Ve 200 metrech přešel na laně z jedné věže na druhou. A postaral se o fascinující podívanou

Estonský slackliner Jaan Roose dorazil do Kataru, kde si natáhl lano mezi dvěma věžemi ikonické budovy. A pak už stačilo jen nezpanikařit.

Filip HouskaFilip Houska

jaan-roose

Foto: Volodya Voronin/Red Bull Content Pool

Estonský slackliner Jaan Roose

0Zobrazit komentáře

Manévrovat mohl jen na ploše dvou a půl centimetru – a každý milimetr nepovedeného pohybu by ho o výkon připravil. Maximální soustředěnost mu ale narušovaly i povětrnostní podmínky, které tak vysoko během podvečerních hodin nebyly vůbec ideální. Nehledě na to, že měl před sebou nekonečných sto padesát metrů chůze. Ve výšce, která je jednou tak velká jako londýnský Big Ben. Adrenalinový akt ale byl úspěšně dokonán. A rekord stanoven.

Lidem, kteří zdolávají úseky po tenkých popruzích napnutých ve vzduchu, se říká slacklineři. Aneb jak by se v češtině krásně řeklo, moderní provazochodci. A mezi průkopníky této nepříliš tradiční sportovní disciplíny, která vychází z horolezectví (a ještě dříve byla doménou cirkusáků), patří i jednatřicetiletý Estonec Jaan Roose.

Po lanech začal chodit už v osmnácti – a díky své schopnosti být neustále v klidu a nepropadat panice se rychle mezi ostatními slacklinery uchytil. Třikrát se stal mistrem světa a jako jediný dokázal udělat salto vzad ve výšce zhruba 117 metrů, aniž by nedopadl mimo provaz. Teď na něj ovšem čekala dosud největší výzva. A letěl za ní do Kataru.

Do města Lusail, které se nachází zhruba dvacet kilometrů od metropole Dauhá, dorazil pod hlavičkou Red Bullu, jehož je sponzorovaným sportovcem, aby se svým týmem napnul tenké lano na Katara Towers, jedné z nejznámějších staveb, která má netradiční zakulacenou architekturu inspirovanou arabským zakřiveným mečem scimitar.

Od jedné věže k druhé, kde se nachází jak hotelové pokoje, tak restaurace a zázemí pro zábavu, to v nejvyšším bodě dělá zhruba sto padesát metrů. Tolik musel Roose zdolat, aby stanovil rekord nejdelšího slacklinu v rámci jedné budovy (ano, Red Bull si měřítka rekordů umí stanovovat chytře, prostě marketingově, technicky vzato to ale stále rekord je).

Fascinující je, že lano, které bylo široké pouhého dva a půl centimetru, bylo natažené ve výšce téměř dvou set metrů. To mimo jiné způsobilo, že se Roose musel potýkat se silnějším větrem, který se navíc stupňoval s tím, jak zacházelo slunce. A obzvlášť musel dbát ještě vyšší opatrnosti kvůli LED světlům, která byla zavěšena na provazu a přidávala váhu navíc.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Cokoliv, co stojí za to, s sebou nese určitý podíl výzev – a já jsem hrdý na to, že jsem tuto výzvu dokončil. Tato trať byla mou nejtěžší v životě. Jako sportovec se vždy snažím posouvat dál a vzdorovat předpokladům,“ řekl Roose po úspěšné misi. Pro mnohé se ale na první pohled může zdát, že to, co dokázal v Kazachstánu, bylo ještě náročnější

Loni se totiž Roose vydal doprostřed drsné kazachstánské krajiny, aby ve výšce dvou set metrů napnul lano mezi dvěma impozantními sloupy, díky čemuž si vytvořil trasu dlouhou zhruba půl kilometru. A vedle toho, že se i tam musel potýkat s horšími povětrnostními podmínkami, mu příliš komfortu nedodávaly ani teploty, které dosahovaly padesáti stupňů Celsia.

