Ve Francii zatkli zakladatele Telegramu Pavla Durova, jeho síť prý málo moderuje obsah

Pavel Durov, který před Telegramem založil i síť VKontakte, dlouhodobě žije v Dubaji, proč se odhodlal přiletět do EU, není jasné.

Luboš KrečLuboš Kreč

Pavel Durov v pořadu The Tucker Carlson Interview

0Zobrazit komentáře

Muž, kterému se někdy přezdívá Mark Zuckerberg z východu a jehož služba Telegram je v podstatě posledním relativně svobodným informačním kanálem v Rusku, byl zatčen francouzskou policií. Kriminalisté jej zadrželi v sobotu večer na ploše letiště Le Bourget, kam přicestoval svým soukromým letounem z Ázerbájdžánu. Proč se vydal do Evropy, přestože má i francouzský pas, není jasné, o zatykači se vědělo delší dobu.

Francouzské úřady na něj podle stanice TF1 vydaly zatykač v souvislosti s nedostatečným moderováním obsahu na Telegramu. Nástroje, které Durovem vedená platforma nabízí, z něj podle francouzských orgánů činných v trestním řízení dělají spolupachatele obchodu s drogami, pedofilních trestných činů a podvodů.

Zároveň se ale prověřuje i možné napojení Durova na Kreml. Agentura Reuters píše, že společnost Telegram se zatím ke zprávě televize TF1 nevyjádřila. K zatčení Durova se zatím nevyjádřila ani francouzská policie nebo ministerstvo vnitra.

Ruské velvyslanectví v Moskvě podniklo nezbytné kroky k vyjasnění situace kolem Pavla Durova, uvedlo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Dodalo ale, že zástupci podnikatele se na ambasádu neobrátili.

Logo aplikace Telegram

Durov, rodák z Petrohradu, Rusko opustil v roce 2014 poté, co odmítl přistoupit na požadavky, aby uzavřel opoziční skupiny na sociální síti VKontaktě, kterou také založil a později prodal. Magazín Forbes hodnotu jeho majetku odhaduje na 15,5 miliardy dolarů (346,7 miliardy korun).

Durov v souvislosti s platformou Telegramem říká, že některé vlády se na něj snaží tlačit, aby zůstala „neutrální“ a nebyla „hráčem v geopolitice“. Telegram, který je vlivný zejména v Rusku, na Ukrajině a dalších zemích bývalého Sovětského svazu, má v současnosti 900 milionů aktivních uživatelů.

Telegram se po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu stal hlavním zdrojem informací, které znepřátelené strany zveřejňují o vývoji konfliktu. Reuters podotýká, že příspěvky na telegramových kanálech bývají někdy zavádějící a brutální. To je i důvod kritiky Durova nejen ze strany úřadů, ale i odborníků na sociální sítě a dezinformace. Naopak lidé jako Elon Musk jej mají za bojovníka za svobodu slova, ačkoli Telegram je kvůli absenci moderace obsahu často zřídlem velmi problematického obsahu.


Platformu jako jeden z hlavních komunikačních nástrojů používá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho spolupracovníci. Jejím prostřednictvím své informace šíří také Kreml, ruská vláda nebo ruští váleční blogeři. Pro Rusy jde o jedno z mála míst, kde se mohou dostat ke zprávám o dva a půl roku trvající válce.

Pavel Durov je svým založením libertarián, který je proti cenzuře a regulacím a je vyznavatelem svobody vlastnictví i informací. Kvůli tomu se ale dostal do problémů jak v rodném Rusku, tak zjevně i v EU. Dlouhodobě proto žije v Dubaji.

S využitím ČTK.