Věří jim FBI i MI5 a teď pomůžou zvířatům v Africe. Česká firma analýzou mobilů bojuje proti pytlákům
Společnost Compelson berou jako důležitého partnera organizace jako FBI, CIA, MI5 či třeba Interpol. Zásadně totiž pomáhá s potíráním zločinu.
Dokážou nahlídnout do mobilů, chytrých hodinek i služeb typu Facebook, Instagram či Google. Compelson, česká firma řešící forenzní analýzu digitálních dat, je v oboru jedna z nejvýznamnějších na světě. Je totiž jen málo těch, které by dokázaly podobně prolomit zabezpečení takových přístrojů. Informace ze zařízení dokážou říct, kde se daný člověk pohyboval, komu volal, kde i co fotil – a odhalit tak třeba cestu drog. Nebo zakročit proti pytlákům. Což je nejnovější projekt Compelsonu.
Firma totiž zahájila spolupráci s neziskovou organizací Focused Conservation, kterou založili bývalí speciální agenti americké agentury DEA, Úřadu pro potírání drog. S tím, že pomůže dohledat pytláky, důkazy proti nim a třeba i jejich plány. Uplatní se při potírání nelegálních lovců v Africe a Jižní Americe. Organizacím, které se je snaží dopadnout, ukáže, jak pracovat s daty, která mají vyšetřovatelé k dispozici ze získaných mobilních zařízení
Software Compelsonu z nich totiž dokáže zjistit síť kontaktů, historii zpráv, geolokaci pohybu uživatele, fotografie i třeba proběhlé telefonáty. Na jejich základě pak dokáže rozkrývat sítě zločinců. „Jsou podle našich informací skutečně rozsáhlé,“ popisuje Dušan Kožušník, zakladatel a CEO společnosti Compelson.
Už z předchozích projektů software firmy umí analyzovat fotografie a sám detekovat zbraně, drogy i sexuální obsahy. Pro Afriku a Jižní Ameriku ho odborníci zasvěcují do rozpoznávaní zvěře, trofejí a dalšího obchodovaného zboží z pytláckých aktivit. A u toho třeba i do schopnosti stanovit, jestli byla fotografie pořízená ze zařízení, na kterém se nachází, nebo stažena z internetu.
„Důkazy, které touto formou můžeme získat, pro nás mají nesmírnou hodnotu,“ komentuje za organizaci Focused Conservation William Fortuno, instruktor a mentor výcvikového programu americké vlády se zaměřením na boj s pytláctvím. Zakázka je v řádu milionů korun a právě americká vláda ji hradí. Trvat bude minimálně tři roky.
„V Compelsonu si klademe za cíl boj se zločinem v jakékoli podobě. Jsme proto rádi, že náš nástroj nachází uplatnění i na dalších místech, mimo běžnou policejní činnost, na kterou jsme zvyklí,“ říká Dušan Kožušník.
Prozradil ho tep
Firma z Prahy se specializuje na získávání informací z přístrojů, ke kterým se není jednoduché dostat. Výrobci mnoha zařízení se totiž chlubí tím, že cizí lidé se k informacím v nich uloženým nedostanou – tedy že je „neotevřou“. Není pravda, že by to vůbec nebylo technicky možné, ale nástrojů, které to dokážou, je velmi málo.
Společnost Compelson zabezpečení nicméně prolomit umí. Dokáže navíc pracovat i se smazanými zprávami ze SIM karty nebo odstraněnými soubory. A pak informace uvnitř stroje umí „pochopit“. Software totiž data prohledá a upozorní na ta, která vyhodnotí jako podezřelá: pornografické fotografie, fotografie zbraní nebo nově třeba nově právě ty, které vyobrazují ohrožená zvířata.
Dokáže se dostat i k datům z Apple Watch, nejpopulárnějších chytrých hodinek. „Compelson je momentálně jedinou firmou na světě, která se zaměřuje na chytré hodinky,“ říká Kožušník. To firmě umožňuje dodat další potenciálně velmi zajímavé typy informací: a usvědčovat pachatele.
Tak jako v jednom z reálných případů. Muž, který zavraždil svoji manželku, se snažil svůj čin svalit na vymyšlené lupiče. Ze lži ho ale usvědčil jak jeho vlastní telefon, tak chytré hodinky jeho ženy. V telefonu se objevila vyostřená korespondence, hodinky zase měřením pulsu vraždu zaznamenaly v reálném čase o několik hodin dříve, než muž zavolal policii.
Software jako zbraň
Společnost velkou část informací o sobě tají s tím, že její produkty používají vojenské či policejní organizace většiny zemí na světě a právě proto nemůže odkrývat strategické informace. Kožušník ale uvádí, že stále roste. Má centrálu v Praze a pobočku v Argentině, vedle které právě buduje pobočku také v Indii.
Compelson nedávno představil novou verzi svého softwaru, u kterého zmiňuje, že díky svým možnostem spadá do kategorie produktů dvojího použití (dual use). Což v podstatě odpovídá zbraním, kdy obchod podléhá schválení příslušných ministerstev.
Zbraně na obrázcích uložených v zařízeních umí detekovat relativně nově a tuto funkci firma přidala v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Vše, co Compelson ve svých produktech nabízí, mají k dispozici ukrajinské vojenské složky. „Analýza mobilních zařízení jim poskytuje informace o přesunu nepřátelských sil, ale pomáhá třeba také s identifikováním vojáků,“ naznačuje dál Kožušník.
Právě na Ukrajině je dnes aktivních ke stovce produktů, které pod záštitou ministerstva obrany a ministerstva vnitra využívá například pohraniční stráž a další složky policie a armády. Před několika dny přišli osobně Kožušníkovi poděkovat tamní důstojníci a přinesli mu symbolické dary. Za úspěšné odhalení několika ruských špionů.
„Ze zpětné vazby od forenzních vyšetřovatelů a nyní také od vyšetřovatelů z ukrajinských bezpečnostních složek víme, kolik informací lze získat z fotografií a jakou klíčovou roli ve vyšetřování tyto informace hrají,“ uvádí Kožušník.