Velký prodej Avastu je opět blíže. Britové dali fúzi s americkým konkurentem předběžnou zelenou

„Podrobnější analýza ukázala, že podniky čelí významné konkurenci,“ uvedl regulátor. Obchod za stovky miliard čeká na finální posvěcení.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

avast-hq

Foto: Avast

Pražské sídlo antivirové společnosti Avast, která se spojila s americkým NortonLifeLockem

0Zobrazit komentáře

Britští regulátoři již nemají takové pochybnosti o tom, že by velká fúze antivirových společností Avast a NortonLifeLock narušila hospodářskou soutěž. Původně britský antimonopolní úřad (CMA) pro český byznys historickou transakci blokoval, ale teď vydal zprávu, že ji po přezkoumání předběžně schválil. Zda dá spojení americké a české firmy v obchodu za 8,6 miliardy dolarů (aktuálně 208 miliard korun) zelenou, definitivně oznámí 8. září.

Britský antimonopolní úřad zahájil hlubší vyšetřování této transakce letos v březnu kvůli obavám, že by mohla poškodit hospodářskou soutěž a způsobit, že britští zákazníci budou mít při hledání bezpečnostního softwaru horší podmínky. Dohodu již schválily antimonopolní úřady ve Spojených státech, Španělsku a Německu, upozornila agentura Reuters.

Po podrobnější druhé fázi šetření CMA uvedl, že dospěl k závěru, že dohoda nevyvolává obavy z narušení konkurence v Británii. „Zatímco rozhodnutí CMA v první fázi vzneslo obavy ohledně velikosti konkurence, které by sloučené podniky čelily, podrobnější analýza transakce ukázala, že slučované podniky čelí významné konkurenci. Ta pochází od společnosti McAfee – jejich hlavního konkurenta – a řady dalších dodavatelů, kteří mají v současné době na britském trhu menší postavení,“ uvedl regulátor a zmínil také důležitou roli Microsoftu a jeho služeb coby alternativy.

Akcie Avastu okolo středeční 10. hodiny na pražské burze rostly o 38 procent a obchodovaly se kolem 200 korun na akci, řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Akcie podle něj prudce posilují, jelikož britský regulatorní úřad vydal pozitivní stanovisko. „Cesta k dokončení transakce je v tomto momentě volná. Rozhodnutí úřadu padlo o něco rychleji, než se očekávalo. Původní předpoklady hovořily o vydání stanoviska do konce letošního roku,“ dodal.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

NortonLifeLock a Avast se dohodly na převzetí loni v srpnu. V tuzemských poměrech se jedná o historickou transakci, která je podle stávajícího šéfa Avastu Ondřeje Vlčka skvělou zprávou pro celé Česko. Nová společnost má mít sídlo v Praze a v Tempe v americké Arizoně. Služby se chystá nabízet více než 500 milionům uživatelů.

Avast je česká nadnárodní antivirová společnost, která na trhu působí od roku 1988. Je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. Dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení a podle odborníků se řadí ke světové špičce. Produkty Avastu využívá přes 435 milionů uživatelů po celém světě, z velké části bezplatně. Firma uvádí, že zaměstnává více než 1 700 lidí a že každý měsíc zablokuje 1,5 miliardy počítačových útoků.

NortonLifeLock sídlí ve městě Tempe v americkém státě Arizona. Podnik měl v úterý tržní hodnotu téměř 14,4 miliardy dolarů a dříve na trhu působil pod názvem Symantec. Sekci výrobce bezpečnostního softwaru Symantec zaměřenou na podniky a úřady ovšem v roce 2019 prodal americkému výrobci čipů Broadcom. Jeho nejvýraznějšími obchodními artikly jsou nyní antivirus Norton a produkty LifeLock na ochranu proti krádeži identity.

S přispěním ČTK.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.

CzechCrunch Jobs