Vědci rozluštili záhadu německé historie. Teorie o ztraceném šlechtici Kašparu Hauserovi byla jen výmysl
Na ulici Norimberku se před dvěma sty lety objevil zmatený chlapec nejasného původu. Okamžitě se stal velkou záhadou a také celebritou.
Přestože se v první polovině 19. století šířily zprávy podstatně pomalejším tempem než dnes, případ mladíka Kašpara Hausera byl tak podivný, že o něm velmi brzy vědělo celé Bavorské království i okolní země. A aby ne: na norimberské ulici se zničehonic objevil mladík, který byl zmatený a neuměl číst, psát ani pořádně mluvit. Brzy se objevily teorie o jeho šlechtickém původu. Díky genetické analýze však vědci po dvou stech letech přišli na to, že princem Kašpar Hauser určitě nebyl.
Psal se rok 1828, když se 26. května v Norimberku objevil chudě oděný chlapec, který nedokázal jasně říct, odkud vlastně pochází. Jediné, co uměl, bylo podepsat se jako Kašpar Hauser.
Našly se u něj pouze dva dopisy. Autorkou prvního měla být Hauserova matka, podle níž byl chlapcovým otcem voják, který padl, a ona sama už nebyla schopna se o dítě postarat. Druhý dopis měl napsat muž, který podle svých slov dítě vychovával. Coby chudý nádeník ale už nemohl v péči pokračovat a v dopise požádal o zařazení chlapce k jezdectvu.
Když se Hauser zotavil, situace začala být ještě složitější. Vyprávěl, že onoho tajemného muže nikdy neviděl a vyrůstal v temné kobce a naprosté izolaci. Jeho příběh okamžitě zaujal širokou veřejnost a z chlapce se stala celebrita. Lidé spekulovali, kým ve skutečnosti může být – třeba potomkem bádenského královského rodu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsTuto teorii rozdmýchal fakt, že byl na příkaz samotného bavorského krále Ludvíka I. neustále pod dohledem. Některé verze hovořily například o tom, že by Kašpar mohl být synem Napoleona Bonaparte nebo že byl coby potomek bádenského velkovévody Karla jako nemluvně unesen a nahrazen nemocným dítětem, které později zemřelo.
Co se zdá na první pohled spíše jako dohady, se postupem času rozrostlo v jednu z největších záhad německé historie. Několikrát se ji snažili objasnit i vědci a nyní přišli s jejím definitivním rozlousknutím. Dříve provedené analýzy DNA ze získaných vzorků vlasů a krve přinesly protichůdné výsledky. Později se však do hry vložila i Turi Kingová, ředitelka Milnerova centra pro evoluci na Univerzitě v Bathu, která stála například za identifikací těla anglického krále Richarda III.
Experti nyní využili nové forenzní metody, které jsou schopny pracovat i s velmi starými vzorky. Porovnali stopy mitochondriální DNA a podařilo se jim jednoznačně prokázat, že se Hauserův typ neshoduje s mitochondriální DNA Bádenských. Zatímco v prvním případě tak Kingová identifikovala ostatky krále, v nejnovější studii našla pouze obyčejného chlapce, jehož skutečná minulost však nadále zůstává tajemstvím.
Hádanka své doby. Původ neznámý, smrt tajuplná.
Zajímavostí je, že indicií k nepravosti „šlechtických teorií“ existovalo poměrně dost již před vědeckými výzkumy. Například oba nalezené dopisy měl podle grafologického posudku napsat sám Hauser. Projevovaly se také u něj výkyvy nálad a mohl údajně trpět epilepsií. Ve výsledku si tak celou historku o svém věznění možná jen vymyslel. Podle psychologů nebylo možné, aby žil 16 let v naprosté izolaci a po svém objevení se tak rychle naučil fungovat ve společnosti.
Výplodem fantazie nakonec mohla být i Hauserova smrt. Zemřel 17. prosince 1833 ve věku 21 let poté, co se o několik dní dříve objevil doma s bodnou ranou v hrudníku. Tu mu měl prý způsobit v zámeckém parku neznámý útočník. Ve sněhu na místě činu ale nebyly nalezeny žádné stopy druhého člověka a povídalo se, že Hauser měl sklony k sebepoškozování.
Mohl si tak napadení vymyslet, aby opět probudil zájem veřejnosti, které už tak moc zamotal hlavu? Ostatně i na jeho náhrobku stojí: „Aenigma sui temporis. Ignota nativitas, occulta mors,“ tedy „Hádanka své doby. Původ neznámý, smrt tajuplná.“