Vědci změnili směr blesku. Svezl se po laserovém hromosvodu, který by v budoucnu mohl chránit letiště
Laser je prozatím ve stadiu úspěšného experimentu, ale slibuje mnohem spolehlivější ochranu před bleskem než klasická kovová tyč.
Ochrana před blesky je poměrně jednoduchá. Pokud nechcete, aby udeřily do vašeho domu, opatříte stavení hromosvodem. Jestli nechcete, aby blesk trefil vás, nepůjdete v bouřce pouštět draka na kopec. K poměrně přímočarým řešením by se v budoucnu mohlo přidat i jedno mnohem sofistikovanější – ochrana laserem, který elektrostatický výboj usměrní.
Laserové paprsky nacházejí nespočet použití ve výzkumu, zábavě i průmyslu. Tým evropských vědců jejich potenciál rozšířil novým směrem. Výzkumníci namířili laser do oblak a změnili směr blesku v bouři. Výsledky své práce nyní uveřejnili ve vědeckém časopise Nature Photonics.
Využití laseru coby hromosvodu není novým konceptem, odbornou pozornost láká už od devadesátých let. Následně se vědcům povedlo usměrnit výboj v laboratorních podmínkách. Vědci však poprvé dokázali myšlenku převést ve skutečnost v podmínkách polních. Tedy vlastně horských, svůj bleskosvodný laser zkoušeli během předloňského léta na švýcarském vrcholku Säntis.
Praktický experiment na 2 504 metrů vysoké hoře spočíval v instalaci laseru v blízkosti 124metrového vysílače, který ročně zasáhne stovka blesků. Přístroj s výkonem jednoho kilowattu po spuštění do nebe vysílal tisíc pulzů za sekundu, reakce paprsku s molekulami v ovzduší následně vedla k vytvoření dráhy s nižším elektrickým odporem. Tento koridor vydrží pouze několik milisekund, stačí však k usměrnění dráhy blesku.
Mezi červencem a zářím byl laser v provozu dohromady pouze šest hodin, přesto tímto způsobem vědci dokázali ovlivnit blesk čtyřikrát. Ke smůle nevědeckých nadšenců však byly podmínky pro zaznamenání jevu na video vhodné jen jednou. Vysokorychlostní kamery zachytily 24. července blesk, jenž se po laseru svezl v délce asi padesáti metrů.
Ačkoliv k naplnění především minulými dekádami oblíbeného hesla „poručíme větru, dešti“ je od pokusu ve švýcarských horách daleko, výsledky experimentu dláždí cestu pro rozšířenější využití laserových hromosvodů. Ty totiž mají mnohem větší potenciál zabránit ničivým dopadům přírodního jevu oproti už více než dvě století používaným kovovým tyčím.