Velká kryptoměnová loupež. Hacker ukradl japonské burze až 90 milionů dolarů v bitcoinech a dalších

bitcoin

Foto: Sarah Pflug

Fiktivní mince kryptoměny bitcoin

0Zobrazit komentáře

Kryptoměny během posledního roku začaly kromě investorů zajímat také hackery, pro které představuje každá mezera v bezpečnostním systému směnáren příležitost zbohatnout. To se nově dotklo i japonské burzy Liquid, která během čtvrtečního dopoledne čelila útoku, při němž byly odcizeny kryptoměny za desítky milionů dolarů.

O krádeži informovala samotná směnárna na svém Twitteru, kde napsala, že byly odcizeny kryptoměny přímo ze softwarových peněženek. Ačkoliv Liquid odmítl sdělit konkrétní hodnotu ukradených kryptoměn, doposud bylo objeveno devět adres, na které ukradené kryptoměny směřovaly.

Jedná z nich označovala transakci etherea a ERC-20 tokenů (tedy tokenů, které nemají vlastní blockchain, ale využívají blockchain etherea) v hodnotě přes 1,5 miliardy korun. Další adresy ukazují na odcizení kryptoměn tron a ripple v hodnotě 220 milionů korun i 106 bitcoinů, které mají dle aktuálního kurzu hodnotu více než 100 milionů korun.

Informace o odcizení dalších kryptoměn zatím chybí, avšak podle odhadů Eddieho Wanga, seniorního výzkumníka firmy OKLink, mohly být odcizeny virtuální mince za až 90 milionů dolarů (skoro dvě miliardy korun). V reakci na krádež se zástupci Liquid rozhodli přesunout zbylé kryptoměny na peněženky hardwarové.

Právě hardwarové peněženky jako například Trezor či Ledger se vyznačují tím, že je téměř nemožné z nich kryptoměny odcizit, protože nejsou žádným způsobem připojeny k internetu. Virtuální mince, které má směnárna přímo ve vlastních softwarových peněženkách, jsou v mnohem menším bezpečí.

V důsledku toho došlo k pozastavení transakcí a uživatelé tak nemají možnost své kryptoměny stáhnout ze směnárny do hardwarové peněženky či nakupovat nové. V tweetu své uživatele ujistila, že celý podvod vyšetří a bude o procesu průběžně informovat.

Některé směnárny na to zareagovaly umístěním hackerových adres na černou listinu. Dá se očekávat, že ostatní směnárny zareagují stejně. Ukradené kryptoměny se však zpátky získat s největší pravděpodobností nepovede, jako tomu bývá u většiny hackerských útoků na hůře zabezpečené směnárny nebo burzy.

Podobná krádež se stala i minulý týden, kdy hacker (nebo skupina hackerů) odcizil tokeny v hodnotě více než 600 milionů dolarů z kryptoměnové platformy Poly Network. Později však zloděj většinu ukradených „peněz“ vrátil, přičemž Poly Network mu vedle odměny za obnovení prostředků uživatelů nabídla i post „hlavního bezpečnostního poradce“.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym