Velký bratr ve službách Íránu. Umělá inteligence tam bude v MHD kontrolovat, jestli ženy nosí hidžáb

Pokud ženy systém přistihne s nesprávně nasazeným šátkem, nebo bez něj, hrozí jim pokuta. V Íránu tak přibude další represivní technologie.

Jiří BlatnýJiří Blatný

Muslimská žena se závojem

0Zobrazit komentáře

Každé technologii se na začátku alespoň částečně přisuzuje potenciál změnit svět k dobrému – a umělá inteligence není výjimkou. Proti přehnanému technologickému optimismu však nestojí jen román 1984 George Orwella, ale i realita v zemích jako Čína, kde úřady používají umělou inteligenci ke sledování a hodnocení poslušnosti místních. K něčemu podobnému se nyní chystá i Írán, který chce technologii nasadit pro hlídání toho, jestli ženy správně nosí šátek hidžáb.

Íránská vláda má v plánu technologii rozpoznávání obličejů využívat ve veřejné dopravě k identifikaci žen, které poruší přísné nařízení o povinném nošení hidžábu, kterým si zahalují vlasy, krk, ramena a dekolt. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Rozhodnutí navazuje na dekret vydaný v srpnu konzervativním prezidentem islámské země Ebráhímem Raísím, který zpřísnil pravidla pro oblečení žen. Tajemník íránského Úřadu pro podporu ctnosti a prevenci neřestí v nedávném rozhovoru oznámil, že vláda plánuje využívat sledovací technologii i na dalších veřejných místech.

Ve veřejné dopravě tamní zákony segregují ženy od mužů, stejné je to na spoustě jiných veřejných místech, například ve škole, v posilovnách nebo na plážích, píše íránský zpravodajský web Iran International.

Podle nařízení bude trestem za porušení pravidel pokuta. Kromě toho bude vládním zaměstnankyním hrozit výpověď, pokud jejich profilové fotky na sociálních sítích nebudou odpovídat islámským zákonům.

Dodržování zákonů vůči ženám bude v íránské MHD kontrolovat umělá inteligence

Od roku 2015 íránská vláda postupně zavádí biometrické průkazy totožnosti, jejichž součástí je čip, který uchovává údaje, jako jsou snímky oční duhovky, otisky prstů a snímky obličeje. Výzkumníci se obávají, že se tyto informace budou nyní úřady spolu s technologií rozpoznávání obličejů využívat k identifikaci lidí, kteří porušují nařízení ohledně oblékání, a to jak na ulicích, tak v kyberprostoru.

„Íránská vláda si už dlouho pohrává s myšlenkou využívat rozpoznávání obličejů k identifikaci osob, které porušují zákon,“ uvedla Azáde Akbaríová z Twentské univerzity v nizozemském Enschede. Tamní režim podle ní kombinuje násilné staromódní formy totalitní kontroly převlečené do nových technologií.

„V této národní bance biometrických údajů je nyní velká část íránské populace, protože mnoho veřejných služeb začíná být závislých na biometrických průkazech totožnosti,“ řekla Akbaríová. „Vláda tak má přístup ke všem tvářím – ví, odkud lidé pochází, a může je snadno najít. Osoba na virálním videu může být identifikována během několika sekund,“ dodala.

„Prezident Raísí je skutečný ideolog,“ uvedla Annabelle Srebernyová, emeritní profesorka Centra íránských studií na londýnské univerzitě SOAS. „Írán čelí strašlivým ekonomickým a ekologickým problémům. Míra inflace nyní dosahuje 50 procent, vláda se ale rozhodla zaměřit na práva žen,“ vysvětlila. „Myslím si, že je to nedílná součást selhávající vlády, která tyto obrovské infrastrukturní, ekonomické a environmentální problémy prostě neřeší. A ženy jsou považovány za měkký cíl,“ uzavřela.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V Íránu zákon ženám ukládá nosit na veřejnosti hidžáb od islámské revoluce z roku 1979. V průběhu let však mnoho íránských žen toto pravidlo porušilo a zároveň posunulo hranice toho, co představitelé íránských úřadů považují za přijatelné oblečení.

