Vědci z MIT chtějí zachraňovat ztracené turisty pomocí dronů. Spolu s NASA vyvíjí speciální letku

Filip HouskaFilip Houska

drone_cc
0Zobrazit komentáře

Drony ze své podstaty nabízejí mnohá využití. Ať už jde například o doplňky pro filmaře a fotografy, nástroje pro bezpečnost nebo monitoring, prostředky pro rozvoz zboží nebo zbraně během ozbrojených konfliktů – tyto bezpilotní letouny dokáží v řadě situací velmi dobře posloužit. Potenciál však mají i pro záchranu lidí, čehož nově využívají vědci z americké MIT.

Ti se spojili s vesmírnou agenturou NASA, respektive s jejím výzkumným centrem Langley Research Center, aby zahájili vývoj speciálně upravených autonomních kvadrokoptér pro hledání ztracených turistů v hustých lesích. A podle zveřejněných technologických principů vše nasvědčuje tomu, že jednou může taková letka dronů velmi dobře a efektivně fungovat.

mit-drone_czechcrunch

Základním stavebním kamenem každého drona z chystané letky má být senzorový systém LIDAR, který běžně využívají i firmy vyvíjející samořídící auta. Díky této technologii pak drony budou moci mapovat své okolí a získaná data cloudově přenášet do centrálního systému. K němu budou mít přístup příslušní záchranáři, kteří z vygenerované mapy vyčtou, zdali drony nenarazily na hledané turisty.

Zajímavým aspektem celého plánu, jehož testování má již aktuálně probíhat v lesních oblastech onoho výzkumného centra, je GPS navigace. Tu totiž vyvíjená letka nemá vůbec používat, jelikož se v hustých lesích dokáže signál velmi rychle přerušit či ztratit. Drony tak mají mezi sebou vzájemně a nezávisle na GPS komunikovat bez nutného riskování ztráty připojení.

solar-voyager

Přečtěte si takéHolandský pár chystá expedici na jižní pól v autě z recyklovaného plastu se solárním pohonemHolandský pár chystá expedici na jižní pól v autě z recyklovaného plastu se solárním pohonem

Značnou výzvou pro optimální implementaci této dronové letky jsou nicméně stromy. Ty totiž na první pohled vypadají velmi podobně a drony je zatím v důsledku aktuálních technologií nedokáží rozpoznat. Jednoduše se tak může stát, že bude letka mapovat jednu a tu samou oblast, což z logiky věci je nesmysl, co se týče efektivních záchranářských prací. Zejména těch vzdušných.

NASA_Langley_Research_Center_aerial_view_(2011)

Pohled na výzkumné centrum NASA Langley Research Center z roku 2011

Z toho důvodu se vědecký tým z Massachusettského technologického institutu zaměřuje na vývoj takových systémů, které dokaží namísto jednotlivých stromů mapovat jejich shluky, jež mají zpravidla svou specifickou a lépe rozeznatelnou podobu. Z těchto informací se následně vytvoří specifické algoritmy, vyobrazované konkrétními barevnými značkami, díky nimž pak záchranáři poznají, zdali byla daná oblast již prozkoumaná, či nikoliv.

Zásadním bodem je také rychlost těchto malých letounů. Podle zveřejněného videa z testování zatím drony létají poměrně pomalu (2–5 minut na plochu 20 metrů čtverečních) a je otázk, zdali technologie dovolí vyšší rychlost se stejným účinkem. Obecně pak má letka mapovat své okolí v jistém spirálovém vzorci, jenž má být efektivnější z hlediska přesných dat.

Foto: MIT News; NASA – NASA Langley Research Center / Wikimedia Commons

Bill Gates investoval do toalet, které transformují exkrementy do čisté vody, hnojiva i elektřiny

Jiří SvobodaJiří Svoboda

bill-gates-toilet2

Foto: Bill Gates/Facebook

Bill Gates

0Zobrazit komentáře

Splachovací toaleta je jeden z vynálezů, který lidstvu dělá společnost na denní bázi a je často považován za tak základní věc, že se jen těžko zamýšlíme nad tím, jak by tato technologie, která v takřka nezměněné podobě funguje už staletí, mohla být předělána k potřebám dnešní doby. Že jde o oblast s velkým potenciálem si myslí i Bill Gates, legendární miliardář a filantrop.

V úterý na čínském expo zvaném „Reinvent the toilet“ totiž Gates vystoupil a během své řeči vedle sebe postavil sklenici plnou lidských exkrementů. Tento překvapivý krok měl ukázat na jediné: nedostatek toalet v rozvojových zemích a důsledky nehygienické sanitace. V jedné takové sklenici může totiž dle Gatesových slov být až 200 bilionů buněk rotavirů, 20 miliard bakterií  a 100 tisíc vajíček parazitických červů.

Gates proto představil dvacet inovativních designů toalet, které eliminují nebezpečí a exkrementy předělávají na vodu a hnojivo. Jeden z nich, který do procesu zpracování odpadu přidává elektrochemický generátor, který ve výsledku vytvoří hnojivo a vodík, který může být použit jako zdroj energie. Vlastní energii přitom čerpá ze solárních panelů. Do tohoto a podobných zařízení investoval Gates 200 milionů dolarů.

https://www.facebook.com/BillGates/videos/553606581752391/

Špatná hygiena dle studie z roku 2017 přispívá k milionům úmrtí každý rok a dle Gatesových slov by se tento trend mohl s pomocí nových toalet otočit. Nejenom, že by ročně v globálním spektru ušetřily 233 miliard dolarů za výdaje spojené s léčbou průjmů cholery a dalších nemocí, zároveň by také dramaticky snížily náklady za celý čistící proces splašků, což by ve finále znamenalo pokles cen sanitačních zařízení.

houses

Přečtěte si takéModerní a levnější zelená energie. Stovky německých domácností nakupují elektřinu na blockchainuModerní a levnější zelená energie. Stovky německých domácností nakupují elektřinu na blockchainu

Podle Světové zdravotnické organizace nemá 2,3 miliardy lidí na Zemi přístup k základním sanitačním zařízením a Bill Gates se proto dle svých slov začal o oblast hygieny zajímat krátce potom, co opustil práci na plný úvazek v Microsoftu. Jeho nadace  se od té doby v oblasti hygieny zaměřila na oblasti subsaharské Afriky, jižní Asie a právě Číny, kde před třemi lety tamní vláda zahájila takzvanou záchodovou revoluci, když zrekonstruovala 68 tisíc veřejných toalet.

Gates je však ještě o něco dále a tvrdí, že otázka nových technologií v sanitárních zařízeních už není o tom, zda takové technologie dokážeme vyrobit, ale kdy budou implementovány. Byl to ostatně právě Gates, který už před třemi lety proslul tím, že vypil sklenici čisté vody derivovanou z exkrementů.