Vedl Google, teď chce zásobovat Ukrajinu drony. Miliardář Schmidt potichu buduje vojenský startup
Že mu využití dronů ve vojenství dává velký smysl, tím se bývalý ředitel Googlu netají. Dosud se ale nevědělo, že pracuje na vlastních strojích.
Drony. Všechny od těch, které se vejdou do dlaně, až po ty vážící půl tuny, našly v průběhu války na Ukrajině hojné uplatnění a poptávka po nich je vysoká. Využít toho zřejmě hodlá i bývalý šéf Googlu, americký miliardář Eric Schmidt. Tak trochu potají totiž ve Spojených státech a na Ukrajině buduje startup, který vyvíjí bojové drony poháněné umělou inteligencí. White Stork, tedy bílý čáp, jak se jeho projekt jmenuje, má pracovat na strojích, které dokáží fungovat i v oblastech, kde je blokován signál GPS.
Firma začátek činnosti veřejně neohlásila. Její existence si v byznysových záznamech všimnul americký časopis Forbes a potvrdili mu ji i lidé, kteří jsou s jejím fungováním obeznámení. Podle nich Schmidt navštívil několik továren a testovacích střelnic na Ukrajině. Měl také s tamními startupy vyjednávat o možných investicích. Od ruské invaze na Ukrajinu na začátku roku 2022 Schmidt do země cestoval několikrát. Minulé léto se například potkal s tamními vládními představiteli.
Osmašedesátiletý Schmidt, který v roli ředitele Googlu byl mezi lety 2001 a 2011 a dalších zhruba deset let působil na různých pozicích v jeho mateřské společnosti Alphabet, se netají tím, že vidí budoucnost vojenství právě v dronech. Minulé léto uvedl v komentáři pro Wall Street Journal, že podle něj budou největší roli hrát „kamikaze drony,“ ke kterým se připne výbušnina. Stroj pak zamíří k cíli, jejž má zničit. V rukou cvičené posádky létají taková zařízení rychle a jsou obtížně sestřelitelná.
Jak Schmidt nedávno napsal pro magazín Foreign Affairs, „díky lepším schopnostem v elektronickém boji je Rusko schopno rušit signály mezi ukrajinskými drony a jejich piloty. Pokud má Ukrajina nepřátelské drony neutralizovat, bude její armáda potřebovat stejné schopnosti“. A právě na takových strojích má Schmidtův startup White Stork pracovat.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsSchmidtův zájem o bezpečnostní a vojenskou tematiku se datuje i do časů, kdy zastával funkci předsedy správní rady Googlu. Mezi roky 2016 a 2020 pak vedl Obrannou inovační radu, poradní orgán, který lobboval za implementaci umělé inteligence na ministerstvu obrany USA. Mezi lety zase 2018 a 2021 předsedal americké Národní bezpečnostní komisi pro umělou inteligenci, která radí americkému Kongresu ohledně použití technologií ve vojenství.
Podle agentury Reuters by Ukrajina letos měla vyrobit milion dronů ovládaných z pohledu první osoby pomocí virtuálních brýlí a zhruba jedenáct tisíc útočných dronů středního a dlouhého doletu. Německý veřejnoprávní server DW zase v loňském listopadu citoval ukrajinské úřady, podle kterých se produkce dronů od začátku konfliktu v únoru 2022 zvedla stonásobně.