Ve světě jsou architekti slavnější než fotbalisti. Ti nejlepší pracují na městě v poušti, říká Zdeněk Lukeš

Hostem podcastu Město je historik architektury Zdeněk Lukeš. Mluví o prestiži architektů i o návštěvě futuristické pouštní metropole.

Eliška NováEliška Nová

mesto-lukes2

Foto: CzechCrunch

Zdeněk Lukeš je historik a popularizátor architektury

0Zobrazit komentáře

Je historik architektury a o její popularizaci se zasloužil jako málokdo. Napsal o ní desítky knih i stovky novinových článků. Zdeněk Lukeš obvykle hovoří o velkých architektech, jako jsou Jože Plečnik, Jaroslav Fragner nebo Karel Hubáček. A také o velkých stavbách a českých městech. Nedávno ale navštívil také Masdar City, město budované ve Spojených arabských emirátech takzvaně na zelené louce. S tím rozdílem, že toto město je v poušti.

„Je to velkorysý projekt. Spojené arabské emiráty chtějí světu ukázat, že umí stavět, budovat moderní města. A také šetřit energii,“ říká Lukeš v novém díle našeho podcastu Město, který si můžete poslechnout v přehrávači níže nebo na SpotifyApple PodcastechGoogle Podcastech či na YouTube. Masdar Ciry je podle něj něco jako předměstí Abú Dhabí, které má pojmout až padesát tisíc lidí.

Na novém městě se podíleli nejvýznamnější světoví architekti. Mezi nimi i slavný Brit Norman Foster. „Navrhl město, které těží i z tamních tradic. Většina budov je laděná do cihlové barvy, což připomíná tradiční pouštní stavby. Mají i zajímavý tvar,“ popisuje Lukeš dílo, na kterém mimochodem pracoval i český architekt Lukáš Sokol.

Zajímavé je, jak nové město přistupuje k dopravě. V blízkosti je letiště i rychlodráha. Auta ale musí zůstat za branami samosprávy. Individuální dopravu totiž obstarává speciální systém. „Ze sklepa se dostanete ke skleněným buňkám, kde je zaparkované takové autíčko, kterému jsme říkali kapsle. Dopředu si navolíte, kam chcete jet. Vejde se tam asi šest lidí. A pak vás to odveze systémem podzemních tunelů na místo,“ vzpomíná Lukeš na svoji návštěvu.

I když historik sám není velký fanouškem měst, která vzniknou v rekordně krátkém čase, říká, že v některých případech to fungovat může. Příkladem mohou být pražské Královské Vinohrady.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Lukeš v podcastu hovoří také o tom, jak jsme na tom byli s architekturou po revoluci a jak jsme na tom nyní. „Prestiž architektů se v poslední době zvýšila, i když by to samozřejmě mohlo být ještě lepší. Ve světě jsou mezi architekty hvězdy jako Zaha Hadid nebo třeba právě Norman Foster, kteří jsou slavní stejně jako ti nejslavnější fotbalisti. Možná dokonce ještě víc, protože jsou slavní pořád, zatímco fotbalisté zazáří a pak zmizí ze scény,“ míní Lukeš.

Podcast Město s historikem architektury Zdeňkem Lukešem si můžete poslechnout v přehrávači výše nebo na SpotifyApple PodcastechGoogle Podcastech či na YouTube. Uslyšíte v něm mimo jiné odpovědi na tyto otázky:

  • Jak se staví ve Spojených arabských emirátech?
  • Proč se tam začali obracet na světové architekty?
  • Kdy podobné pokusy budování měst na zelené louce vyšly?
  • Je bloková zástavba principem dobrého města?
  • Zlepšuje se v Česku povědomí o architektuře?
  • A proč byla v devadesátých letech k architektuře v Česku skepse?

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

CzechCrunch Jobs