Videohry jen tři hodiny týdně. Čína omezuje mladým online hraní, podle vlády je to elektronická droga
Ve značné části světa se dnes videohry nepovažují jen za zábavu – mnozí si hraním vydělávají, hry jsou označovány za sport hodný olympijských her, a dokonce se stavějí speciální herní stadiony. Podle čínské vlády jsou ale „opium mysli“, jak nedávno napsaly oficiální státní noviny. Teď se Čína rozhodla už tak omezované online hraní regulovat ještě více. Nezletilí jím budou moci trávit jen tři hodiny v týdnu.
Informovala o tom agentura Bloomberg odkazující na státní média asijské velmoci. Číňané mladší osmnácti let si nově v průběhu pracovního (resp. školního) týdne online videohry nezahrají vůbec. Příležitost dostanou mezi osmou a devátou hodinou jen v pátek, o víkendu a o svátcích. Čínský regulační úřad ve spojitosti s tím nařídí tamním technologickým firmám, aby dětem a mladistvým služby spojené s hraním zprostředkovaly jen v tomto vymezeném čase.
Od září, kdy mají nová omezení vstoupit v platnost, se zintenzivní také kontroly úřadů sledujících, zda je firmy dodržují. Herní služby nesmí mladým hráčům poskytovat v žádné formě, ať už na konzolích, počítačích, nebo mobilních zařízeních. Společnosti také budou muset využívat systémy ověřující totožnost hráčů, aby co nejlépe předcházely jakémukoliv obcházení pravidel.
Čína považuje nadměrné hraní her za problém už delší dobu. Nově oznámená omezení tak nepředstavují novinku, ale jen přitvrzení stávajících pravidel. Podle těch současných, platných od roku 2019, mohli nezletilí hrát nanejvýš 90 minut denně přes týden a tři hodiny denně o víkendu, přičemž mezi desátou večer a osmou ráno panuje plošný zákaz.
Vzhledem k tomu, že čínský systém neustálého přísného sledování a kontroly lidí působí tak trochu jako hra The Sims, v níž hráč doslova ovládá život virtuálních postaviček či rodin, může stanovisko vlády působit poněkud ironicky. Zároveň je nicméně třeba poznamenat, že není zcela nepodložené. Také Světová zdravotnická organizace (WHO) uznává možnost si vzniku patologické závislosti na hrách. V roce 2018 proto tzv. herní poruchu zařadila na oficiální seznam duševních onemocnění.