Vedl velkou banku, dnes má vlastní malou firmu. Čeho lituji? Že jsem neodešel dřív, říká Lubor Žalman

Opět se cítím jako malý kluk, který si na písku staví hrad, popisuje nadšení z podnikání zkušený bankéř Lubor Žalman. Byl hostem CzechCrunch Podcastu.

Luboš KrečLuboš Kreč

zalman

Foto: EnCor Wealth Management

Lubor Žalman

0Zobrazit komentáře

Každý bankéř vám řekne, že mu leží na srdci peníze všech klientů banky, pro kterou pracuje. Říkal to i Lubor Žalman, když v letech 2004 až 2012 vedl českou Raiffeisenbank. Nyní už přiznává, že na zákazníky pohlížel tak trochu statisticky a že je to zásadní rozdíl oproti situaci, ve které se nachází teď, když má vlastní firmu a klientů jen pár desítek, maximálně stovek. „Je to najednou osobní, některé z klientů znám 20 let,“ říká v nové epizodě CzechCrunch Podcastu.

Pokud má banka stovky tisíc, případně miliony klientů, není divu, že se z nich stanou položky v excelové tabulce. „Pokud je to velká banka, neubráníte se tomu, abyste to nebral statististicky. Když bude 99 procent klientů spokojených, zbylé procento nespokojených jsou plánované ztráty,“ připouští sedmapadesátiletý ex-bankéř, který před Raiffeisenbank působil v Komerční bance, v Home Creditu nebo u poradců z McKinsey.

Po odchodu z Rajfky před deseti lety se nejprve nějakou dobu věnoval konzultacím stran fúzí a akvizic, zhruba po třech letech se ale rozhodl pro změnu byznysového plánu: s bývalým kolegou Janem Kubínem si usmysleli, že se začnou věnovat správě peněz pro bohaté klienty. Tak vznikl jejich společný projekt EnCor Wealth Management. „Dnes máme pod správou tři miliardy korun,“ říká Žalman v CzechCrunch Podcastu, který si můžete pustit na odkazu níže nebo na Spotify, Apple Podcastech, Google Podcastech a na YouTube.

A právě v tom, kolik a jakých klientů má nyní oproti tomu, když vedl známou banku (která mimochodem v posledních měsících utrpěla velkou ztrátu renomé kvůli odmítání opustit Rusko), tkví klíčový rozdíl: „Jsem tak opatrný, že se to ani nedá vylíčit.“ Podle svých slov se nechce dostat do situace, že by lidem, kteří mu svěřili často veškeré své úspory ve výši desítek milionů korun, měl říkat, že se něco nepovedlo.

Ovšem nejen to. Tím, že je nyní svým pánem a nezodpovídá se akcionářům ani dozorčí radě, ale sám sobě a své odpovědnosti, cítí jednak svobodu, jednak naplno propadl podnikatelství. „Ochutnáte si, jak je to jiné a jak je to krásné. Jsem znovu ten malý chlapec, který si na pískovišti staví hrad. Je to nevyměnitelné pro mě a pro všechny, co rádi něco budují.“

Takže ničeho nelituje? „Jediné, čeho lituji, je, že jsem z banky – respektive z bank – neodešel dřív,“ má jasno Žalman. Jeden aspekt, po kterém se mu stýská, ale přece jen zmínil: „Jediná věc, která mi chybí, je řídit trošku větší tým lidí, v EnCor je nás deset.“

Zároveň očekává, že EnCor Wealth Management se v příštích letech výrazně rozroste, protože většina firem se začíná zásadně zvětšovat zhruba po 10 letech existence. „Bude to pravda, protože o tom píše Jim Collins,“ zmiňuje Lubor Žalman jednoho z nejznámějších a nejúspěšnějších ekonomických spisovatelů a autora knih Jak z dobré firmy udělat skvělou nebo Firmy, které se rozhodly být skvělé.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

A na jaká všechna témata v našem podcastu s Luborem Žalmanem došlo?

