Více svobody, nebo více peněz? Útok Epic Games proti Applu i Googlu je promyšlený, ale úspěch zdaleka není jistý

Filip HouskaFilip Houska

epic-apple

Foto: Apple/Epic Games

Apple je aktuálně s Epic Games, tvůrcem hry Fortnite, na ostří nože

0Zobrazit komentáře

Mají společnosti, od kterých si kupujete svá chytrá zařízení, právo vám diktovat, jak byste s nimi měli zacházet? Nebo je to jen čistě vaše věc, protože už telefon nebo tablet vlastníte a nikdo vám do toho nemůže mluvit? Až do takového rozpětí zachází názory technologické komunity i běžné veřejnosti, které vygradovaly s kauzou okolo Epic Games a Applu, respektive Googlu. A asi nikdy nebude možné říct, kdo má pravdu – každá strana se totiž na celý problém dívá z jiného úhlu.

O spuštění velké kampaně proti údajně monopolním praktikám Applu ze strany tvůrců herního fenoménu Fortnite jsme vás informovali před pár dny. Ve zkratce řečeno šlo o to, že Epic Games záměrně porušili pravidla App Storu (a také Google Play), když se snažili obejít jejich platební systém a vyvarovat se až 30% poplatkům, které si Apple i Google při většině transakcí berou jako provizi. Američtí vývojáři ve Fortnite uvedli vlastní platební řešení, kvůli kterému Apple a Google stáhly hru ze svých obchodů, načež Epic Games rozjeli skoro až nenávistnou marketingovou mašinérii.

Nejen, že parodovali jednu z nejzásadnějších reklam Applu (1984, v níž byl představen první Macintosh), ale také za stažení svého největšího herního hitu podali na Apple i Google žalobu. V ní obě firmy mimo jiné obviňují z monopolních strategií, které se propisují především do stanovování neúměrně vysokých poplatků za nákup aplikací nebo mikrotransakcí uvnitř aplikací. To je však jen jedná část, Epic Games by totiž rádi do iOS pronikli s vlastním obchodem s aplikacemi.

tim-cook-apple

Foto: Apple

Tim Cook, výkonný ředitel Applu

Zatímco Apple říká, že jsou pravidla konstantně pro všechny vývojáře stejné a konkrétně s Epic Games se bude problém snažit diplomaticky vyřešit, šéf slavného herního studia Tim Sweeney byl na svém Twitteru o něco přímočařejší. Odvolával se na práva uživatelů a to, že si „výrobci smartphonů mohou dělat, co chtějí“, podle něj není správný přístup.

„Jedním z dalších argumentů proti podpoře #FreeFortnite je, že ‚tohle je jen další miliardová firma, která bojuje s bilionovou firmou kvůli penězům‘. Tento boj však není o tom, že chce Epic nějakou speciální nabídku, ale o základních svobodách pro všechny naše uživatele a vývojáře,“ píše Sweeney a reaguje tak na názor jedné části komunity, která v této situaci stojí za Applem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Epic Games totiž – stejně jako všichni vývojáři působící na platformách od Applu – znají podmínky App Storu. Museli s nimi souhlasit předtím, než do něj vstoupili. A pro mnohé se jeví zvláštní, že proti nim najednou chtějí bojovat, a to tím nejviditelnějším způsobem. Navíc jde stále o digitální obchod Applu, což v mnohých vyvolává představu, že si na něm jeho majitel a správce, tedy Apple, může dělat cokoliv, co se mu zlíbí.

Šéf vývojářského studia Epic Games Tim Sweeney

To, že si Apple může vybírat vývojáře, kterým dá volné místo ve svém virtuálním regálu s aplikacemi výměnou za podíl na jejich příjmech, dává logiku. Podobně ostatně postupuje i třeba Sony nebo Nintendo, jež mají podobnou provizi (zhruba 30 %). Problém je však podle mnohých v tom, že výrobce iPhonů tímto jednáním může zneužívat svého dominantního postavení a omezovat jiný trh, respektive trh s mobilními aplikacemi.

Právě to je důvod, proč se o chování Applu začíná blíže zajímat i Evropská komise a také to šetří Kongres USA. Epic Games tomuto potenciálnímu problému jen dopomohli na veřejnost a jak se zdá, jsou to právě oni, kteří mohou mít na změnu Applu největší vliv. Ani Spotify, jehož aplikace je na App Storu údajně upozaděna na úkor Apple Music, ani Netflix, ale tvůrci animované battle royale střílečky. Na rozdíl třeba od Spotify, které si na chování Applu stěžovalo u Evropské komise, totiž Epic Games zaujali zdaleka nejdůmyslnější a mediálně nejvýznamnější postoj.

S mocí roste chuť

Chování Epic Games se dá z ekonomického hlediska pochopit – zkrátka chtějí více peněz. Vedle mediálního rozruchu a vykázání z App Storu (se kterým v Epic Games podle všeho počítali) chtěli zavedením vlastního platebního řešení dosáhnout na vyšší výdělky z prodeje herní měny, která se ve Fortnite nazývá V-Bucks. Přestože by ji totiž nabízeli o pětinu levněji, ve finále by na tom díky „obejité“ provizi Applu vydělali více. Byť se studio odvolává na „svobody pro hráče a vývojáře“, motiv vyšších zisků je nepopiratelný a z pohledu vývojářské firmy asi i logický.

