Vědec hledal uprostřed grilovací sezóny odpověď na klíčovou otázku. Jak často otáčet burger na roštu?

Častější otáčení vede k rychlejšímu propečení. Zjistil to akademik ve spolupráci s počítačovým programem. Kuchaři to říkali už dávno.

Luboš KrečLuboš Kreč

Grilování burgerů

0Zobrazit komentáře

Matematik Jean-Luc Thiffeault miluje programování, teorii chaosu a uzlů, běhání a také grilování. Určitě to hypotetické. Jak vypadá? Názorně ho profesor z univerzity ve Wisconsinu předvedl, když nechal speciální modelovací program spočítat, jaká je nejlepší a nejrychlejší cesta ke správně propečenému burgeru. Věda už tedy dorazila i na rožeň.

Závěry Thiffeaultovy studie vyšly jako regulérní odborný článek, zveřejnil ho časopis Physica D s nadpisem Matematika otáčení burgerů a přiřadil k němu klíčová slova „tepelná rovnice, optimalizace, vaření“. Profesor přiznává, že to, co s pomocí počítače zjistil, není nijak objevné. Jen se dosud nevědělo přesně, jaká je účinnost našeho grilovacího počínání.

Jaká jsou tedy badatelova doporučení? Předně to, že pravidelné otáčení burgeru na grilovacím roštu urychluje přípravu. A to dokonce až o třetinu. Ovšem má to háček – kdo by náhodou spěchal a potřeboval ušetřit každou sekundu, může maso přehazovat každých pár vteřin, jenže úspora je pak v poměru k námaze už relativně malá. Ideální tak je hamburger dávat ze strany na stranu v intervalu zhruba po 15 vteřinách.

„Zjistili jsme, že optimální zlepšení v přípravě v závislosti na počtu otočení, je až 29 procent,“ stojí v anotaci článku. Zásadní je ale ještě jeden dodatek – teoretický model počítá s tím, že z jedné strany na burger působí teplota 200 stupňů Celsia (to je grilovací rošt) a z druhé 25 stupňů (to je teplota letního vzduchu).

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podle magazínu Discover platí, že když grilujeme burger o tloušťce jeden centimetr, což je ale podle názoru CzechCrunche dost málo, a placku otočíme jen jednou, grilování potrvá 80 sekund. Za ideální stav je prý považováno, když maso uvnitř dosáhne teploty 70 stupňů Celsia. Na proklamovanou časovou úsporu 29 procent se Thiffeault dostal výpočtem, který odpovídal neustálému otáčení.

Že jde jen o teoretický výpočet, je také důležité zmínit. Profesor z Madisonu pro modelaci použil program Matlab, který nakrmil různými daty o tom, po kolika otočeních se který burger a jak rychle propekl.

Software provedl kalkulaci a mimo jiné doporučil, že pro ty, kteří chtějí otáček burger jen jednou, je lepší, aby první otočení provedli po uplynutí 45 procent grilovacího času. V případě centimetrového plátku a předpokládaného pečení po dobu 80 vteřin to odpovídá otočení po 36 vteřinách.

Hamburger

Matematik nebyl první, kdo se takto zapojil do debaty o tom, jak správně péct burgery. Už před třemi lety o tom napsal blogový příspěvek kulinářský sloupkař Kenji López-Alt. Ve svém článku došel k tomu, že když se burgery otáčejí každých 15 vteřin, tak nejenže se dřív dokončí, ale jsou i lepší, protože je mnohem menší pravděpodobnost, že se maso připeče.

Dalším průkopníkem častého otáčení coby té správné přípravy burgerů je americký spisovatel Harold McGee, který platí za velkého popularizátora vědeckých přístupů v kuchyni.