  • Změny, kterými prochází bankovnictví
  • Investování do private equity fondů
  • Jak se proměnil trh s dluhopisy
  • Fenomén shortování
  • Česká burza a tuzemský kapitálový trh
  • FC Baník Ostrava

To vše a ještě mnoho dalšího se dozvíte v novém díle CzechCrunch Podcastu, který si můžete pustit ve vašich podcastových aplikacích včetně Spotify, Apple Podcastů, Google Podcastů a také na YouTube.

Bitva miliardářů zřejmě nebude. Musk si vzpomněl, že musí k doktorovi, Zuckerberg neměl trpělivost

Nebylo by to poprvé: zakladatel Tesly nejprve přišel s návrhem, kterým nalákal širokou veřejnost. Zdá se ale, že z něj krok po kroku začal couvat.

Jiří BlatnýJiří Blatný

2

Foto: Depositphotos / Midjourney

Mark Zuckerberg a Elon Musk podle Midjourney

0Zobrazit komentáře

Měl to být epický souboj v kulisách historické Itálie. Šéf Twitteru Elon Musk nedávno oznámil, že s tamní premiérkou dohodl místo konání, přímý přenos neměl být žádný problém. Technologičtí gladiátoři se ale, zdá se, nakonec nestřetnou. Mark Zuckerberg o víkendu na síti Mety Threads prohlásil, že jelikož Musk zápas nebere vážně, není pro něj už aktuální.

Byl konec července a dva známí miliardáři se už nějakou dobu popichovali. Tu narážka na špatné vyhlídky podnikání jednoho, tu odpověď v opačném gardu. Twitter Elona Muska je od doby, co ho miliardář koupil, ve finančních problémech a snaha byznys znovu nakopnout nedávno Muska přiměla i k jeho přejmenování na X. Situace chtěl využít majitel Mety Mark Zuckerberg, který spustil přímou konkurenci Twitteru s názvem Threads, aplikaci úzce navázanou na Instagram.

Pře obou pánů ale neměla zůstat jen u slov. „Jsem připraven na souboj v kleci,“ napsal tehdy Musk na Twitteru. A když Zuckerberg odpověděl s tím, že má jeho sok poslat místo souboje, začala celá anabáze nabírat obrátky. Kvůli životosprávě obou pánů se spekulovalo o tom, kdo z nich by v souboji zvítězil. Zuckerberg se věnuje jiu-jitsu, Musk podle vlastních slov sportovec není a téměř nikdy necvičí. Pohrozil ale, že má v záloze speciální chvat a čekalo se tedy na podrobnosti o souboji.

Jak už to ale u Elona Muska někdy bývá, velká slova jsou jedna věc, jejich realizace druhá. Po období, kdy oba miliardáři atmosféru kolem případného zápasu několikrát hrotili – Zuckerberg fotografií bez trička, Musk slibem epické lokace v Itálii –, začalo to vypadat, že se majitel Twitteru, neboli X, ze souboje vykrucuje.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nejprve řekl, že datum zápasu bude potřeba změnit, protože si musí na magnetické rezonanci nechat vyšetřit záda a krk. V pátek sice uvedl, že boj se uskuteční pod hlavičkou nadací obou pánů a že o místě konání jednal s italskou vládou, datum ale neuvedl a navíc dodal, že potřebuje menší operaci ramene a žeber, po které bude ke zotavení potřebovat několik měsíců, napsaly The New York Times.

Podle snímku konverzace, který zveřejnil Musk, žádal šéf Twitteru zakladatele Mety před ostrým soubojem o cvičný zápas. „Nechci lidi pořád napínat o něčem, co se nikdy nestane, takže by ses měl buď rozhodnout, že to uděláš, a udělat to co nejdřív, nebo bychom měli jít dál,“ měla znít Zuckerbergova odpověď. Ve svém nedělním příspěvku na Threads poté k odkladům dodal: „Elon nechce potvrdit termín, pak řekne, že potřebuje operaci, a teď žádá o cvičné kolo na mém dvorku.“ V souvislosti se vším výše zmíněným si tak na to, jestli si to oba miliardáři nakonec v kleci opravdu rozdají, budeme muset ještě počkat.