Věznice, kde úřadoval Grebeníček s elektrickými botami, dostane nový smysl. Bude tu soud i památník
V někdejší věznici bude sídlit soud i okresní státní zastupitelství. Přibude i památník věznice, který připomene, jak se tu úřadovalo během totality.
Za druhé světové války tu popravili ty, kteří pomáhali na Slovácku dvěma parašutistům, i přesto ale místo čekaly ještě krušnější časy. Uherskohradišťskou věznici později využívala StB a odehrávaly se tu výslechy politických vězňů, například pomocí takzvaných elektrických bot. Tu podle serveru Místa Paměti národa vynalezl Alois Grebeníček, proto se této mučící metodě přezdívalo Grebeníčkovy boty. I to připomene nový příběh nechvalně proslulé věznice, kterou promění architekti.
Bývalá věznice bude mít několik funkcí. Místo tu bude pro okresní soud i okresní státní zastupitelství. Zároveň tu bude sídlit i probační a mediační služba a vznikne také Památník Věznice Uherské Hradiště. Ten má připomínat všechno to, co se tu odehrálo v nevalných časech. „Připravovaná obnova přináší příležitost nově interpretovat význam tohoto místa. Vytvořit novou identitu celého objektu a stát se moderní demokratickou institucí s historickou pamětí,“ popisují tvůrci ze studia Opočenský Valouch architekti.
Ti pracovali zejména s pěti dvory. Prvním je muzejní a justiční dvůr, který bude určen široké veřejnosti. „Centrálním prvkem každého z dvorů je zapuštěný pobytový trávník, který poskytuje prostor pro různé druhy aktivit,“ popisují svůj návrh. Podél zdi tu podle návrhu vzniknou lipové stromořadí a trvalkové záhony.
Dalším dvorem je vnitřní pietní, který má sloužit expozici muzea. Probační dvůr je zase orientován do centra města a má být předprostorem státního zastupitelství a mediační a probační služby. Pátým je dvůr služební, který má sloužit pro příjezd justiční stráže, počítá se se zázemím soudu a chráněným prostředím pro eskortu vězněných. Tvořit ho má kamenný štěrk a nové stromy, přičemž by mělo jít o okrasné slivoně.
„Štěrk zobrazuje dvůr ve své syrovosti, konfrontuje návštěvníka s tragédií místa, odráží zvuky kroků a posiluje tak dramatickou atmosféru místa původní věznice a popraviště,“ vysvětluje studio. Slivoně pak mají být památkou na popravené a mučené vězně a také symbol naděje, pokračování života a smíření.
Architekti navrhují také nové náměstí. Prostor před areálem by měl navázat na městskou zástavbu a sloužit by měl i jako vstup do muzea. Počítá se s kašnou s pítkem i trampolínami pro děti, zároveň vzniká i prostor pro studenty Střední uměleckoprůmyslové školy, kde je možnost pořádat různé obchodní akce nebo venkovní výstavy školních prací.
Víc než jako o věznici se v Uherském hradišti dlouhá léta hovoří o potřebě změnit celý brownfield, funkcí se sem tak vejde mnoho. „Stávající budovy kapacitně nestačí zadanému programu, pro některé provozy je nevýhodou dispoziční dvoutrakt, dlouhá chodba a množství malých místností. Navrhli jsme dostavby umístěné v duchu původní kompozice areálu. V parteru budovu nově lemuje prosklená dostavba, která rozšiřuje vstupní prostory všem provozům a budovu symbolicky otevírá veřejnosti a veřejné kontrole,“ popisují architekti s tím, že dostavba zahrnuje dvě křídla spisoven.