Úspěch Martina Rajniše. V Hostivaři vyrostl včelín, který inspiroval věž v Jeruzalémě

Česká rozhledna v Izraeli vznikla paradoxně dřív než její vzor. Šestimetrový včelín už ale stojí a sbírá ocenění.

Včelín Hostivař
0Zobrazit komentáře

Architekt Martin Rajniš jakožto průkopník na poli dřevěných konstrukcí úspěšně proměňuje postoj společnosti k využití dřeva v architektuře. Společně s kolegy ze studia Huť architektury navrhl pro golfový areál v Hostivaři dominantu v podobě včelína, která čerstvě získala ocenění v soutěži Dřevěná stavba roku 2022.

Na kopci v golfovém areálu Galerie Golf Hostivař ční do výšky kopulovitá konstrukce včelína, která možná u někoho vyvolá obraz vzducholodi mířící k nebi, lidem historické architektury znalým však může připomenout také kopuli chrámu Santa Maria del Fiore ve Florencii. Alespoň na tuto inspiraci poukazují architekti ze studia Huť architektury, které je pod dřevěným včelínem podepsané.

Cesta k této realizaci ale nebyla přímočará. Včelín měl totiž původně stát v Petřínských zahradách, kde si ho vysnily včelařky ze spolku Hradčanské včely – ten se dlouhodobě věnuje chovu včel na území Hradčan a Malé Strany. A vzhledem k tomu, že realizace Martina Rajniše se vyznačují respektem k okolí, v němž vznikají, a zároveň inspirací přírodou, rozhodl se spolek oslovit právě jeho studio.

Projekt byl na dobré cestě, jeho podobu po několika úpravách dokonce schválili i památkáři. Nicméně kvůli tomu, že se „realizace zdála být o něco politicky složitější“, jak v příběhu vzniku včelína nastiňují přímo jeho autoři, Petřínské zahrady se nyní novou krajinnou dominantou nechlubí.

Včelín Hostivař Rajniš 1

Foto: Huť architektury

Včelín Hostivař podle návrhu studia Huť architektury

Na návrh včelína se však prášit nezačalo. Po několika letech posloužil jako inspirace pro věž Ester, kterou studio postavilo v Jeruzalémě v zahradách kulturního centra Hansen House. A pak přišlo jaro 2021, kdy projekt včelína upoutal pozornost Martina Kulíka, majitele golfového hřiště v Hostivaři. „V naší kanceláři se sešla skupina investorů k jednání o jednom z našich projektů. Pan Kulík si všiml vizualizace původní verze včelína, která visela na stěně. Byla to láska na první pohled,“ popisují autoři.

Hlavní konstruktér a stavitel studia Huť architektury Zbyněk Šrůtek mohl začít posouvat návrh k realitě pouhých pár měsíců po zmíněném setkání. Již v listopadu 2021 tak včelín na osmibokém půdorysu vystoupal do výšky úctyhodných 6,5 metrů. „Tato naše útlá stavba je připomínkou toho, že architektura to někdy nemá lehké a její cesta k cíli vede často po velmi nepředvídatelných a klikatých stezkách,“ uzavírají architekti.

Na konci dubna uspěla tato unikátní konstrukce v soutěži Dřevěná stavba roku, do níž se přihlásilo sedmdesát tři projektů. Včelín Hostivař zvítězil v kategorii Malá dřevěná konstrukce – realizace. Stále je však především připomínkou prvotního impulzu, tedy včelínu na Petříně. Architekti věří, že i původní nápad spatří světlo světa, i když se bude lišit od toho, který vztyčili na kopci goflového hřiště.

K signifikantním realizacím architekta Martina Rajniše a jeho kolegů, jako je například vzducholoď Gulliver v pražské galerii DOX, rozhledna Doubravka v lesoparku Čihadla nebo Maják Járy Cimrmana v Příchovicích přibude další realizace sbírající ocenění.

Včelín Hostivař Rajniš 2

Foto: Huť architektury

Včelín je novou dominantou golfového hřiště v Hostivaři

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym