Vila v Podolí po rekonstrukci opět nabízí pražské bydlení ve vysokém standardu. Zdobí ji dub i padouk
Vila ze 60. let se díky rekonstrukci opět probrala k životu a nabízí příjemné prostředí k bydlení, které je navíc plné světla.
Pozemek v Podolí, kde od 60. let minulého století stojí stará vila, nabízí výhledy na protější břeh Vltavy a kostel svatého Filipa a Jakuba na Zlíchově. Za oněch šedesát let, kdy dům obývalo několik předků současného majitele, se na stavbě podepsal zub času. Proto došlo k rekonstrukci, díky které vila opět nabízí bydlení ve vysokém standardu. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.
Rekonstrukci dostali na starost architekti ze studia Aoc architekti, kteří domu vtiskli nezaměnitelnou atmosféru mísící se s okolní zahradou a městskou krajinou. Hlavním nástrojem jim k tomu bylo světlo, které je do domu přiváděno v nejrůznějších podobách, a také různě volené materiály.
„Pracujeme s intenzivním oblohovým světlem, rozptýleným měkkým světlem za polopropustnou fasádou či s kontrastním šerosvitem, což zpětně ovlivňuje sofistikovanou kompozici otvorů fasády,“ vysvětlují architekti, kteří domu dali hned několik oken různých tvarů a velikostí.
„Používáme ušlechtilé materiály v jejich přirozenosti, uplatňujeme jejich barvy i textury a zároveň dbáme na praktičnost a maximální pohodlí ve výtvarně dotaženém obytném prostředí,“ doplňují autoři návrhu, kteří dům zahalili do pláště ze škrábané omítky. Ta dostala výraznou zelenou barvu, jež má reagovat na okolní vegetaci. A to v průběhu všech ročních období.
Vila nabízí dvě oddělená zázemí. V nejspodnějším patře se nachází menší ateliérový byt, zatímco hlavní obytné zázemí zabírá dvě horní patra. Vzhůru se lze dostat po dubem obloženém schodišti vedoucím z předsíně. První ze dvou pater nabízí obývací prostor, koupelnu, kuchyň a jídelnu se vstupem na prostornou terasu v horní části zahrady. V letních měsících je tak možné společenskou část interiéru rozšířit i o venkovní prostory.
V nejvyšším patře se nachází pracovna a salon s krbem. Do nábytku byla také šikovně ukryta takzvaná čajová kuchyň, tedy malá kuchyňka, která je vybavená i lednicí. Prostor je definován dřevěným stropem a velkým ateliérovým oknem s krásnými výhledy, které proměňuje atmosféru interiérů v průběhu denní doby. Součástí patra je i soukromá zóna s ložnicí, šatnou a druhou koupelnou.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsCelý dům je vybavený vestavěným, na míru zhotoveným nábytkem, který chytře zakrývá vstupy do soukromých částí domu. V interiéru se však objevuje i starší nábytek, obrazy od současných umělců a fotografie majitele domu.
Fasáda pracuje s materiály, jako je břizolit, žula, betonové tvárnice, sklo, hliník a pozink. Protikladem jim je v interiéru množství použitého dubu, ale i exotičtějších dřevin, jako je teak, padouk či palisandr. Ze dřeva je zhotoven nábytek, stropy i podlahy kombinované se světlou omítkou na stěnách.