Válečná hydra trhá ukrajinská města na kusy. V sázce je i jedinečné architektonické dědictví Kyjeva či Charkova
Charkov, Kyjev a Mariupol jsou města, na která je upřen zrak celého světa. Miliony očí pozorují šeď ulic bez života a zkázu odehrávající se v betonových kulisách. Ještě před necelým měsícem však tato města kypěla životem, radostí a hýřila barvami. Jak moc hluboké šrámy na nich zanechá běsnění ruských vojsk, se dozvíme až v momentě, kdy boje ustanou. Již nyní je ovšem jasné, že Rusko nahlodává krásu měst s bohatou historií i pestrou architekturou.
Když se před týdnem objevily informace, že ruské rakety zasáhly budovu opery v Charkově, bylo jasné, že ruskému vojsku nejsou svaté ani kulturní a architektonické památky napadené země. Ukrajinská města jsou přitom architektonických skvostů plná. Jedná se o pestrý soubor objektů budovaných od dob starých vládců Kyjevské Rusi až po megalomanská mementa Sovětského svazu.
Charkov, vzpomínka na dobu revoluce
Právě éra počátků Sovětského svazu výrazným způsobem formovala dnešní tvář Charkova. Budova zasažené opery leží na Náměstí svobody, jednom z největších náměstí světa a třetím největším v Evropě. Mimo opery je nedílnou součástí náměstí ve tvaru kapky navrženém v roce 1924 například i budova Domu státního průmyslu nazvaná Gosprom či Charkovská národní univerzita.
Právě tyto dva objekty nesou znaky konstruktivismu, stylu charakteristického pro období po Velké říjnové revoluci. Vyznačuje se prolínám funkcionalismu spolu s dynamismem a masivností, kterou tříštila zeleň a vodní prvky. V těsné blízkosti náměstí se nachází i zoologická zahrada.
Archeologické nálezy dokládají osídlení oblasti Charkova již v druhém tisíciletí před naším letopočtem, přesto se město svého největšího architektonického boomu dočkalo až v meziválečném období a za sovětské éry. Proto řada významných objektů nese znaky charakteristické pro stalinistickou éru. I přes tuto skutečnost jsou některé z nich jedinečnými památkami.
Kromě Náměstí svobody a jeho budov patří mezi významné architektonické památky charkovské hlavní nádraží kombinující prvky klasicismu, baroka a art deca. Jedinečná je též budova regionální správy v Charkově, kterou před několika dny zasáhla ruská raketa. Jak charkovské hlavní náměstí vypadá dnes, ukazuje například web deníku Financial Times.