Vesničané i válečníci v Age of Empires poprvé mluví česky. Pro nestárnoucí strategii vyšlo rozšíření s Žižkou a husity

Michal MančařMichal Mančař

aoe-zizka

Foto: Microsoft

Do Age of Empires II zamíří česká vojska pod velením Jana Žižky

0Zobrazit komentáře

Cepy do ruky, houfnice naládovat, kola vozové hradby pořádně namazat. A vzhůru do boje proti železným pánům a křižákům, kteří si myslí, že dokážou zastavit Jana Žižku a jeho husitská vojska. Nejnovější přídavek pro nestárnoucí strategii Age of Empires II z vás poprvé v dějinách udělá válečníky z českých zemí. Datadisk Dawn of the Dukes pro zmodernizovanou verzi slavné historické hry právě vyšel a můžete si ho pořídit za příznivých 249 korun, jako předplatitelé Xbox Game Passu pro PC pak ještě levněji.

I když nás od historických událostí dělí nespočet let i staletí, některé zůstávají v paměti národů snad napořád. Husitské války, které v 15. století zasáhly srdce Evropy, patří v českých dějinách k těm nejvýraznějším obdobím. Strategická videohra Age of Empires se na rozdíl od nich sice do školních osnov ještě nedostala, u herně pozitivní populace je však do paměti zapsaná stejně nesmazatelně jako osudy Jana Husa, Jana Žižky a jejich následovníků do učebnic a sešitů.

Od vydání Age of Empires II nás sice nedělí 600 let, ale jen dvaadvacet, nicméně i to je v herním průmyslu takřka věčnost. A přesto si tento titul drží pozornost hráčů i dnes. Předloni totiž Microsoft vyslal do boje jeho vylepšenou verzi Definitive Edition, která oprášila grafiku, učesala uživatelský zážitek a ovládání, ale jádro hry, v níž stavíte středověké město a cvičíte své šiky k pokoření soupeře, prakticky nezměnila.

aoe2_zizka_1

Foto: Microsoft

Dawn of the Dukes nabízí kampaň za husity v čele s Janem Žižkou

Bylo to rozhodnutí, které herní svět přijal s nadšením a jež brzy vedlo k vydání rozšíření Lords of the West. Po pánech západu nyní přichází další dodatek Dawn of the Dukes, který představuje úsvit vojevůdců východních. A s nimi na bitevní pole poprvé v historii Age of Empires pochodují i Češi jako hratelný národ. S bílým lvem na rudém poli ve znaku můžete hrát jak v multiplayeru, tak v příběhové kampani, která v šesti misích představí příběh neporaženého vojevůdce Jana Žižky. Vozová hradba samozřejmě nechybí.

Hra nejprve v úvodní misi připomene Žižkovy zbojnické počátky, byť podané coby spravedlivý boj proti vzpurným šlechticům panské jednotky, kteří věznili krále Václava IV. Následně se přesunete do Polska, kde se s tamějšími bratry ve zbrani – Poláci jsou dalším nově přidaným národem – střetnete s Řádem německých rytířů v bitvě u Grunwaldu. A pak už hejtman Žižka vyslechne Husova slova a vede boží bojovníky proti křižákům třeba ve slavné bitvě na Vítkově. A husité při tom všem mluví česky.

Zdařbůh! Lovím zvěř

Jak už je totiž u Age of Empires tradicí, jednotky na vaše povely reagují ve svém rodném jazyce. A tak vaši virtuální vojáci skutečně zvolají například „do zbraně!“ nebo „do útoku!“ a vesničané starající se o jídlo pro vaše vojsko zase hlásí „zdařbůh“ a „lovím zvěř“. Dokonce i jinak anglický dabing kolikrát příjemně překvapí tím, jak si poradí s českými jmény. O to víc zamrzí drobný detail, že přízvisko Jana Žižky z Trocnova se v anglických textech vyskytuje v podivné formě „of Trocnova“, nikoliv „of Trocnov“.

Jazyk jednotek a historické zasazení příběhu samozřejmě nejsou v Dawn of the Dukes jediným českým specifikem. Každý z mnoha středověkých národů, které Age of Empires vyobrazují, se snaží dějiny zapojit i do konkrétních herních mechanismů a možností. Například Angličané využívají svých dlouhých luků, které jsou nebezpečnější než ty obyčejné, Saracéni zase mají silné jezdce na velbloudech. Českou specialitou je pak zaměření na střelný prach.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Není divu, vždyť husité patřili k průkopníkům palných zbraní středověku. Však i jeden z možných původů slova pistole se odvolává do doby husitské, kdy se střílelo z takzvaných píšťal – a od slova píšťala je to jen krůček k pistoli. Do cizí slovní zásoby se díky češtině dostaly i tehdejší houfnice, které jsou jednou z unikátních českých jednotek ve hře. Tou druhou je vozová hradba, jež v Dawn of the Dukes funguje spíš jako tank, ale svou defenzivní historickou roli připomíná bonusem, jenž dává vojákům, kteří se za ni schovají.

V duchu myšlenek Jana Husa se pak nese ještě jedna z výhod pro český národ. Za většinu budov a jednotek v Age of Empires platíte různými surovinami, například kamením či zlatem. Jednou takovou jednotkou je i mnich, který léčí vaše vojáky nebo na vaši stranu konvertuje ty soupeřovy. Zatímco běžně musíte za mnicha zaplatit zlatem, pokud se vydáte cestou Husova učení, drahocenný kov můžete nahradit mnohem dostupnějším jídlem. Tomu se říká reformace!

