Vaří vegansky a dávají práci ženám se zkušeností s bezdomovectvím. Teď spustily sbírku na svou záchranu

Sociální podnik Kuchařky bez domova funguje pod organizací Jako doma, která provozuje i ubytovnu a komunitní centrum pro ženy v tísni.

kucharky

Foto: Jana Plavec

Kuchařky bez domova jsou sociální podnik a veganská cateringová služba

1Zobrazit komentáře

Za osm let svého fungování pomohly desítkám žen překonat chudobu, bezdomovectví i násilí. Kuchařky bez domova, sociální podnik a veganská cateringová služba neziskové organizace Jako doma, teď ale samy čelí finanční krizi. Kvůli ztrátě jednoho z klíčových grantů tak letos v červnu spustily veřejnou sbírku.

Z iniciativy několika žen bez domova vznikl před lety malý podnik na pražském Andělu. Z improvizované kuchyně vzešla postupně profesionální cateringová služba, která od té doby zaměstnala přes osmdesát žen bez domova nebo v jiné tíživé situaci.

„Pro spoustu žen je tahle práce jediným stabilním bodem v životě. Pomáhá jim nejen finančně, ale i psychicky – vrací jim důstojnost a pocit, že někam patří,“ popisuje účel podniku sociální pracovnice Tereza Vortelová.

Jenže aktuální výpadek financování ohrozil samotnou existenci projektu. Podniku se totiž nepodařilo získat zásadní grant, a tak spustil kampaň Kuchařky se nikdy nevzdávají na platformě Darujme. Cílová částka ve výši 700 tisíc může pokrýt mzdy a podporu pro deset žen až do konce roku – zájemkyň o práci je přitom víc než trojnásobek.

Sbírka má udržet nejen pracovní místa, ale i komplexní podporu – sociální poradenství, psychoterapii i kariérní pomoc. „O práci u Kuchařek nechci přijít, je to jediný příjem, který mám. Tady je fajn tým, dávají mi šanci se zlepšovat a navíc mě moc baví obsluhovat na akcích. Mám dobrý pocit, když vidím, že lidem chutná a můžu si s nimi o tom povídat,“ popisuje svou práci jedna z pracovnic Gábina.

Kuchařky bez domova dlouhodobě fungují bez systematické podpory státu. Místo toho kombinují vlastní příjmy z cateringu, jednorázové projekty a pomoc veřejnosti. Při vaření využívají i přebytky potravin, spolupracují s farmáři i obchodními řetězci a ročně zachrání stovky kilogramů jídla. Vaří vegansky a zaměstnávají jak ženy v seniorském věku, tak matky samoživitelky nebo ženy s hendikepem.

Součástí mateřské organizace Jako doma je i komunitní centrum na Palmovce a městská ubytovna na Albertově, kde desítky žen nacházejí dočasný domov. V kontextu rostoucí bytové nouze a nárůstu ženského bezdomovectví tak projekt představuje možnost začít znovu pro desítky žen v tísni.

Aktuálně se Kuchařkám bez domova podařilo vybrat přes 500 tisíc korun, tedy více než 70 procent z cílové částky. Sbírka běží online na platformě Darujme.cz a přispět je možné jednorázově i formou pravidelného měsíčního daru.