Vaří pro děti ukrajinských uprchlíků. Teď výstavou upozorňují, že v solidaritě je třeba vytrvat

„Když děti začínají zlobit, poznáte, že se cítí bezpečně,“ říká zakladatelka Breakfaststory Lucie Hyblerová. Fotil je uznávaný Jindřich Štreit.

Eliška NováEliška Nová

breakStory

Foto: Jindřich Štreit

Fotografie od Jindřicha Štreita pro projekt Breakfaststory

0Zobrazit komentáře

Jméno má po snídaních, se kterými platforma začala, když je rozvážela ze sociálních gastronomických podniků. U ranního jídla ale Breakfastory nezůstalo. Od letošního května totiž vozí i obědy a svačiny, především pak ovoce. To všechno pro děti, které kvůli válce na Ukrajině přišly o svůj domov. Breakfaststory pomáhá s chodem adaptačního centra, které vede neziskovka Organizace pro pomoc uprchlíkům. A vzhledem k tomu, že v centru chybí funkční kuchyně, bylo jasné, jak může pomoci.

„Měsíčně vozíme 200 kilogramů ovoce a s našimi sociálními podniky vaříme pro centrum, kde bylo původně umístěno 140 ukrajinských dětí od tří do patnácti let. Část z nich se povedlo od září umístit do škol, bohužel náš vzdělávací systém neposkytuje volná místa pro děti předškolního věku, proto jediná možnost, jak mámám z Ukrajiny pomoci při jejich stabilizaci, je zajištění chodu adaptačního centra,“ popisuje zakladatelka Breakfastory Lucie Hyblerová.

Ono zajištění chodu má především pomoci ženám z Ukrajiny k najití si práce, v další fázi se pak o své ratolesti postarat i bez pomoci. V centru se mohou ukrajinské děti ale nejen vzdělávat – mělo by jim alespoň částečně nahradit domov. A tak Breakfaststory kromě jídla zajišťuje všechno možné.

„Snažíme se děti překvapovat dalšími darovanými věcmi, aby cítily, že jsou u nás chtěné. Pro tyto děti jsme vlastními silami sehnali ze dvou zdrojů jeden milion korun, aby mohlo centrum pokračovat od září až do konce tohoto roku se závozem jídla. Částka také pokryla kurzy češtiny pro děti a další vzdělávací aktivity,“ vysvětluje Hyblerová.

To všechno dovedlo Breakfaststory až k 17. listopadu, dni, který se vyznačuje snad největším občanským zapojením ze všech našich svátků. Právě na Den boje za svobodu a demokracii bude v dolní části Václavského náměstí nainstalovaná výstava, která má představit ukrajinské děti a ukázat, co pro ně centrum dělá.

chyceni-pri-cinu

Foto: Breakfaststory

Děti fotil Jindřich Štreit

chyceni-pri-cinu-4

Foto: Breakfaststory

Výstava ukazuje děti při té nejběžnější činnosti

Nejde přitom ani o jídlo, ani o dárky. Výstava se jmenuje Chyceni při činu a ukazuje děti, jak zlobí. „Když se děti cítí bezpečně, tak začínají zlobit. Na tom se shodují dětští terapeutové, kteří pracují s dětmi s válečnými traumaty. Proto jsme se rozhodli naše ratolesti z centra zachytit při dětském rošťačení a úsměvu,“ líčí zakladatelka platformy.

Dohromady půjde o pět velkoformátových portrétových fotografií doplněných o jednotlivé příběhy těch, kteří jsou na nich zachyceni. S tím pomohl bez nároku na honorář dokumentární fotograf Jindřich Štreit. Čtvrteční vernisáž bude volně přístupná veřejnosti a začíná ve čtyři odpoledne. Výstava má kromě jiného vzkázat, že je důležité v solidaritě vytrvat a nepěstovat ji jako jednorázovou záležitost.

Není to ale jediný apel. Ten bude směřovat i mimo občanskou společnost. Až davy z Václavského náměstí zase odejdou a výstava bude odinstalovaná, fotografie zamíří do státních institucí. Na náměstí zůstanou do rána 21. listopadu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Oslovili jsme státní instituce pro spolufinancování výstavy, konkrétně Poslaneckou sněmovnu, Senát, Úřad vlády, městské části a magistrát, aby spolufinancovaly náklady na tisk velkoformátových fotografií. Chceme, aby se instituce zavázaly k systémovému řešení, které z naší perspektivy pokulhává a integrace uprchlíků často zůstává na bedrech nás, řadových občanů a neziskových organizací,“ míní Hyblerová. Dodává, že právě bez lidí a bez neziskovek by systém nedržel pohromadě.

Jedna z fotografií zamíří také na ukrajinskou ambasádu. Tu chtějí v Breakfaststory zafinancovat sami. Už teď je také jasné, které další instituce se fotografií ujmou. Pro sněmovnu pořídila jednu fotografii místopředsedkyně dolní komory Olga Richterová, která ji zakoupila jako fyzická osoba. Jedna z fotek zamíří na radnici druhé městské části. Třetí se ujal magistrát, čtvrtá najde místo v neziskovce Organizace pro pomoc uprchlíkům.

Zatímco fotografie našly místo v institucích, samotné adaptační centrum, kde to celé vzniklo, má ke konci roku skončit. Děti odsud poputují do menších adaptačních skupin. Za předpokladu, že pro ně bude místo.

lucie-hyblerova

Foto: Breakfaststory

Zakladatelka Breakfaststory Lucie Hyblerová

CzechCrunch Jobs