Vadilo jí, že města holuby plynují, a tak buduje holubníky. Projekt regulující ptáky má už úspěch

Zakladatelka Městských holubníků má před sebou spolupráci s Českou spořitelnou a několik realizací v Česku. Dostat se chce ale i do zahraničí.

Eliška NováEliška Nová

klimsova-1

Foto: Michaela Klimšová

Michaela Klimšová založila Městské holubníky

0Zobrazit komentáře

Když města najmou deratizační firmu, většinou to není proto, že by jim po budovách pobíhaly krysy. Deratizátor také odchytává a hubí městské holuby. Existují ale i další způsoby. V Praze 8 měli například na střeše radnice klece s kvalitním krmivem. Když sem holub vlezl, klec spadla a holub byl pak usmrcen oxidem uhličitým. Jinde zase vypouštějí dravé ptáky. Že holubi představují obrovský problém, je fakt. Ale to, jak se s nimi města vypořádávají, je druhá věc. Michaele Klimšové se zacházení s ptáky nelíbilo, a tak založila projekt Městské holubníky.

„Odjakživa jsem toužila po tom, abych mohla dělat něco prospěšného a měnit svět v oblastech, kde je to potřeba. Holubi jsou téma, které stojí mimo všechny kategorie,“ říká pro CzechCrunch devětadvacetiletá Klimšová. Inspirace pro Městské holubníky přišla z Německa, nejdřív tu byl ale šok z toho, co se vlastně s holuby ve městech děje. Klimšová se nikdy předtím ptáky nezabývala, změnily to ale sociální sítě.

„Na Facebooku začaly před pár lety kolovat fotografie holubů v klecích. Z diskuze jsem pochopila, že města holuby odchytávají a pak plynují, během čekání na smrt navíc deratizační firmy klece nekontrolují, jak by měly, a holubi tak často umírají žízní a hladem. Takové zacházení s ptáky, kteří nám po staletí sloužili, mi přijde naprosto nehumánní,“ vysvětluje zakladatelka už nyní úspěšného projektu, která podniká teprve dva a půl roku.

Podle Klimšové existují různé způsoby, jak se holubů ve městech zbavit, ve finále ale analýzy často ukazují, že nedávají smysl. „Třeba Správa železnic v roce 2020 uzavřela smlouvu s deratizační firmou v hodnotě dvou milionů korun na dva roky likvidace holubů na pěti různých nádražích. Švýcarská studie z Univerzity v Basileji ale ukazuje, že holubí populace se zabíjením pouze omlazuje, a efekt je tedy v podstatě opačný,“ říká. Samotná města jsou podle ní důkazem, že metoda „zabít a rychle odstranit“ nefunguje – i když pravidelně investují do odstraňování ptáků, mají pořád stejný problém.

mestske-holubniky-4

Foto: Městské holubníky

První holubník funguje v Bílovci

Holubník se naproti tomu ukazuje jako velmi efektivní a humánní řešení. Holubi se do něj postupně stáhnou, zahnízdí v něm a tráví zde až osmdesát procent dne. Většina holubů tak zmizí z ulic, čímž odpadá problém s trusem, který se v holubníku pravidelně odklízí, a tudíž i s šířením infekcí.

Navíc je tak pod kontrolou rozmnožování opeřenců, s tím pomáhá odebírání vajec a jejich výměna za atrapu. „Atrapa je velmi důležitá, protože kdyby byla vejce jen odebrána, měli by holubi tendenci znova a znova snášet další vejce. Při výměně vajec dbáme na to, aby proběhla nejpozději do pátého dne od data snůšky, jelikož poté už dochází k vývinu zárodku,“ popisuje Klimšová. Holubi jsou navíc krmeni kvalitním krmivem, v případě potřeby i probiotiky, a na jaře jsou odčervováni. Díky tomu jsou v dobré zdravotní kondici.

Samotný holubník může být třeba na půdě, kde se dá umístit jednoduchá budka. Může ale jít i o volně stojící stavbu. Představit si ji lze různě, na holubník může být přestavěna maringotka nebo může jít o veřejný designový prvek věžovitého tvaru. Důležité je, aby vznikl v ohnisku výskytu holubů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Holubníky běžně fungují v zahraničí, používají je v Rakousku, Francii nebo Španělsku a hojně také v Německu. Ukázkovým příkladem je tamní Augsburg. Ve třistatisícovém městě mají rozmístěných dvanáct holubníků, ve kterých v roce 2020 dokázali vyměnit 6 300 vajec.

V Česku jeden funguje i v Praze, vznikl v září 2022 na Mariánském náměstí. A jedna samostatná instalace je také v Českých Budějovicích. Iniciativa Městské holubníky má pak za sebou první realizaci v Bílovci z loňského května. „Nachází se na půdě gymnázia Mikuláše Koperníka a holubi ji postupně obydlují. Ideálním obdobím je zima, protože holubi shánějí potravu a zázemí. Máme tu kamerový systém, takže můžeme pozorovat ptáky zvenčí, jak přilétají do holubníku na krmení a postupně zde také nocují,“ líčí zakladatelka projektu.

V nejbližší době se chystá také instalace na brněnském magistrátu, kterou mají postavit studenti Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy pod dohledem mistrů. Na řadu by pak měla přijít Plzeň, Ostrava-Jih nebo Jevíčko v Pardubickém kraji. Společnost nyní navazuje spolupráci také s Mladou Boleslaví, Příbramí a dalšími městy.

mestske-holubniky-1

Foto: Městské holubníky

Může jít i o samostatnou stavbu ve veřejném prostoru

Projekt také loni prošel programem Social Impact Award, který pořádá inkubátor Impact Hub. Městské holubníky tu získaly jak cenu poroty, tak speciální cenu České spořitelny, která je partnerem programu. Klimšová si tak odnesla domů patnáct set eur (zhruba 37 tisíc korun) a hlavně možnost spolupráce s největší bankou v Česku. „Jsem z toho nadšená a také zvědavá, co mému projektu tato spolupráce přinese,“ uvádí zakladatelka.

