Venkovské sídlo za téměř 180 milionů. Aston Martin navrhl luxusní rezidenci s garáží přímo pro své vozy

sylvan-rock-1

Foto: Aston Martin

Sídlo navržené společností Aston Martin

0Zobrazit komentáře

Co všechno si dnes mohou dopřát milovníci legendární britské značky Aston Martin? Mimo tradičních sportovních vozidel zdobí okřídlený emblém automobilky například i vrtulník, motocykl, jízdní kolo, ponorku, závodní simulátor a dokonce také whisky. To vše samozřejmě v té nejexluzivnější kvalitě.

Většinu z těchto zajímavostí má na starosti speciální designové studio značky, které si čas od času rádo udělá odbočku mimo svět automobilů, byť ne tak docela. Každý z těchto výrobků si totiž vždy přivlastní kus z pravé podstaty automobilky, a tak je lahev whisky zasazena do pístu z reálného vozu a jezdec v simulátoru má stejný posed jako v modelu Valkyrie. Touto filozofií se řídí i nejnovější projekt studia, kterým je rezidence situovaná v údolí řeky Hudson ve státě New York.

Soukromý objekt pojmenovaný Sylvan Rock se nachází na zalesněné parcele ležící asi dvě hodiny jízdy od Manhattanu a byl navržen ve spolupráci s architekty z S3 Architecture s cílem vytvořit něco, co přinese zcela nové standardy v pojetí venkovského sídla. To kombinuje řemeslné zpracování, zdravý životní styl a udržitelnost s luxusem a maximálním soukromím.

aston-martin-house8

Foto: Aston Martin

Ptačí pohled na rezidenci

aston-martin-house7

Foto: Aston Martin

K cestě vede příjezdová cesta dlouhá 609 metrů

Stěny tohoto honosného domu jsou obloženy černým cedrovým dřevem, které doplňují velké skleněné tabule tvořící značnou část fasády. Skleněné tabule sahají od spodních podlah až po krovy a samotný objekt pak zabírá téměř 800 m2, z toho plocha obytné budovy činí přibližně 555 m2. Jedná se tedy o skutečně královský palác, jehož součástí je i dům u bazénu či domek na stromě.

V hlavní rezidenci se nacházejí čtyři ložnice, čtyři koupelny, společenská místnost, kancelář, velká kuchyň a obývací prostory. Na míru navržený nábytek je v souladu s celým vyzněním domu a kombinuje materiály, jako jsou kůže, dřevo a kov. U vyhřívaného bazénu ve venkovní části je k dispozici posezení s kuchyní a barem, vířivka, sauna a prostory pro wellness.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vlastnit dům od Astonu a nevlastnit přitom některý z jeho vozů zde nejspíš vůbec nepřichází v úvahu. Garáž domu byla navržena tak, aby pojala hned tři takové automobily, přičemž některý z nich klidně může být i jeho velké SUV zvané DBX. Garáž se dá opustit chodbou vedoucí okolo soukromého vinného sklípku nebo přímo ve voze a užít si jízdu po soukromé, více než půl kilometru dlouhé příjezdové cestě.

„Vytvoření luxusní rezidence s hřejivými texturami, odvážnými tvary a výjimečným soukromím je v souladu s vizí značky Aston Martin. Chtěli jsme, aby majitel a jeho hosté cítili organickou plasticitu domu, stejně jako to lze cítit z našich automobilů,“ řekl Cathal Loughnane, ředitel divize Aston Martin Partnership.

aston-martin-house9

Foto: Aston Martin

Venkovní prostor je zasvěcen absolutnímu relaxu

aston-martin-house6

Foto: Aston Martin

Dvorek domu

A cena? I kdyby rezidenci nenavrhl Aston Martin, nejspíše by byla i tak velmi vysoká. V tomto případě je ovšem vyloženě astronomická. Pokud by zde chtěl strávit důchod James Bond, tedy nejslavnější milovník této ikonické firmy, musel by si připravit částku 7,7 milionu dolarů, tedy zhruba 177 milionů korun.

Pro Aston Martin se nejedná o první zkušenost s architekturou. V minulosti se například podílel na výstavbě bytového komplexu s celkovým počtem 391 apartmánů přímo v centru Miami. Podobných nemovitostí jako Sylvan Rock by navíc mohlo časem přibývat. Aston totiž chce tyto stavby navrhovat na zakázku a dostatečně movitých zákazníků, kteří si chtějí dopřát skutečně luxusní bydlení, se zajisté najde dost.

aston-martin-house3

Foto: Aston Martin

Garáž pojme až tři vozidla

aston-martin-house2

Foto: Aston Martin

Společenské prostory domu

aston-martin-house1

Foto: Aston Martin

Jedna ze čtyř ložnic domu

aston-martin-house5

Foto: Aston Martin

Bazén spolu s vířivkou

aston-martin-house6

Foto: Aston Martin

Dvorek domu

Historická Vinohradská vodárna v Praze se za 200 milionů korun promění v moderní osvětové centrum o pitné vodě

Michal MarekMichal Marek

hydropolis-boxed-min

Foto: Praha

Vinohradská vodárna se přemění v moderní osvětové centrum Hydropolis

0Zobrazit komentáře

Pitná voda vytékající z vodovodního kohoutku je něco, co v Česku považujeme za naprostou samozřejmost a obvykle nás nenapadne přemýšlet nad tím, jak se k ní vůbec dostáváme. Lidé, kteří za pár let zavítají k Vinohradské vodárenské věži, ale možná o vodě začnou přemýšlet trochu jinak. Na místě totiž vznikne moderní osvětové centrum, které bude součástí zrekonstruované historické věže v Korunní ulici.

