Vědci v hornině z asteroidu objevili základní stavební prvky života. Může odhalit jeho vznik na Zemi
Ani ne šest gramů cenné horniny odebrala a následně donesla na Zemi sonda Hajabusa 2. Urazila při tom pět miliard kilometrů.
Život na Zemi je sice postavený na bázi uhlíku, ale v kombinaci s dalšími prvky tvoří aminokyseliny. Ty jsou následně klíčovou součástí bílkovin, enzymů i mnoha hormonů. A právě tyto klíčové látky pro život teď japonští vědci objevili ve vzorku horniny z asteroidu Ryugu. Jedná se tak o první organické molekuly, které lidstvo získalo z asteroidu.
Vtip je v tom, že dodnes nikdo přesně neví, jak se část látek, z nichž vznikají aminokyseliny – i část aminokyselin samotných – dostala na naši domovskou planetu. Část vědců tak předpokládá, že je sem donesla kometa nebo meteorit. Nynější nález může pomoci cestu aminokyselin na Zem blíže popsat.
Japonská vesmírná agentura získala 5,4 gramu horniny z kapsle, kterou na povrch Země navrátila sonda Hajabusa 2. K asteroidu Ryugu dorazila v 2018, nejprve jej zkoumala z dálky a potom provedla dva odběry. První z nich byl zaměřený na povrchové horniny.
Three years ago today (February 22, 2019) was the first touchdown of Hayabusa2! We remember the extremely tense operation. The sample collected at that time is now being examined by our initial analysis team. We are excited about what we will find! pic.twitter.com/tvmyBnHOzk
— HAYABUSA2@JAXA (@haya2e_jaxa) February 22, 2022
Při druhém vystřelila k planetce měděný explozivní projektil a ze vzniklého kráteru následně odebrala hloubkové vzorky horniny. Komplikované procedury navíc sonda kvůli velké vzdálenosti provedla zcela autonomně.
Taková technika dovolila vědcům sebrat horninu většího stáří a jedná se tak o materiál, který se pohyboval v naší sluneční soustavě před čtyřmi miliardami let. Mezi drobnými kamínky po dlouhém chemickém rozboru nalezli hned dvacet různých druhů aminokyselin, včetně glycinu a L-alaninu. Ty jsou mimo jiné i základními stavebními bloky proteinů.