Ve Varšavě vyrostl nejvyšší mrakodrap v EU. Stojí za ním architekti, kteří navrhli sídlo Applu

Uznávaný architektonický ateliér Foster + Partners dokončil v hlavním městě Polska mrakodrap Varso Tower. Slouží hlavně pro kanceláře.

Filip HouskaFilip Houska

varso-tower

Foto: Foster + Partners

Mrakodrap Varso Tower v polské Varšavě

0Zobrazit komentáře

V samém srdci polské Varšavy se už roky průběžně dokončuje mrakodrap, který měl od začátku cíl stát se nejvyšší budovou v Evropské unii. A teď se tak oficiální může prohlásit. Britský architektonický ateliér Foster + Partners dokončil poslední úpravy na takzvané Varso Tower, která s výškou 310 metrů překonala dosavadního rekordmana Commerzbank Tower v německém Frankfurtu.

Varso Tower, nacházející se na na rohu ulic Jana Pawla II a Chmielna, se začala stavět v roce 2017 coby součást komplexu tří neomoderních budov, které si vysnila developerská společnost HB Reavis, mimochodem velmi aktivní také v Česku a na Slovensku. Varso Tower ale měla být tou nejzásadnější – nejen proto, že se měla stát sídlem firmy, ale také z důvodu její rekordní výšky.

Mrakodrap včetně antény měří 310 metrů, čímž je nejvyšší budovou v zemích EU. Na poměry Evropy jako celku je ale až šestou – na výškové budovy v Rusku, konkrétně v Moskvě a Petrohradu, které jsou v první pětce, ztrácí v rozmezí 29 a 152 metrů. Doposud byla nejvyšší budovou v Evropské unii frankfurtská Commerzbank Tower s výškou 259 metrů (300 metrů včetně antény).

„Jsme hrdí na to, že můžeme být součástí vývoje. Doufáme, že se stane centrem místního i mezinárodního obchodu a symbolem současného Polska,“ říká Grant Brooker, šéf architektonického studia Foster + Partners, které mimo jiné navrhlo také Apple Park, masivní kruhové sídlo společnosti Apple v kalifornském Cupertinu.

Varso Tower nicméně nevzešel jen od Foster + Partners, ateliér na něm spolupracoval s firmami Buro Happold a Epstein. Dohromady nabízí 144 tisíc metrů čtverečních prostoru k pronájmu, více než polovina pak bude využívána primárně pro kancelářské účely. Místa si tam mají najít mezinárodní společnosti i startupy.

V přízemí se pak nachází vstupní hala, která je součástí veřejného náměstí. To varšavský mrakodrap propojuje s těmi, kdo s ním sousedí, a vede návštěvníky k obchodům a restauracím v blízkosti. Součástí je i dostatek zeleně uvnitř včetně míst, kde se může posadit veřejnost. Právě pro veřejnost byly vybudována i ta nejvyšší patra budovy.

Na nich se nachází bar, restaurace a také terasa, na které bude vysázeno až šestnáct stromů. Díky tomu se má údajně stát nejvyšší zahradou ve městě. Podle partnera Foster + Partners Jedrzeje Kolesinského má být Varso Tower „nadčasovým doplňkem panoramatu Varšavy a živým srdcem celého města“.

Mrakodrap má být navíc také šetrný vůči životnímu prostředí, což je v moderních výstavbách skoro nutností. Už před čtyřmi lety, na samotném začátku stavby, dostala Varso Tower vysoké hodnocení podle mezinárodní certifikace BREEAM, která se uděluje takovým budovám, jež splňují vysoké nároky udržitelného rozvoje.

varso-tower_5-1280-x-1920-px

Foto: Foster + Partners

Pohled na Varso Tower ve Varšavě

varso-tower_3

Foto: Foster + Partners

Pohled na Varso Tower ve Varšavě

Diskuze (0)

Novinka

Anonym