Vědci z MIT vyvinuli robotickou poloautonomní rybu, která má zkoumat mořské hlubiny

Filip HouskaFilip Houska

ryb
0Zobrazit komentáře

Výzkumné oddělení počítačové vědy a umělé inteligence (CSAIL) na americké univerzitě MIT představilo zajímavý projekt pro zkoumání podmořského světa. Vědci zde totiž vyvinuli speciální robotickou rybu SoFi s kamerovým systémem, která by měla díky svému vzhledu a věrohodným pohybům zapadnout do mořské fauny a pořizovat takové záběry, které by potápeč nemohl udělat.

Silnou stránkou SoFi má být to, že svou přítomností nijak nevyleká ostatní ryby a další mořské tvory. Její tělo se totiž díky zadní ploutvi z leukoplastu, která je poháněna systémem pumpování vody skrze vnitřní schránky, velmi tiše pohybuje a navíc poměrně přesvědčivě kopíruje pohyby ostatních ryb. Tomu dopomáhá i zabudovaná vztlaková nádrž se stlačeným vzduchem pro nadnášení.

photoshop

Přečtěte si takéAdobe vyrostlo za rok o téměř 100 % své hodnoty na více než 110 miliard dolarůAdobe vyrostlo za rok o téměř 100 % své hodnoty na více než 110 miliard dolarů

Pro ovládání této roboryby je používán modifikovaný ovladač z konzole SNES od Nintenda, který se SoFi komunikuje vysíláním vysokofrekvenčních, člověkem nezaregistrovatelných zvukových signálů. Použití zvuku namísto tradičních rádiových technologií jako Wi-Fi nebo Bluetooth je v tomto případě opodstatněné: ve vodě jsou rádiové signály rychle absorbovány, na druhou stranu zvuk zde putuje velmi dobře.

I když ovládání SoFi zatím zajišťuje hlavně externí ovladač v ruce příslušného operátora, který koriguje veškerý pohyb, dokáže plavat i autonomně, nicméně pouze v přímém směru. O tom se vědci přesvědčili i během prvního testu ve vodách u ostrova Fiji, kde se SoFi bezproblémově dostala do hloubky okolo patnácti metrů.

Slibná budoucnost

Do budoucna by CSAIL mělo SoFi vybavit plnohodnotnou kamerou i technologií pro živé vysílání. Dalším plánem je vytvoření více modelů, které by následně plavaly v hejnu, čímž by mohly sbírat mnohem více dat z mořských hlubin.

Foto: MITCSAIL (repofoto, YouTube)