Na to navíc úzce navazuje i její žádost o vytvoření vlastního „app storu“ přímo na iOS, ve kterém by měli vše pod kontrolou oni a nemuseli Applu odvádět zmíněné poplatky – a navíc by vydělávali na prodeji aplikacích třetích stran. Epic Games Store už ostatně funguje například na Macu nebo PC a stejně jako App Store na něm platí vývojáři třetích Epicu provize z prodejů. Podle standardů Applu je každopádně alternativní obchod s aplikacemi na iOS naprosto nepřijatelný. Mobilní operační systém Applu si dlouhodobě zakládá na maximální bezpečnosti pro uživatele a povolení digitálních obchodů třetích stran by tuto zásadu výrazně podrylo.

fornite_1

Foto: IGDB

Fortnite

Pokud by totiž vznikl, Apple už nedokáže uhlídat, zda si uživatelé do svých zařízení nestahují náhodou škodlivý software, a vystavil by je mnohdy velkému riziku. Nyní totiž na sebe bere zodpovědnost právě za nezávadnost softwaru a také za bezpečné placení. Byť mnozí mohou namítat, že Epic Games je ověřenou společností, která by své uživatele nepodvedla (například během plateb kartou), vznikl by precedent, který by postupně mohl přepsat celé fungování ekosystému Applu. A to Cookova firma nechce dovolit.

Na Androidu se něco takového tvůrcům Fortnite dařilo – operační systém Googlu totiž umožňuje tzv. sideloading, pomocí kterého si uživatelé nemusí stahovat aplikace z oficiálního obchodu, ale třeba přímo z webu vývojářů bokem. Zde se opět naráží na problém bezpečnosti, kdy uživatelé nemusí vůbec tušit, jak se stažená aplikace bude chovat a jakému riziku je může vystavit.

me_2019_quadrio_background_50p-min

Přečtěte si takéČeský Memsource umí vybrat nejlepší nástroj pro překlad textů. Díky své technologii byl oceněn na více než miliarduČeský Memsource umí vybrat nejlepší nástroj pro překlad textů. Díky své technologii byl oceněn na více než miliardu

Pro Apple je ovšem tato možnost nemyslitelná (alespoň prozatím) a svou obhajobu staví hlavně na tom, že právě jejich ekosystém je ten nejzabezpečenější a uživatelé se nemusí strachovat, že si do svých zařízení natahají nekorektní software. A za to by vlastně měli být rádi.

Monopol? Pořád existuje možnost výběru

Monopolní praktiky. Přesně toto spojení se v souvislosti s popisovanou kauzu neustále zmiňuje, pravděpodobně po právu. Jedna strana kritizuje Apple za to, že svými pravidly limituje podnikání vývojářů a vytváří si zázemí, ze kterého silně benefituje, ačkoliv by nemusel a mohl nechat tvůrcům volnější ruku. A také více peněz, kdyby si nebral tak vysoké provize.

Druhá strana se naopak přiklání k tomu, že uživatelé i vývojáři mají pořád na výběr. Nemusí používat ani vyvíjet aplikace (a v tomto diskutovaném případě zejména hry) pro iOS – mohou se soustředit na Android nebo další systémy, které v pravidlech nejsou tak striktní. Pokud s podmínky nesouhlasí, nikdo je nenutí na iPhonech nebo iPadech být.

Každý ovšem na jablečných platformách být chce. Ostatně už na začátku roku Apple hlásil, že má po světě přes 1,5 miliardy aktivních zařízení. To ovšem nemusí nutně znamenat, že by si měli vývojáři diktovat, jak by Apple měl svůj App Store vést.

apple-tim-cook-september2018-keynote

Foto: Apple

Tim Cook, výkonný ředitel Applu

Tak či tak, nic to nemění na tom, jak chytře celou kauzu Epic Games spáchali. Zaútočili na Apple v době, kdy se jeho digitální fungování rozebírá v těch nejvyšších patrech, a mají velkou šanci jeho odolnou bariéru alespoň částečně prorazit. I cupertinská společnost totiž stojí před těžkým rozhodnutím.

Pokud se rozhodnou nechat Fortnite mimo App Store (respektive nedovolí nové stahování hry do iOS), ztratí tím spoustu hráčů, kteří by mohli zamířit na Android. Pokud však Apple povolí a vyjde vstříc Epic Games, ztratí svou pověst „nedobytné“ společnosti, která lpí na striktních pravidlech svého obchodu.

Skvěle to popsal deník The New York Times: „Apple narazil snad na nejtěžšího protivníka za poslední roky. Epic Games si přesně spočítali, kde to bude Apple bolet nejvíce – udělat iPhony méně atraktivní a firmu jako takovou méně cool.“

Tento boj a jeho rozuzlení tak bude skutečně zajímavé sledovat. Vzhledem k tomu, že podporu Epic Games vyjadřuje už i například Facebook, který jeho chování považuje jako zbrojení proti malým vývojářům, nabírá situace na obrátkách a je jasné, že celá kauza jen tak neodezní.

CzechCrunch Jobs