To ale neznamená, že by Klimšová chtěla usnout na vavřínech. Kromě expanze v Česku chce zamířit do zahraničí. V plánu má také zapojit různé sociální skupiny. „Městské holubníky jsou projekt, který může mít velký sociální přesah. Jsem nadšená ze spolupráce se střední školou, která bude budovat holubníky v Brně, a také věznice v Bohunicích má o holubník zájem,“ líčí autorka projektu, do něhož se podle ní mohou zapojit i lidé bez domova a další, kteří mají problém začlenit se do společnosti.

„Věřím, že interakce se zvířaty je velmi přínosná pro psychiku. Podílení se na prospěšném projektu a péče o holuby dávají lidem příležitost se realizovat, například seniorům, kteří holuby rádi krmí, ale dostávají se kvůli tomu často do konfrontací,“ říká mladá podnikatelka.

Apple začne za měsíc prodávat očekávané Vision Pro. S brýlemi naplno vstupuje do rozšířené reality

Ve Spojených státech půjdou od 2. února koupit brýle Apple Vision Pro. Stojí 79 tisíc korun a nabídnou průnik rozšířené a virtuální reality.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

vision_pro

Foto: Apple

Brýle pro rozšířenou i virtuální realitu od Applu

0Zobrazit komentáře

Za měsíc již budeme vědět, jak přesně fungují a co umí očekávané brýle od Applu, které mají podle jeho šéfa Tima Cooka změnit způsob, jakým komunikujeme, tvoříme a zkoumáme. O tom, zda tomu tak skutečně bude, se teprve rozhodne, ale nyní kalifornská firma oznámila, že od pátku 2. února začne prodávat svůj nejnovější produkt, Apple Vision Pro. Jedná se o specializovaný headset, který stojí 3,5 tisíce dolarů, což je v přepočtu 79 tisíc korun. Kombinuje rozšířenou a virtuální realitu a Apple díky němu naplno vstupuje do segmentu, v němž je zatím nejvíce vidět Meta se svými headsety Quest.

První novou kategorii produktů od hodinek Apple Watch z roku 2015 představil technologický gigant loni v létě. S rozšířenou realitou si Apple dlouho hrál v jiných svých produktech a v brýlích Vision Pro, které kombinují nejmodernější hardware i software, vše posouvá na novou úroveň. „Nastala éra prostorové výpočetní techniky (computing),“ prohlásil šéf Applu Tim Cook. „Apple Vision Pro je nejpokročilejší zařízení spotřební elektroniky, jaké kdy bylo vytvořeno. Jeho revoluční a kouzelné uživatelské rozhraní nově definuje způsob, jakým se spojujeme, tvoříme a zkoumáme,“ doplnil v marketingovém prohlášení.

Apple není zdaleka první, kdo se do této oblasti pouští. Headsety pro virtuální realitu jsou tu již delší dobu, ale prozatím se žádný z nich nedočkal skutečně masového rozšíření, jako se to povedlo třeba zmíněným hodinkám Apple Watch. Ani u Vision Pro se minimálně zpočátku neočekávají žádné zásadní prodeje. Nabídka bude zřejmě omezená a s vysokou cenovkou zatím nepůjde o spotřební zařízení pro běžného uživatele. Apple si tím zejména potřebuje takzvaně otestovat vody a především přizvat do nového produktu a prostředí vývojáře, kteří vyvinou další aplikace.

„Apple zatím hezky zabalil známé technologie. Do brýlí teď potřebuje skvělé aplikace,“ vysvětloval loni pro CzechCrunch Jaroslav Beck, spolutvůrce hry pro virtuální realitu Beat Saber, který působil pár let i přímo v Metě, jež vyvíjí zmíněné headsety Quest. Nové brýle od Applu fungují na operačním systému visionOS, který zákazníkům umožňuje ovládat náhlavní soupravu očima, rukama a hlasem. Apple uvádí, že s Vision Pro bude fungovat řada aplikací pro produktivitu a kreativitu, včetně kancelářského balíku Office od Microsoftu nebo populární komunikační nástroj Slack, který patří Salesforce.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vision Pro mají hliníkový rám a výraznou přední skleněnou průhlednou část, ve které jsou skryty dva displeje s rozlišením přesahujícím 4K – jeden pro každé oko, 23 milionů pixelů dohromady. Nedílnou součástí je také speciální čelenka pro uchycení na hlavě a jemné polstrování včetně stínítek proti propouštění světla. To hlavní se ale skrývá uvnitř.

Apple své nové brýle vybavil pěti senzory, dvanácti kamerami a dvěma čipy: známým M2, který se stará o výkon, a novým R1, jenž má zpracovávat vstupy z kamer, senzorů a také šestice mikrofonů. Právě ten se má starat o to hlavní, k čemu jsou Vision Pro určené – konzumaci obsahu. Ať už je to prohlížení fotek, sledování filmů (třeba rovnou v 3D), volání přes FaceTime… Nebo zkrátka brouzdání mezi aplikacemi. Jak to celé funguje, si budou moci první zákazníci vyzkoušet 2. února, kdy jde Apple Vision Pro ve Spojených státech do prodeje. Předobjednávky startují v pátek 19. ledna.