Manchester City zvýší kapacitu stadionu na 60 tisíc. Přibude i hotel a bar s výhledem na hřiště

Fotbalový Etihad Stadium se rozšíří o více než pět tisíc sedaček a klubové muzeum i fanshop. Nad stadionem vyroste unikátní vyhlídka.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

etihad-stadium1

Foto: Populous/Man City

Stadion Manchesteru City se významně rozroste

0Zobrazit komentáře

Sledovat utkání Manchesteru City může na jeho domácím stadionu přes 54 tisíc diváků. Za dva roky by už měla být jeho kapacita o více než pět tisíc vyšší. Fotbalový klub z Manchesteru totiž získal zelenou na přestavbu severní části svého Etihad Stadium, která vedle větší tribuny přinese také řadu dalších novinek. Součástí stadionu bude hotel pro několik stovek hostů, klubový obchod i muzeum a bar, ze kterého bude vidět přímo na hřiště. Na něj se budou moci fanoušci podívat také z unikátní vyhlídky, která se vztyčí nad celým stadionem.

Manchester City si jako hlavní architekty vybralo studio Populous, které má se sportovními projekty řadu zkušeností, a na konci července byl jeho plán schválen radou města Manchester. Hlavní stavební práce mají být zahájeny letos v listopadu, přičemž renovovaná severní tribuna se má znovu otevřít v sezoně 2025/2026. Stávající spodní tribuna zůstane zachována a přistavěna bude větší horní část, která zajistí zvýšení kapacity stadionu na více než 60 tisíc míst.

Původně vznikl City of Manchester Stadium pro Hry Commonwealthu v roce 2002 s kapacitou 38 tisíc diváků. Po hrách byl přestavěn na fotbalový stadion s kapacitou 48 tisíc míst a v roce 2015 k němu studio Populous přistavělo rozšířenou jižní tribunu. Tím se kapacita zvýšila na 54 600 diváků. Od roku 2011 se stadion jmenuje Etihad Stadium v rámci velkého partnerství s arabským dopravcem.

etihad-stadium2

Foto: Populous/Man City

Severní tribuna nabídne více sedaček, bar i vyhlídku nad stadionem

V roce 2008 Manchester City koupila skupina Abu Dhabi United Group, která patří šejku Mansúrovi ze Spojených arabských emirátů. Dnes je Manchester City oficiálně součástí City Football Group, jejímž majoritním akcionářem je Abu Dhabi United Group a ve které arabští šejci shlukují své široké fotbalové aktivity. Vedle vlajkového Manchesteru City jim patří také podíly v klubech ve Spojených státech, Austrálii, Indii, Japonsku, Španělsku, Brazílii, Uruguayi, Číně, Belgii, Francii a Itálii.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Součástí nové severní tribuny Etihad Stadium bude také takzvaný sky bar s výhledem na hřiště, na který bude navazovat „zážitková procházka po střeše stadionu“. Nad stadionem totiž vyroste lávka s vyhlídkou. Podobnou už studio Populous vytvořilo nad novým stadionem Tottenhamu Hotspur v Londýně. Součástí přestavby bude rovněž vznik fanouškovské zóny zvané City Square, která nabídne kapacitu pro tři tisíce návštěvníků. Vedle občerstvení bude na místě nové klubové muzeum a fanshop i hotel se 400 lůžky.

Stavět se navíc nebude jen přímo v rámci Etihad Stadium, ale též v přilehlém okolí. V Manchesteru totiž studio Populous staví ještě arénu Co-op Live, která se má otevřít v příštím roce. Jedním z investorů v ní je například slavný zpěvák Harry Styles. S kapacitou 23 500 diváků má jít o největší krytou halu ve Velké Británii, která má hostit koncerty a další společenské události. Bude tak větší než stávající Manchester Arena, která se nachází jen pár kilometrů od ní a právě ta dosud drží s kapacitou 21 tisíc titul největší kryté arény v zemi.

coop-live-manchester-etihad

Foto: Populous/Co-Op Live

Vedle fotbalového Etihad Stadium (nahoře) roste také krytá aréna Co-Op Live (dole)