Nové nařízení vstoupilo v platnost měsíc po Národním dni hidžábu a cudnosti, který vyvolal rozsáhlé protesty žen. Na sociálních sítích sdílely videa, na nichž se objevují v ulicích, autobusech a ve vlacích bez pokrývky hlavy. Íránské úřady na protesty v posledních týdnech reagovaly zatýkáním, zadržováním a vynucováním doznání v televizi.

Některé z žen, které policie ve sváteční den zatkla za porušení nového nařízení, identifikovala na videích sdílených na internetu. Zachycují, jak je spoluobčané ve veřejné dopravě obtěžovali kvůli tomu, že neměly správně nasazený hidžáb.

Osmadvacetiletou Sepíde Rašnovou třeba zatknuli poté, co se na sociálních sítích rozšířilo video, ve kterém kvůli „nevhodnému oblečení“ čelí nadávkám spolucestující. Podle skupiny pro lidská práva Hrana Rašnovou po zatčení zbili a donutili ji, aby se cestující, která jí nadávala, omluvila v televizi.

Nejde přitom o první podobný případ. V roce 2014 íránské úřady odsoudily několik občanů, tři muže a tři ženy, k jednomu roku vězení a 91 ranám bičem poté, co video, na němž v Teheránu tančí na píseň Happy od Pharrella Williamse, získalo více než 150 tisíc zhlédnutí.

S přispěním ČTK.

Každou neděli vám naservírujeme nejdůležitější zprávy týdne.

Newsletter Weekly | Poslední vydání

Umělci ostrouhali. Dílo vytvořené umělou inteligencí zvítězilo na veletrhu výtvarného umění v USA

V soutěži na veletrhu umění v Coloradu zvítězil v kategorii digitální umění obraz, který vytvořila umělá inteligence. Porotci o tom ale nevěděli.

Théâtre D’opéra Spatial

Foto: Jason Allen

Obraz Théâtre D’opéra Spatial vytvořila umělá inteligence Midjourney

0Zobrazit komentáře

V průběhu roku 2022 se možnosti digitální tvorby rozšířily díky několika projektům umělé inteligence, která je schopná na základě krátkého slovního zadání vytvořit během několika málo sekund jakýkoliv obraz. Programy DALL·E 2, Midjourney a Stable Diffusion stále častěji rozviřují debaty na sociálních sítích, jelikož výsledky, které přinášejí, jsou mnohdy znepokojivé kvůli jejich realistickému zobrazování známých i neznámých osob. A zdá se, že mohou konkurovat i tvorbě umělců z masa a kostí – alespoň tedy v Coloradu.

Stát, který se nachází ve středu Severní Ameriky, pravidelně pořádá veletrh výtvarného umění, kterého se mohou zúčastnit jak začínající, tak profesionální umělci. V několika kategoriích mají možnost prezentovat svá díla – jednou z nich je digitálního umění. Právě do té přihlásil své výtvory Jason Allen, zakladatel společnosti zaměřené na turnaje v deskových hrách Incarnate Games. A jeden z obrazů s názvem Théâtre D’opéra Spatial si od porotců vysloužil první místo.

Obraz zachycuje scénu, která jako by byla vystřižená z barokního sci-fi příběhu. Postavy oděné v historizujících šatech se dívají sférovitým otvorem ve stěně na krajinu jasně ozářenou a vysušenou sluncem. Výjev má zvláštní atmosféru a působí dojmem, jako by ho jeho tvůrce namaloval štětcem. Jenže Allen obraz nenamaloval. Pouze napsal důmyslné zadání, které svěřil umělé inteligenci Midjourney – a ta na jeho základě scénu poskládala.