Hlavní město Praha v týdnu představilo nový projekt s názvem Hydropolis, ve kterém s městem spojily síly Pražská vodohospodářská společnost (PVS), Pražské vodovody a kanalizace (PVK) a společnost Veolia. Projekt má být realizován mezi lety 2022 a 2024 a jeho výsledkem bude rekonstrukce historických vodárenských objektů i výstavba zcela nových veřejných prostor.

Podíváme-li se na minulost Vinohradské vodárenské věže, jedná se o historicky velmi důležitou stavbu. Byla totiž klíčovým prvkem celého systému vodního zásobování města Královské Vinohrady, který sestával z Vinohradské vodárny v Podolí, série podzemních vodojemů, čerpací stanice a věžového vodojemu právě na Korunní třídě.

hydropolis9-min

Foto: Praha

Vizualizace expozic centra Hydropolis, které vznikne ve Vinohradské vodárně

Celý komplex včetně novorenesanční věže byl postaven v roce 1882. O devět let později, v roce 1891, byla vodárna rozšířena o novou kotelnu i další studny a pod vodárenskou věží byl zároveň vybudován dvoukomorový vodojem. Původní čerpadla poháněná parními stroji v přečerpávací stanici byla po roce 1914 nahrazena elektrickými.

Věžový vodojem, kam se přečerpávala voda z podzemních vodojemů, a čerpací stanice byly v roce 1962 vyřazeny z provozu a prostor byl přestavěn na byty. V roce 1991 již byla stavba vyhlášena kulturní památkou a v polovině 90. let se objekt dostal do vlastnictví hlavního města Prahy, kterému jej předaly Pražské vodárny.

Vzdělávací expozice i vyhlídka na město

Nyní má ale stavba i přilehlý areál projít významnou proměnou. Více než 130 let od postavení vodárny se obyvatelé i návštěvníci pražských Vinohrad budou moci těšit na nový veřejný prostor s celou řadou herních a vodních prvků, který vznikne z areálu, jenž je v současnosti veřejnosti uzavřen. Návštěvníci se dočkají třeba i unikátní expozice moderních technologií úpravy a čištění vody, která bude vytvořena v jednom z podzemních vodojemů.

Ze zveřejněných plánů je zároveň patrné, že prostor nemá být jen „atrakcí“ pro výletníky, ale skutečně vzdělávacím prostorem. „Tento projekt umožní představit školám, školkám i široké veřejnosti hospodaření s vodou moderní formou. Jeho realizací významně přispějeme k pochopení souvislostí s cíli schválené strategie adaptace na klimatickou změnu,“ komentuje plány náměstek primátora Prahy Petr Hlubuček, který má na starost oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti.

hydropolis2-min

Foto: Praha

Projekt Hydropolis za 200 milionů korun má být hotový v roce 2024

hydropolis3-min

Foto: Praha

Pohled na věž obklopenou zelení a vodními atrakcemi

Projekt ostatně zahrnuje i přednáškové místnosti se zázemím s kapacitou přes 220 míst či novou výstavní plochu pro výměnné expozice v historické vodárenské věži. Ta navíc nově nabídne vyhlídku na Prahu, čímž by se věž mohla stát oblíbeným místem i pro návštěvníky, které voda až tak nezajímá, ale na reliéf města se podívají rádi.

Podle předsedy představenstva Pražské vodohospodářské společnosti Pavla Válka je rekonstrukce věže i ostatních objektů plánována již několik let, protože objekty jsou již bohužel v havarijním stavu. „Jsem rád, že díky iniciativě PVK a skupiny Veolia se nám nakonec podaří projekt rozšířit o unikátní expozice, které umožní z objektu vytvořit vodárenské osvětové centrum,“ uvedl Válek.

200 milionů korun

Pokud jde o financování projektu, Pražská vodohospodářská společnost zainvestuje do opravy samotných budov, investice do vybudování moderní expozice vodárenství pak v rámci partnerství a projektů společenské odpovědnosti uhradí Pražské vodovody a kanalizace v součinnosti se svým akcionářem, společností Veolia. Celkové náklady na výstavbu projektu jsou vyčísleny na 200 milionů korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V Česku je Veolia předním dodavatelem v oblasti vodohospodářství, ale za zmínku určitě stojí, že se jedná o francouzský nadnárodní koncern, který je i celosvětově jednou z největších firem v oblasti „environmentálních služeb“. Firma tedy má s podobnými projekty své zkušenosti a vinohradský projekt Hydropolis je podle člena představenstva české pobočky Martina Bernarda především „symbolem hledání nové cesty spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem, který zohledňuje zájmy obou partnerů“.

Co se týče toho, v jaké fázi se projekt vlastně nachází, v tuto chvíli je již hotová architektonická studie a probíhají projektové práce nezbytné k podání žádosti o vydání stavebního povolení. Samotná rekonstrukce by měla být zahájena v roce 2022 a realizace má trvat dva roky.

hydropolis6-min

Foto: Praha

Součástí expozice má být interaktivní výstava o cestě (pitné) vody

hydropolis5-min

Foto: Praha

Vizualizace expozic centra Hydropolis, které vznikne ve Vinohradské vodárně

hydropolis4-min

Foto: Praha

Součástí komplexu by měla být i kavárna