Vědci čtou Pána prstenů. Po temném Sauronovi už pojmenovali hovnivála či dinosaura, nově i motýla

Tolkienova tvorba nebo Star Wars jsou zdrojem zábavy i inspirací pro taxonomii. V přírodě tak potkáte Gandalfa, Darth Vadera i Froda Pytlíka.

Michal MančařMichal Mančař

Tolkienovský motýl Saurona triangula pojmenovaný po temném pánovi z Mordoru

0Zobrazit komentáře

Pána prstenů od spisovatele J. R. R. Tolkiena si s vědeckým bádáním nejspíš nespojíte. A přece základní dílo fantasy žánru ovlivňuje výzkum. Tým entomologů zkoumající zástupce hmyzí říše proslavené barevnou nádherou zvolil pro svůj nový objev překvapivě temné jméno. Takové, které i mocným hrdinům z pera Tolkienova nahánělo strach. Jméno temného pána z říše zla. Ale popkulturně pojmenovaných organismů byste na světě našli stovky.

Motýly podkmene Euptychiina studuje třicítka vědců z celého světa už deset let. Rukama jim prošly čtyři stovky různých druhů. Ve své práci používají nejnovější poznatky ve výzkumu DNA. Zkoumají rozdíly patrné na pohled i ty, které odhalí jen genetická analýza. Ale při pojmenování nového rodu motýlů se od moderních technologií obrátili na klasiku literatury. Blanca Huertasová z Přírodopisného muzea v Londýně zvolila jméno Saurona.

„Jméno je zvolené podle úhlavního nepřítele z románu J. R. R. Tolkiena Pán prstenů. Pojmenování odkazuje na výrazné oranžové prstence,“ zmiňuje ve článku pro vědecký žurnál Systematic Entomology tým výzkumníků, jehož byla Huertasová součástí, s odkazem na podobu knižního temného pána Saurona. Ten přišel o své fyzické tělo a zjevuje se jako planoucí a vševidoucí oko bez víčka. Stejně tak je oko symbolem jeho následovníků a armád zla, jež pochodují pod jeho praporem.

Přesto nově pojmenovaní hmyzí létavci nejsou tak úplně Sauron. „Název používáme v prvním pádu ženského rodu,“ zmiňují vědci. Motýl tedy není ten Sauron, ale ta Saurona. Nově pojmenovaný rod zatím obsahuje dva identifikované druhy, motýly Saurona triangula a Saurona aurigera. Entomologové si od volby jména slibují zvýšení veřejného zájmu nejen o tento hmyz, ale o výzkum obecně. A podobně byli vědci motivovaní už v minulosti.

Tolkienovský motýl Saurona triangula

Oko Sauronovo svůj ohnivý pohled upřelo i na pojmenování stromové žáby Nyctimystes sauroni, masožravého dinosaura Sauroniops pachytholus, pavouky Sauron fissocornis a Sauron rayi, polokřídlý hmyz Macropsidius sauroni, ale i na chrobáka Lepanus sauroni. Ano, moderní věda ze Saurona udělala i hovnivála. Popularita stěžejního díla fantasy žánru ve vědecké taxonomii si dokonce vysloužila vlastní stránku na Wikipedii.

V přírodě se tak můžete nebo jste se mohli potkat s živočichy a rostlinami (ale i s geografickými názvy) nesoucími jména Sauronových přízračných posluhovačů nazgûlů, hobitů Froda a Bilba Pytlíka, Samvěda Křepelky (ačkoliv jde o vosu, ne o ptáčka), Gandalfa nebo trpaslíků z Hobita. Anebo s více než stovkou dalších odkazů, které ocení spíš nejvěrnější fanoušci J. R. R. Tolkiena. Schválně se podívejte, co za organismus nese jméno pyšného elfa Fëanora…

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tolkienova tvorba samozřejmě není jediným zdrojem podobných pojmenování. Fiktivní svět Star Wars je podobně plodný a také si vysloužil wikipedistický seznam s desítkami zástupců flory a fauny. V záhonku vám tak mohou vyrůst třeba princeznovsky půvabná Begonia amidalae anebo temná Begonia darthvaderiana. Dá se nicméně očekávat, že to bude chtít pořádnou zahradnickou Sílu.

Podobné popkulturní reference se neomezují jen na mainstreamové značky jako Pán prstenů nebo Star Wars. Třeba i svět Warhammeru známý z figurkového válečnictví a videoher se dočkal taxonomického zvěčnění. Jeden z jeho arcizáporáků usilujících o pokoření a zkažení lidstva Abaddon the Despoiler (tedy Ničitel či Plenitel) dal jméno australskému pavoukovi Abaddon despoliator. Hmyzáci a temní páni prostě jdou k sobě.

Chcete říct, že možná zničíme Zemi? Thriller o vzniku atomové bomby Oppenheimer dostal nový trailer

Tříhodinový Oppenheimer bude dosud nejdelším filmem v kariéře režiséra Christophera Nolana. Na velké plátno dorazí ve druhé polovině července.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

oppenheimer-cillian-murphy-christopher-nolan-2023

Reprofoto: Universal Pictures/YouTube

Cillian Murphy jako J. Robert Oppenheimer

0Zobrazit komentáře

Jméno režiséra Christophera Nolana je už dlouho synonymem pro jedny z nejambicióznějších filmů v Hollywoodu. Jejich rozpočty se skoro dvacet let pohybují výhradně v devíticiferných částkách, jejich příběhy se noří hluboko do lidské mysli i daleko za hranice naší galaxie, jejich složité vyprávění testuje schopnost diváků jim porozumět. Oppenheimer, Nolanova novinka, má přesto v několika ohledech zajít dosud nejdále v jeho dosavadní filmografii.

