Vesnice, která se vznáší na hladině. Amsterdamské kanály doplnil designový dům s panoramatickým výhledem
Urbanizace je celosvětově jedním z dominantních jevů posledních dekád. Lidé se čím dál intenzivněji soustředí do měst a v nahuštěných metropolích je čím dál obtížnější nacházet prostor pro výstavbu. Developerské projekty tedy logicky rostou v místech, kde to dříve nebylo tak obvyklé – třeba i na vodě.
V Amsterdamu, který je na přítomnost vodních ploch městem velmi štědrým, nejsou domy postavené na vodě ničím až tak zvláštním. Plovoucí vesnička Schoonschip se ovšem standardům vymyká dokonce i v holandské metropoli. Jde totiž o unikátní komplex 46 trvale udržitelných domů, ve kterém žije něco přes sto obyvatel, a kde nově vyrostl skutečný designový skvost.
Nový plovoucí dům ve tvaru zkosené černé kostky navrhlo architektonické studio i29 a jedná se o stavbu, která mezi ostatními objekty „zelené“ vesnice na amsterdamském kanále jednoznačně vyčnívá. Nejen designově, ale i fyzicky. Nový dům vykukuje do středu kanálu a obyvatelé domu tedy mají skrze panoramatické zasklení skutečně prvotřídní výhled.
Vodní vesnička Schoonschip byla postavena designovým studiem Space&Matter a jedná se o průkopnickou ukázku místa pro život ekologicky smýšlející komunity, která s důrazem na trvalou udržitelnost sdílí své zdroje – od solární energie přes vodu a odpady až po sdílená elektrická auta.
Komplex je postaven na kanálu v historické průmyslové oblasti Buiksloterham v severním Amsterdamu a jde o další ukázku dříve chudé části města, která v posledních letech zažívá překotný rozvoj a stává se centrem moderního dění. Ostatně, podobný vývoj, kdy dříve oprýskané a zanedbané části měst zažívají až nečekanou renesanci, známe z mnoha evropských metropolí.