Allen posléze obraz vytiskl na plátno a přihlásil ho do soutěže. I když obraz vygenerovala umělá inteligence, dle jeho názoru sehrál v procesu tvorby důležitou roli. „Zkusil jsem jednu výzvu, kterou později představím. Vytvořil jsem celkem 100 obrazů a po mnoha týdnech pilování a kurátorování jsem vybral tři nejlepší z nich,“ popsal Allen na svém profilu na Discordu před tím, než porota zveřejnila výsledky soutěže.

I přes Allenovy argumenty se na sociálních sítích, zejména na Twitteru, rozproudily vášnivé debaty, v nichž lidé výsledek soutěže odsuzovali. „Sledujeme smrt umění v přímém přenosu. Jestliže ani kreativita není v bezpečí před strojem, hrozí, že i pracovní pozice vyžadující mnoho zkušeností budou zbytné,“ napsal jeden z uživatelů. Jiný oponoval tím, že by taková situace mohla být pro umělce výzva, aby tvořili unikátní, nenapodobitelné díla.

Jenže problematická je také férovost celé záležitosti. Allen sice své dílo označil nápisem „Jason Allen s využitím Midjourney“, jenže se nemohl spoléhat na to, že porotci vědí, co Midjourney je. A slova Olgy Robak, jedné z organizátorek coloradského veletrhu výtvarného umění, potvrzují, že porotci si této skutečnosti vědomi nebyli.

„Na štítku umístěném na vítězném uměleckém díle stálo, že bylo vytvořeno s využitím Midjourney. Během posuzovacího procesu však porotci nepochopili, že jde o obrázek vygenerovaný umělou inteligencí. Nicméně když jsem s nimi na základě rozruchu na sociálních sítích mluvila, shodli se na tom, že i kdyby o této náležitosti věděli, nerozhodli by se při svém hodnocení jinak,“ uvádí Robak pro CzechCrunch.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V průběhu let se kategorie na soutěžní části veletrhu proměňovaly, dle slov Robak však organizátoři všechny požadavky na umělecká díla pečlivě zvažují. „Debaty, které vítězství obrazu Théâtre D’opéra Spatial vyvolalo, vedly k tomu, že nyní interně řešíme, jak bychom měli umělecká díla vytvořená s pomocí umělé inteligence kategorizovat a posuzovat v budoucnu. Jsme ale rádi, že můžeme mluvit o tak důležitém tématu, které očividně vyvolává velmi silné reakce veřejnosti,“ dodává.

S tím, jak se tvořivá umělá inteligence s každým měsícem zdokonaluje, bude nejspíš zřetelné oddělení AI umění od umění, za kterým stojí člověk, potřeba. Tvůrci se již nyní bouří, jelikož pokrok hrozí tím, že jejich práci snadno zastoupí stroj. Ne každý totiž ocení přidanou hodnotu živého umělce a například pro firmy může být využití podobných programů lákavé díky finančním úsporám při tvoření jednoduchých grafik či ilustračních fotografií.

DALL·E 2

Přečtěte si takéObrázky od DALL·E 2 baví internet, ale mohou mít i stinné stránkyNeuronová síť DALL·E má umělecký talent. Její obrázky baví internet, ale mají i stinné stránky

Obavy také souvisí s tím, že realistická podoba vygenerovaných fotografií může podpořit dezinformátory – jako ty Emmy Watson. Jde o obrázky vytvořené s pomocí Midjourney. Jenže stejně jako porotci coloradské soutěže spousta lidí o existenci podobných programů neví, obrázky tudíž může zaměnit za fotografie, které zachycují skutečnou herečku.

Není se tak čemu divit, že obraz Théâtre D’opéra Spatial vyvolal tak bouřlivé reakce. A s tím, jak se budou programy DALL·E 2, Midjourney a Stable Diffusion zdokonalovat, bude přibývat i podobných kontroverzí. Ostatně i Allen napsal, že ho všechny debaty a dohady jen povzbudily. „Teď se nezastavím. Celá situace jenom povzbudila mou misi.“

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.