitom není až tak moc a takový, který by si nebral podíl, snad není žádný,“ doplňuje Gago.

Teď akcelerátor začíná svou novou kapitolu – další kola už totiž nebude organizovat národně, ale najednou v rámci českého a slovenského trhu. Společní partneři a mentoři pro obě země budou od května podporovat deset nejlepších startupů, jež následně projdou šestiměsíčním akceleračním programem.

Přihlášky se uzavírají v pátek 30. dubna a startupy musí splňovat tři základní podmínky – mít fungující MVP, globální ambice a zároveň minimálně dva spoluzakladatele. V této podmínce se Perry Talents inspirovali v zahraničních akcelerátorech, jež vychází z toho, že jednomu člověku se firma rozbíhá těžko kvůli chybějící podpoře a zakladatel má v těchto případech většinou jen technologický background bez zkušeností z obchodu a byznysu.

priestory3-praha_2020

Foto: Perry Talents

Pražské prostory Perry Talents

Protože je Perry Talents tzv. „equity-free“, vybrané startupy nemohou mít za sebou ani investici. „My zakladatele učíme vše od právních služeb po medializaci a PR. Pokud už mají investici, pravděpodobně si tyto věci dokážou i zaplatit,“ vysvětluje Gago s tím, že naopak akcelerátor spolupracuje a firmy propojuje s partnerskými fondy jako Credo Ventures, Nation 1, Vision Ventures a Zero Gravity Capital.

U výběru startupů přitom nezáleží, v jakém oboru podnikají, ani to, jestli jsou zaměřené na B2C nebo B2B segment. O konečném výběru desítky startupů pak rozhoduje také představenstvo akcelerátoru složené ze zkušených lidí ze soukromého sektoru a partnerů. Po uvolnění vládních opatření budou mít startupy navíc bezplatně k dispozici kanceláře v pražském komplexu Churchill, v Bratislavě pak v Digital Parku a od letošního léta ve SKY Parku.

Partnerem článku a CzechCrunche je společnost Perry Talents. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs