Vědci čtou Pána prstenů. Po temném Sauronovi už pojmenovali hovnivála či dinosaura, nově i motýla

Tolkienova tvorba nebo Star Wars jsou zdrojem zábavy i inspirací pro taxonomii. V přírodě tak potkáte Gandalfa, Darth Vadera i Froda Pytlíka.

Michal MančařMichal Mančař

Tolkienovský motýl Saurona triangula pojmenovaný po temném pánovi z Mordoru

0Zobrazit komentáře

Pána prstenů od spisovatele J. R. R. Tolkiena si s vědeckým bádáním nejspíš nespojíte. A přece základní dílo fantasy žánru ovlivňuje výzkum. Tým entomologů zkoumající zástupce hmyzí říše proslavené barevnou nádherou zvolil pro svůj nový objev překvapivě temné jméno. Takové, které i mocným hrdinům z pera Tolkienova nahánělo strach. Jméno temného pána z říše zla. Ale popkulturně pojmenovaných organismů byste na světě našli stovky.

Motýly podkmene Euptychiina studuje třicítka vědců z celého světa už deset let. Rukama jim prošly čtyři stovky různých druhů. Ve své práci používají nejnovější poznatky ve výzkumu DNA. Zkoumají rozdíly patrné na pohled i ty, které odhalí jen genetická analýza. Ale při pojmenování nového rodu motýlů se od moderních technologií obrátili na klasiku literatury. Blanca Huertasová z Přírodopisného muzea v Londýně zvolila jméno Saurona.

„Jméno je zvolené podle úhlavního nepřítele z románu J. R. R. Tolkiena Pán prstenů. Pojmenování odkazuje na výrazné oranžové prstence,“ zmiňuje ve článku pro vědecký žurnál Systematic Entomology tým výzkumníků, jehož byla Huertasová součástí, s odkazem na podobu knižního temného pána Saurona. Ten přišel o své fyzické tělo a zjevuje se jako planoucí a vševidoucí oko bez víčka. Stejně tak je oko symbolem jeho následovníků a armád zla, jež pochodují pod jeho praporem.

Přesto nově pojmenovaní hmyzí létavci nejsou tak úplně Sauron. „Název používáme v prvním pádu ženského rodu,“ zmiňují vědci. Motýl tedy není ten Sauron, ale ta Saurona. Nově pojmenovaný rod zatím obsahuje dva identifikované druhy, motýly Saurona triangula a Saurona aurigera. Entomologové si od volby jména slibují zvýšení veřejného zájmu nejen o tento hmyz, ale o výzkum obecně. A podobně byli vědci motivovaní už v minulosti.

Tolkienovský motýl Saurona triangula

Oko Sauronovo svůj ohnivý pohled upřelo i na pojmenování stromové žáby Nyctimystes sauroni, masožravého dinosaura Sauroniops pachytholus, pavouky Sauron fissocornis a Sauron rayi, polokřídlý hmyz Macropsidius sauroni, ale i na chrobáka Lepanus sauroni. Ano, moderní věda ze Saurona udělala i hovnivála. Popularita stěžejního díla fantasy žánru ve vědecké taxonomii si dokonce vysloužila vlastní stránku na Wikipedii.

V přírodě se tak můžete nebo jste se mohli potkat s živočichy a rostlinami (ale i s geografickými názvy) nesoucími jména Sauronových přízračných posluhovačů nazgûlů, hobitů Froda a Bilba Pytlíka, Samvěda Křepelky (ačkoliv jde o vosu, ne o ptáčka), Gandalfa nebo trpaslíků z Hobita. Anebo s více než stovkou dalších odkazů, které ocení spíš nejvěrnější fanoušci J. R. R. Tolkiena. Schválně se podívejte, co za organismus nese jméno pyšného elfa Fëanora…

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tolkienova tvorba samozřejmě není jediným zdrojem podobných pojmenování. Fiktivní svět Star Wars je podobně plodný a také si vysloužil wikipedistický seznam s desítkami zástupců flory a fauny. V záhonku vám tak mohou vyrůst třeba princeznovsky půvabná Begonia amidalae anebo temná Begonia darthvaderiana. Dá se nicméně očekávat, že to bude chtít pořádnou zahradnickou Sílu.

Podobné popkulturní reference se neomezují jen na mainstreamové značky jako Pán prstenů nebo Star Wars. Třeba i svět Warhammeru známý z figurkového válečnictví a videoher se dočkal taxonomického zvěčnění. Jeden z jeho arcizáporáků usilujících o pokoření a zkažení lidstva Abaddon the Despoiler (tedy Ničitel či Plenitel) dal jméno australskému pavoukovi Abaddon despoliator. Hmyzáci a temní páni prostě jdou k sobě.

CzechCrunch Jobs