Velký manažerský přestup. Dlouholetý šéf Cisca Michal Stachník povede český Microsoft

Michal Stachník během své kariéry působil v Sun Microsystems, IBM, Symantecu, VMware a Ciscu. Teď přidává další obří americký korporát.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

stachnik

Foto: Microsoft

Michal Stachník, šéf českého a slovenského Microsoftu

0Zobrazit komentáře

K významnému manažerskému přesunu dochází v nejvyšších patrech tuzemského technologického byznysu, který je primárně řízen ze Spojených států. Michal Stachník působil devět let jako generální ředitel české a slovenského pobočky společnosti Cisco, tu ale teď mění za jiného velkého technologického hráče. Od 1. května stojí v čele českého a slovenského Microsoftu, který má u nás díky velkému vývojářskému centru ještě více zaměstnanců než Cisco.

Český a slovenský Microsoft v posledních měsících vedl dočasně Michal Marek poté, co koncem loňského roku odešla Violeta Luca. Ta se stala novou šéfkou tuzemského operátora Vodafone. Teď vedení místních poboček Microsoftu přebírá Michal Stachník, který americké korporace velmi dobře zná. Devět let strávil jako šéf česko-slovenského Cisca a na vysokých regionálních pozicích se předtím pohyboval také ve společnostech VMware či Symantec. Ještě v 90. letech sbíral zkušenosti také v IBM a Sun Microsystems, jehož později pohltil Oracle.

„Být součástí tak úspěšné firmy je pro mě velká čest a zároveň výzva, na kterou se těším. Naskýtá se nám neuvěřitelná příležitost uvést vizi společnosti Microsoft do života, neboť se snažíme využít technologie a umělou inteligenci k transformaci průmyslu a posílení digitálních schopností státu,“ říká ke svému přestupu Michal Stachník. V Ciscu na jeho pozici prozatím nastupuje Jan Elefant, který dosud působil jako obchodní ředitel pro korporátní oblast.

Do Microsoftu přináší Stachník již zmíněné pětadvacetileté zkušenosti v IT byznysu. V posledních letech se v Ciscu věnoval především cloudu, kybernetické bezpečnosti, umělé inteligenci nebo digitalizaci veřejné správy, což jsou témata, které bude moci využít také v Microsoftu. „Kdo dnes v bezpečnosti nevyužívá umělou inteligenci, tak neexistuje,“ říkal v loňském rozhovoru pro CzechCrunch, když hovořil o tom, jak se mění historická paradigmata a jak je svět i díky cloudu daleko více propojený.

Českou pobočku otevřel Microsoft v roce 1992, od roku 2016 se spojila se slovenskou a vznikl aktuální vehikl Microsoft Česká republika a Slovensko. Ve stejném roce zároveň Microsoft v Praze otevřel velké vývojové centrum, v němž se několik stovek zaměstnanců podílí na vytváření různých služeb. „Důležitost cloudových služeb, jako jsou Microsoft Azure, Microsoft 365, ale i Dynamics 365, nadále roste. Ve fiskálním roce 2023 představovaly tyto služby více než 70 procent obratu,“ uváděla firma ve své výroční zprávě. V Česku v tomto roce utržila 3,2 miliardy korun při provozním zisku 330 milionů.