Prvním bodem je samotné téma. Jak naznačuje název, Oppenheimer pojednává o J. Robertu Oppenheimerovi, který je často označován za otce atomové bomby. Ve čtyřicátých letech totiž vedl tajnou laboratoř v americkém Los Alamos, která byla zaměřená na vývoj zbraní na bázi štěpení vysoce radioaktivních prvků. Výsledkem byly nukleární zbraně, které Spojené státy použily v japonských městech Hirošima a Nagasaki.

Sám Nolan Oppenheimera na nedávné konferenci CinemaCon, kde představil bližší pohled na svůj film, označil za nejdůležitějšího člověka, co kdy žil. „Ať už v dobrém, nebo špatném, vytvořil svět, ve kterém žijeme. Jeho příběh musíte vidět, abyste mu uvěřili,“ řekl. Vývoj atomové bomby do velké míry poháněla snaha předstihnout nacisty, v jejichž rukou by nejmocnější zbraň, co kdy lidstvo vidělo, měla katastrofální důsledky. Zároveň ale nesl náročné morální otázky, které Oppenheimer řešil celý zbytek svého života – a jsou zásadní dodnes.

„Chcete mi říct, že existuje šance, že po stisknutí toho tlačítka zničíme svět?“ ptá se Matt Damon jako generál Leslie Groves v novém, tříminutovém traileru. Při prvních testech nukleární zbraně skutečně nešlo stoprocentně vyloučit, že její detonace nespustí nekontrolovatelnou řetězovou reakci, jejíž důsledkem by byla naprostá devastace planety. Vědci nicméně tuto možnost považovali za extrémně nepravděpodobnou, proto se rozhodli v testech atomové bomby pokračovat.

Ačkoliv je dobře známé, jak se celá situace vyvinula, film natočený podle Oppenheimerovy biografie American Prometheus chce jeden z formativních momentů dějin civilizace ukázat více bezprostředně. „Mým záměrem bylo pokusit se publikum zavést do nitra mysli a zkušenosti člověka, který stál v absolutním centru všech nejvýznamnějších historických linií v jeho životě,“ řekl Nolan.

Pro jednoho z nejznámějších žijících režisérů novinka představuje po Dunkerku druhý film, který vychází ze skutečných událostí, a první, který spadá do žánru životopisného dramatu, respektive thrilleru. Podobně jako v případě snímku o záchraně britských vojsk z pobřeží Francie, který experimentoval se třemi různě rychle vyprávěnými liniemi, ani tentokrát nepůjde o konvenční žánrové dílo.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Filmaři se například rozhodli atomový výbuch natočit bez použití digitálních triků. Samozřejmě to (nejspíš) neznamená, že detonovali skutečnou bombu, a právě proto zobrazit ji pomocí praktických efektů představovalo velkou výzvu. Nolan celé dílo kvůli tomu, ale také kvůli náročnému počasí v Novém Mexiku či rozsahu příběhu označil za jeden z nejnáročnějších projektů, na jakém kdy pracoval.

O intenzitě, kterou každý den pociťovala na place, nedávno mluvila také herečka Florence Pugh, která ve filmu ztvárnila psychiatričku, novinářku a Oppenheimerovu přítelkyni Jean Frances Tatlock. „Všichni ví, pro koho pracují, a jsou tak hrdí na to, co dělají. Takže každý se neustále snaží být další den ještě lepší. Nikdy jsem takový pocit na place nezažila,“ řekla Pugh v rozhovoru pro BBC Radio 1.

oppenheimer-emily-blunt

Reprofoto: Universal Pictures/YouTube

Emily Blunt jako Kitty Oppenheimerová ve filmu Oppenheimer

the-chainsmokers

Přečtěte si takéJedni z nejlépe placených DJů mají i miliardový startupový fondPřes den byznys, v noci hudba. Jedni z nejlépe placených DJů světa mají i miliardový startupový fond

Vedle ní, zmíněného Damona a Cilliana Murphyho, jenž ztvárnil titulní postavu, se ve snímku objeví i řada dalších známých jmen. Emily Blunt hraje bioložku a Oppenheimerovu manželku Katherine, Robert Downey Jr. se pak po třech letech vrací v roli byznysmena Lewise Strausse. Obsazení dále zahrnuje jména jako Rami Malek, Kenneth Branagh, Dane DeHaan, Casey Affleck nebo Gary Oldman. V novém traileru lze zahlédnout i Alberta Einsteina, jemuž propůjčil tvář Tom Conti.

Oppenheimer má být Nolanovým dosud nejdelším snímkem se stopáží atakující tři hodiny. Výčet ambiciózních prvků pak rozšiřuje ještě vůbec první použití černobílého filmového materiálu pro kamery IMAX. Jedna z nejočekávanějších letošních filmových událostí do kin dorazí 20. července.