Ve virtuální realitě se můžete projít i jadernou elektrárnou Dukovany. Kam se vydáte, určíte rukou
Díky brýlím lze do českých jaderných elektráren vzít celý svět. Tu v Temelíně si prohlédnul i šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii.
„Systémy běží, obvody vodí a my můžeme vyrazit.“ ČEZ přenesl i druhou českou jadernou elektrárnu do virtuální reality. Podívat se je možné tam, kam smrtelníkova noha normálně nevstoupí. Po cestě se navíc lidé mohou rozhodnout, kam přesně se vypraví.
V prosinci 2021 dostalo návštěvnické centrum Temelína nový, virtuální rozměr. Od té doby si jadernou elektrárnu prohlédlo víc než třicet tisíc lidí. Od loňského listopadu jsou ve virtuální realitě také Dukovany a zážitek je to snad ještě o něco větší.
Komu sebral dech už výlet skrze chladicí věž elektrárny z jihu Čech, ten si možná myslí, že už ho v Dukovanech nic nečeká. Opak je pravdou. Prohlídka starší české jaderné elektrárny je totiž koncipována mnohem interaktivněji. A také otevřeněji. „Ideální je sedět na otočné židli, protože brýle vám umožní se otáčet do všech směrů. Děj se záměrně odehrává vzadu, aby to lidem došlo a prohlédli si opravdu všechno,“ líčí Robin Pultera, šéf společnosti Brainz Immersive, která s ČEZem na vytvářením virtuálních prohlídek spolupracuje.
V případě, že se člověk vydá na prohlídku elektrárny na Vysočině, novinkou pro něj budou ruce. Ty při prohlídce Temelína nevlastní, zato tady s nimi aktivně pracuje. Průvodce z videa dává různé možnosti a po návštěvníkovi chce, aby buď mávl doleva, nebo doprava – podle toho, jakou odpověď strana představuje.
„Vycházeli jsme z toho, co jsme se naučili v Temelíně. Je to autoplay, to znamená, že se rozdají brýle a sluchátka, lidé si je nasadí a samo se to rozběhne. V Dukovanech to funguje stejně, jen jim tam dodají, ať se ničeho nebojí, že jim přístroj sám naskenuje ruce, bude to intuitivní a sami uvidí, co mají dělat,“ říká vedoucí infocenter ČEZu Kateřina Bartůšková.
Průvodce virtuální realitou na začátku ponoukne, aby si to každý vyzkoušel. Nikdo s tím prý zatím neměl problém. Ten navíc nenastane ani ve chvíli, kdy nebudete dělat vůbec nic, sám přístroj pak vybere jednu z možností. Ruce jsou dobré také v tom, že se lidem, kteří jsou k tomu náchylní, nedělá ve virtuální realitě tolik špatně. Dokážou je totiž uzemnit, i když zrovna stojí ve vzduchu nad obrovskou místností.
Novinkou ve virtuální realitě vysočinské jaderné elektrárny je také to, že informace nepředává jen samotný průvodce, mnohem víc se tady zapojují také zaměstnanci. Ti prozradí například to, že reaktor se neukrývá pod zemí, ale skoro celý nad zemí, nebo proč tu vlastně nosí rukavice. „Jeden by si mohl myslet, že to je proto, aby palivo neuškodilo člověku, ale je to naopak – my nechceme uškodit jemu, třeba nečistotami nebo mastnotou,“ popisuje jeden z nich.