Vazba, která spojí molekuly jako kostky LEGO. Trojice chemiků za ni dostala Nobelovu cenu
Pro jednoho z laureátů je to už druhá Nobelova cena. Objev v rámci takzvané klik chemie pomůže i při tvorbě léčiv na rakovinu.
Kalifornskou profesorku Carolyn Bertozziovou v noci na středu překvapil telefonát, na který asi jen tak nezapomene. Zatímco se snažila vzpamatovat, hlas ze švédského Stockholmu, kde tou dobou bylo skoro jedenáct hodin dopoledne, jí oznamoval, že vyhrála letošní Nobelovu cenu za chemii. Uznávaná biochemička ji sdílí se dvěma dalšími chemiky za objevení a aplikaci pevných molekulárních vazeb, které pomohou třeba v léčbě rakoviny.
Bertozziová a ocenění profesoři Barry Sharpless a Morten Meldal se věnují molekulárním vazbám. Ty mohou být za normálních okolností velmi nestabilní a zároveň při spojení mění vnitřní strukturu molekul. Sharpless už před dvaceti lety objevil základní mechanismus, který nestabilitu obchází, a dal tak základ oboru, kterému se říká „klik chemie“.
Podstata tohoto termínu je taková, jak zní. Tento typ vazby je totiž velmi robustní a univerzální. Jinak nekompatibilní molekuly tak k sobě mohou zapadnout stejně snadno jako kostky stavebnice LEGO. Jejich kombinací lze vytvořit komplexní a dosud neviděné struktury. Podle Nobelovy komise tak může vznikat téměř nekonečné množství nových molekul.
Krátce po prvním objevu přišel Sharpless a Meldal s vazbou mědí katalyzované azido-alkynoé cykloadice. To je v podstatě zlatý grál celé klik chemie a od svého objevení už byla aplikována v mnoha oborech – od výroby léků přes mapování DNA až po tvorbu materiálů. Bertozziová následně dovedla práci svých kolegů na novou úroveň a vytvořila molekulární pojidlo, které funguje i v živých organismech. Navíc bez toho, aby tato vazba narušovala vnitřní stavbu molekul.
„Vliv těchto tří oceněných je v akademickém prostředí obrovský. Na jejich objevech stojí výzkumné týmy po celém světě včetně mého. Jejich hlavní výzkumné práce mají desítky tisíc citací, což je obrovský dopad,“ přibližuje význam oboru Milan Vrábel z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.