Velký bratr ve službách Íránu. Umělá inteligence tam bude v MHD kontrolovat, jestli ženy nosí hidžáb
Pokud ženy systém přistihne s nesprávně nasazeným šátkem, nebo bez něj, hrozí jim pokuta. V Íránu tak přibude další represivní technologie.
Každé technologii se na začátku alespoň částečně přisuzuje potenciál změnit svět k dobrému – a umělá inteligence není výjimkou. Proti přehnanému technologickému optimismu však nestojí jen román 1984 George Orwella, ale i realita v zemích jako Čína, kde úřady používají umělou inteligenci ke sledování a hodnocení poslušnosti místních. K něčemu podobnému se nyní chystá i Írán, který chce technologii nasadit pro hlídání toho, jestli ženy správně nosí šátek hidžáb.
Íránská vláda má v plánu technologii rozpoznávání obličejů využívat ve veřejné dopravě k identifikaci žen, které poruší přísné nařízení o povinném nošení hidžábu, kterým si zahalují vlasy, krk, ramena a dekolt. Informoval o tom britský deník The Guardian.
Rozhodnutí navazuje na dekret vydaný v srpnu konzervativním prezidentem islámské země Ebráhímem Raísím, který zpřísnil pravidla pro oblečení žen. Tajemník íránského Úřadu pro podporu ctnosti a prevenci neřestí v nedávném rozhovoru oznámil, že vláda plánuje využívat sledovací technologii i na dalších veřejných místech.
Ve veřejné dopravě tamní zákony segregují ženy od mužů, stejné je to na spoustě jiných veřejných místech, například ve škole, v posilovnách nebo na plážích, píše íránský zpravodajský web Iran International.
Podle nařízení bude trestem za porušení pravidel pokuta. Kromě toho bude vládním zaměstnankyním hrozit výpověď, pokud jejich profilové fotky na sociálních sítích nebudou odpovídat islámským zákonům.
Od roku 2015 íránská vláda postupně zavádí biometrické průkazy totožnosti, jejichž součástí je čip, který uchovává údaje, jako jsou snímky oční duhovky, otisky prstů a snímky obličeje. Výzkumníci se obávají, že se tyto informace budou nyní úřady spolu s technologií rozpoznávání obličejů využívat k identifikaci lidí, kteří porušují nařízení ohledně oblékání, a to jak na ulicích, tak v kyberprostoru.
„Íránská vláda si už dlouho pohrává s myšlenkou využívat rozpoznávání obličejů k identifikaci osob, které porušují zákon,“ uvedla Azáde Akbaríová z Twentské univerzity v nizozemském Enschede. Tamní režim podle ní kombinuje násilné staromódní formy totalitní kontroly převlečené do nových technologií.
„V této národní bance biometrických údajů je nyní velká část íránské populace, protože mnoho veřejných služeb začíná být závislých na biometrických průkazech totožnosti,“ řekla Akbaríová. „Vláda tak má přístup ke všem tvářím – ví, odkud lidé pochází, a může je snadno najít. Osoba na virálním videu může být identifikována během několika sekund,“ dodala.
„Prezident Raísí je skutečný ideolog,“ uvedla Annabelle Srebernyová, emeritní profesorka Centra íránských studií na londýnské univerzitě SOAS. „Írán čelí strašlivým ekonomickým a ekologickým problémům. Míra inflace nyní dosahuje 50 procent, vláda se ale rozhodla zaměřit na práva žen,“ vysvětlila. „Myslím si, že je to nedílná součást selhávající vlády, která tyto obrovské infrastrukturní, ekonomické a environmentální problémy prostě neřeší. A ženy jsou považovány za měkký cíl,“ uzavřela.