Vesničané i válečníci v Age of Empires poprvé mluví česky. Pro nestárnoucí strategii vyšlo rozšíření s Žižkou a husity
Cepy do ruky, houfnice naládovat, kola vozové hradby pořádně namazat. A vzhůru do boje proti železným pánům a křižákům, kteří si myslí, že dokážou zastavit Jana Žižku a jeho husitská vojska. Nejnovější přídavek pro nestárnoucí strategii Age of Empires II z vás poprvé v dějinách udělá válečníky z českých zemí. Datadisk Dawn of the Dukes pro zmodernizovanou verzi slavné historické hry právě vyšel a můžete si ho pořídit za příznivých 249 korun, jako předplatitelé Xbox Game Passu pro PC pak ještě levněji.
I když nás od historických událostí dělí nespočet let i staletí, některé zůstávají v paměti národů snad napořád. Husitské války, které v 15. století zasáhly srdce Evropy, patří v českých dějinách k těm nejvýraznějším obdobím. Strategická videohra Age of Empires se na rozdíl od nich sice do školních osnov ještě nedostala, u herně pozitivní populace je však do paměti zapsaná stejně nesmazatelně jako osudy Jana Husa, Jana Žižky a jejich následovníků do učebnic a sešitů.
Od vydání Age of Empires II nás sice nedělí 600 let, ale jen dvaadvacet, nicméně i to je v herním průmyslu takřka věčnost. A přesto si tento titul drží pozornost hráčů i dnes. Předloni totiž Microsoft vyslal do boje jeho vylepšenou verzi Definitive Edition, která oprášila grafiku, učesala uživatelský zážitek a ovládání, ale jádro hry, v níž stavíte středověké město a cvičíte své šiky k pokoření soupeře, prakticky nezměnila.
Bylo to rozhodnutí, které herní svět přijal s nadšením a jež brzy vedlo k vydání rozšíření Lords of the West. Po pánech západu nyní přichází další dodatek Dawn of the Dukes, který představuje úsvit vojevůdců východních. A s nimi na bitevní pole poprvé v historii Age of Empires pochodují i Češi jako hratelný národ. S bílým lvem na rudém poli ve znaku můžete hrát jak v multiplayeru, tak v příběhové kampani, která v šesti misích představí příběh neporaženého vojevůdce Jana Žižky. Vozová hradba samozřejmě nechybí.
Hra nejprve v úvodní misi připomene Žižkovy zbojnické počátky, byť podané coby spravedlivý boj proti vzpurným šlechticům panské jednotky, kteří věznili krále Václava IV. Následně se přesunete do Polska, kde se s tamějšími bratry ve zbrani – Poláci jsou dalším nově přidaným národem – střetnete s Řádem německých rytířů v bitvě u Grunwaldu. A pak už hejtman Žižka vyslechne Husova slova a vede boží bojovníky proti křižákům třeba ve slavné bitvě na Vítkově. A husité při tom všem mluví česky.
Zdařbůh! Lovím zvěř
Jak už je totiž u Age of Empires tradicí, jednotky na vaše povely reagují ve svém rodném jazyce. A tak vaši virtuální vojáci skutečně zvolají například „do zbraně!“ nebo „do útoku!“ a vesničané starající se o jídlo pro vaše vojsko zase hlásí „zdařbůh“ a „lovím zvěř“. Dokonce i jinak anglický dabing kolikrát příjemně překvapí tím, jak si poradí s českými jmény. O to víc zamrzí drobný detail, že přízvisko Jana Žižky z Trocnova se v anglických textech vyskytuje v podivné formě „of Trocnova“, nikoliv „of Trocnov“.
Jazyk jednotek a historické zasazení příběhu samozřejmě nejsou v Dawn of the Dukes jediným českým specifikem. Každý z mnoha středověkých národů, které Age of Empires vyobrazují, se snaží dějiny zapojit i do konkrétních herních mechanismů a možností. Například Angličané využívají svých dlouhých luků, které jsou nebezpečnější než ty obyčejné, Saracéni zase mají silné jezdce na velbloudech. Českou specialitou je pak zaměření na střelný prach.