Navodit opravdu českou atmosféru pak v Dawn of the Dukes pomáhá kromě audia a hratelnosti i vizuální zpracování. Každý národ má totiž ve hře svou speciální a ikonickou stavbu, v případě Byzance je to například slavný chrám Hagia Sofia. Když si zvolíte české bojovníky, vrcholem vašeho středověkého města bude pražská Prašná brána. A když postavíte hrad, inspirace Karlštejnem se nezapře.

Kromě Čechů rozšíření Dawn of the Dukes představuje již zmiňované Poláky a jejich sousedy z Litvy i s jejich vlastními kampaněmi. Přináší také drobné úpravy základní hry, kterou vyžaduje ke spuštění. Nejnovější přídavek pro Age of Empires II: Definitive Edition můžete na Steamu nebo přímo přes Microsoft pořídit za 9,99 eura, respektive 249 korun. Pro předplatitele služby Xbox Game Pass pro PC hra vyjde o šedesát korun levněji.

A pokud vás ani velice povedený remaster klasiky s českou stopou neláká, ale středověká strategie vám v počítači už dlouho chybí, nemusíte příliš smutnit. Microsoft se totiž po třetím díle, který zavítal do novověku, vrací do fanoušky nejoblíbenějšího období hradů a rytířů – a vydání Age of Empires IV už se blíží.

aoe2_zizka_2

Foto: Microsoft

V rozšíření Dawn of the Dukes se podíváte i do Prahy

 

Fotbalové Pardubice míří i na virtuální trávníky. Ve světě esportů budou soutěžit ve hře FIFA

Filip HouskaFilip Houska

pardubice-esport-x12

Foto: FK Pardubice

FK Pardubice mají vlastní profesionální esportový tým

0Zobrazit komentáře

Profesionální hraní videoher není cizí ani nejvyšší české fotbalové lize. Do virtuálních bojů v oblíbeném simulátoru FIFA promlouvají odvěcí pražští rivalové Sparta a Slavia, plzeňská Viktoria, olomoucká Sigma, FK Teplice nebo Bohemians 1905. Nyní se do fotbalových esportových vod pouští naplno i Pardubice, jejichž barvy budou hájit dva ostřílení hráči z týmu Inside Games.

Propojení sportu a profesionálního gamingu není pro Pardubice žádnou novinkou. Koncem května se totiž spojil hokejový tým Pardubic s esportovým týmem Eclot, k čemuž výrazně dopomohl český miliardář Petr Dědek, který do Eclotu investoval částku v řádech milionů korun. Nyní toto (e)sportovní provázání nadále pokračuje, avšak z ledu se posouvá na zelený trávník.

Prvoligové FK Pardubice, které v nejvyšší soutěži působí od minulého ročníku, navazují spolupráci s esportovým týmem Inside Games a formují nový kádr, jenž bude soutěžit ve videohře FIFA. Do červeno-bílých dresů se obléknou dva ostřílení esportovci František Kučera a Lukáš „Dodgy“ Dočkal, který patří mezi hojně sledované české streamery hry FIFA a stává se tváří herního týmu.

Posun vstříc profesionalitě

„Klub FK Pardubice dlouhodobě sleduje moderní trendy a snaží se dívat dopředu. Esport vnímá jako jednu z možných cest, která může na tým upozornit i pomoci otevírat dveře k novým partnerům z dalších odvětví,“ říká pro CzechCrunch PR manažer pardubického fotbalového celku Radek Klier a současně uvádí několik důležitých úspěchů, kterých Pardubice nedávno na esportovém poli dosáhly.

pardubice-esport-1

Foto: FK Pardubice

Lukáš „Dodgy“ Dočkal, tvář esportových FK Pardubic

Už dříve se totiž klub z Pardubic esportových turnajů v Česku účastnil. Například si zapsal prvenství z debutového ročníku turnaje MOL eCup v loňském roce, přičemž letos si pomyslný nejcennější kov odnesl také z e:Ligy, kde ve finálovém klání porazil soupeře z pražské Slavie. „V obou případech šlo o skvělou prezentaci klubu,“ dodává Klier.

Právě tyto úspěchy motivovaly FK Pardubice k založení profesionálního esportového týmu – dosud totiž turnaje hrály jen nárazově a bez větších plánů do budoucna. To se nyní mění a klub se bude profesionálnímu hraní věnovat systémově. „Proto byla zahájena v jednání s Inside Games a tento profesionální tým bude v dalším období náš klub reprezentovat,“ doplňuje Klier.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Manažerem esportového týmu FK Pardubice se pak stane David Douděra, který se bude snažit také o to, aby nové esportové partnerství sbližovalo mladou generaci fanoušků, jež může být pro klub příslibem do budoucna. Užitečnost spolupráce vidí i majitel esportového týmu Inside Games Vojtěch Klapuch.

„Mít možnost pomoci prvoligovému klubu proniknout do světa esportu bereme jako obrovskou výzvu a částečně splněný sen. Tímto spojením nadále esport dokazuje, že začíná patřit mezi důležité odvětví moderní doby,“ zmiňuje Klapuch, který má pod svými křídly i týmy hrající Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends nebo mobilní hříčku Brawl Stars.

Na rozdíl od esportového propojení na poli pardubického hokeje, kde se angažoval miliardář Petr Dědek, však to fotbalové za sebou nemá žádného externího investora. „V rozpočtu FK Pardubice byla nově vytvořena položka, z níž je tento projekt finančně podporován,“ objasňuje pro CzechCrunch Radek Klier, ale přesnou sumu klub nechce sdělovat.