Válka zuří, Kyjev žije. Zažili jsme aktuální atmosféru v hlavním městě Ukrajiny
Kyjevští věří obraně před raketami i síle náhody. „Střely by zastavily vysoké budovy,“ říkají obyvatelé metropole, když nám poplach velí ukrýt se.
Kyjev za války
„To znělo úplně jako poplach,“ říká jeden z českých podnikatelů, členů naší výpravy, když se v Kyjevě v restauraci snažíme zaplatit. Pospícháme, stejně jako všude jinde tu zavírají brzo. Mezi půlnocí a pátou ráno je z bezpečnostních důvodů zákaz vycházet, do té doby se personál musí dostat domů. Snažíme se najít zdroj zvuku připomínající sirénu, kterou slyšíme, ale jíž si nikdo kromě nás nevšímá. Je to poplach: z aplikace, která před vzdušnými útoky varuje. Jsme v hlavním městě Ukrajiny, je po desáté večer a po několika dnech relativního klidu se ulicemi ozývá zvuk odkazující na blížící se nebezpečí.
Podle dubnových statistik OSN v zemi kvůli konfliktu zemřelo přes 8,5 tisíce civilistů a dalších více než čtrnáct tisíc lidí utrpělo zranění. Organizace k číslům navíc sama dodává, že si myslí, že reálný počet je ještě znatelně vyšší, ale drží se toho, který může ověřit. Na mnoha místech, především na východě země, však data spolehlivě posbírat nedokáže.
A přesto, zatímco se za zvuku výstražné aplikace zmateně díváme jeden na druhého, se personál tváří spíš znuděně. Hostů je pomálu, ale žádné prudké reakce se nikde nedějí. Jsme s podnikatelským párem, který žije napůl v Česku a napůl na Ukrajině. I během války sem často jezdí. Oba říkají, že poplachy už příliš neřeší. Ale pro nás tedy mezi Ukrajinci zjišťují, co se děje. „Jestli je poplach?“ opakuje otázku číšník. „Nevím, nemám u sebe telefon,“ krčí rameny. „Asi ano, je to možné,“ přikyvuje na stejný dotaz servírka – a pak se otočí a pokračuje v hovoru s dalšími.
Je třináctý měsíc války, která se pro Ukrajince stala prostou realitou – a před kterou už mají kyjevští obyvatelé zjevně dojem, že nemá smysl se schovávat. „Nedělali bychom nic jiného,“ vysvětluje Vadim, který nás doprovází. A není sám. Stále se najdou lidé, kteří měsíce neopustili kryt.
Obecně ale dlouhé hodiny v podzemních prostorách a neustálé poplachy obrousily ostražitost a vlastně zájem obyvatel v hlavním městě, které je díky protivzdušné obraně zřejmě nejbezpečnějším v zemi. Ale oběti jsou i tady. A nechvalně známá Buča leží jen pár minut jízdy za hranicemi města, asi tak daleko jako Kladno od Prahy.
Válka se stala všudypřítomnou. V Kyjevě lemují široké bulváry města běžně fungující luxusní obchody a mezi nimi v oknech sem tam hradby vytvořené z pytlů s pískem. Na chodnících jsou vystavená „vozidla-hrdinové“, tedy nepojízdná auta, která jsou proděravená kulkami po celé karoserii i v čelním skle, se zdemolovaným podvozkem i sedadly.
„Ježci“, kteří měli zabránit bojovým vozidlům nepřátelského vojska ve vjezdu do města, tu stále jsou. Někde ve formě podstavce pro moderní sochu. Jinde pomalované květinami. A o kus dál naházené na velké hromadě.
Stále větší prostor tu zaujímají zdi polepené fotkami padlých. Jedna speciálně věnovaná sportovcům, mladým mužům, ženám i dětem. Další, která je mementem padlých vojáků, se táhne desítky metrů podél chodníku. A přitom začíná rokem 2014 a odkazuje „jen“ k bojům spojeným s anexí Krymu. Novější fotky padlých jsou až výrazně dál a zabírají jen malou část zdi, která je začíná datem 24. 2. 2022 – a jeho konec zatím určují tři tečky. Tady se objevuje i mnoho žen.
Máme elektřinu i dostupný kryt
Do země jsme vyjeli spolu s menší „delegací“ zástupců českých firem, startupů a investorů, kteří věří, že Ukrajině mají co nabídnout – a že navíc nejde o charitu, ale oboustranně výhodný obchod. Akci spoluorganizoval český Nation 1, dal jí název Invest in Bravery a ještě před výjezdem se nám dostává doporučení na onu aplikaci, která před útoky varuje.
Ani některé další náznaky na klidu nepřidávají. Internetové stránky hotelu upozadily informaci o bazénu a relaxačních prostorách a místo toho zdůrazňují, že je dostupná elektřina i kryt. Cesta z Prahy na Ukrajinu trvá místo dřívější zhruba jedné hodiny a 50 minut v letadle kolem 22 hodin dvěma vlaky.
A když už i telefonní operátor hlásí, že jsme konečně na Ukrajině, mění se i spolucestující. Do vlaku přistupují v armádním oblečení vojačky, teprve s postupem času a jízdou směrem na východ se kromě žen začínají objevovat i muži. Venku ale jen výjimečně lemují přírodu opevněné prostory vytvořené barikádami z písku, poblíž nichž hlídkuje voják, jindy je k vidění spíš u mostu nebo jiného místa, které by mohlo působit strategicky.
Televize ve vagónech zatím vysílá Tlapkovou patrolu. Tu pak střídají reklamy na dobročinné organizace pro humanitární pomoc ve válce nebo sbírky na pomoc armádě, které se mixují s klasickými reklamami, ukrajinskou vlajkou a pak zase dětským seriálem. Nekonečná smyčka se opakuje, normálnost střídá válku s lehkostí, jakou ještě mnohokrát uvidíme.
Pohled z okna ukazuje, proč zrovna tato země zásobovala svět obilím. Rozlehlá krajina se otevírá do dálky a jen občas jí přeruší vesnice, která neukazuje žádné velké bohatství. Domky v ní jsou často propojené prašnými cestami bez veřejného osvětlení, stavby bez omítnutých zdí a s plechovými střechami.
Ukrajina je co do rozlohy oficiálně druhou největší zemí na kontinentu, právě po evropské části Ruska. Kromě toho, že se honosí titulem „obilnice Evropy“, byla však její ekonomika už před vypuknutím války poněkud zranitelná.
„Což se projevovalo deficity běžného účtu platební bilance, relativně vysokým vládním i zahraničním zadlužením, slabým hospodářským růstem a podobně,“ popisuje agentura EGAP, která mimo jiné hodnotí stav a rizikovost v jednotlivých zemích. Aktuální situace je samozřejmě ještě hodně jinde. „Významně roste riziko nutnosti restrukturalizace vládního dluhu, zahraničního dluhu a také ztrát soukromých věřitelů,“ vyjmenovává velmi zlehka EGAP.