Zásadní otázka, která nyní zajímá každého správného grillmastera, ale zůstává. Kolikrát je tedy ideální burger otočit? Všechno, co dělal Thiffeaultův experiment, byla jen teorie na obrazovce, navíc s kalkulací propečenosti při teplotě 70 stupňů Celsia. Je ovšem otázka, jestli by takové maso bylo dobré a jestli by to nebyl spíš jen tatarák v krustě. Magazín Discover nabízí rozřešení: „Prostě ho otočte několikrát.“

A CzechCrunch dodává: Pečte ho tak dlouho, aby vám to pak chutnalo.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Levitující střecha. U Znojma vznikl vinařský komplex inspirovaný moravskou krajinou

V obci Havraníky vyrostl podle návrhu studia Jakub Cigler Architekti vinařský areál, jehož střecha kopíruje reliéf jihomoravské krajiny.

cigler-strechab-oxed

Foto: Thaya

Střecha vytváří dojem, jako by se nad prostorem vznášela

0Zobrazit komentáře

Nedaleko Znojma a jen kousek od hranic s Rakouskem se nachází nenápadná obec Havraníky, která se nyní díky novému architektonickému počinu zapíše na mapu vyhledávaných výletních míst v Česku. Vinařství Thaya zde totiž nechalo vybudovat rozsáhlý komplex, jehož součástí jsou kromě prostoru vyčleněného pro produkci vína také hotel a restaurace.

Podoba komplexu, který je rozdělen do tří základních objemů, vznikla pod taktovkou renomované kanceláře Jakub Cigler Architekti. Areál je rozdělen do dvou funkčních částí – jednou je pracovní dvůr vinařství, druhá je určena pro odpočinek a objevování krás vinařského řemesla. Obě rozděluje objekt bývalé sýpky z roku 1962, kterou se architekti rozhodli pojmout jako srdce vinařství.

„Sýpka se stává těžištěm celého vinařského komplexu. Obepínají ji jednotlivé objekty vinařství a je zde cítit inspirace moravskými vesnicemi v okolí. Z jedné strany je ohraničena výrobní halou s degustačními sklípky a ze strany druhé technologickou halou s apartmány a ubytováním,“ uvádí architekti. Celek Jakub Cigler připodobňuje k okolním moravským vesnicím, které má jeho členitost evokovat.

Signifikantním prvkem nového vinařského komplexu je střecha výrobní a technologické haly, která zvlněním vytváří dojem, jako by se nad prostorem vznášela. Celý areál tak odlehčuje, zároveň má připomínat vlny řeky Dyje, jakož i okolní kopcovitou krajinu. Střechu navíc tvoří tradiční keramická bobrovka (pálená střešní taška pozn. red.). Na střechu pak plynule navazuje uměle vytvořené návrší nad degustačními sklípky a apartmány.

Thaya apartmány

Foto: Thaya

Součástí areálu jsou apartmány inspirované vinnými sklípky

„Jsme v jedinečném kraji, kde se vínu daří. Vloni jsme oslavili deset let našeho vinařství a jedním z našich cílů bylo vytvořit místo, kam budeme moci všechny zvát. Místo, kde je možné ochutnat naše vína, zažít skvělou gastronomii, odpočinout si ve stylovém hotelu a nabrat energii v zahradě, která celý komplex dotváří,“ dodává Josef Trávníček, majitel restaurace, vinařství a hotelu Thaya.

Právě ve zmíněném hotelu mohou hosté nabírat energii, jak dlouho jen budou chtít. A se sklenkou vína z produkce vinařství to půjde o poznání snáz. V části, která milovníkům Pána prstenů na první pohled připomene Hobitín, se nacházejí apartmány. Pojítko bude o to větší, až jejich střechy zcela zakryje travnatý porost, díky němuž ubytování přirozeně splyne s okolní krajinou. Ostatní pokoje se nacházejí v jedné z budov areálu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Majitelé vinařství Thaya se rozhodli vytvořit pro návštěvníky komplexní zážitek, a tak hosté kromě vinných degustací mohou vyzkoušet také jídlo v restauraci Apri. „Zaměřujeme se na lokální suroviny: zvěřinu z místních lesů, maso z českých chovů, lokální sladkovodní ryby. Vše ochucené bylinkami, které se pěstují přímo v areálu,“ přibližuje koncept restaurace její šéfkuchař Ondřej Lacina.

Znojemsko je tak o další zajímavou architektonickou realizaci spojenou s vínem a kvalitní gastronomií bohatší. Ve vinařském komplexu Thaya navíc během příštího roku přibude i vzrostlá zahrada a tenisové kurty. Hosté tak budou moci vinné degustace a ochutnávání menu v místní restauraci proložit také sportovní aktivitou.

Thaya interiér

Foto: Thaya

Za návrhem stojí kancelář Jakub Cigler Architekti

Každé dva týdny vám ukážeme tipy na zajímavé restaurace, bary i kavárny.

Newsletter Deli | Poslední vydání