Víno a whisky nad zlato. Český fond se specializací na alkohol vyrostl na 300 milionů korun
Základem portofila mají být akcie či nemotivosti, nadstavbou pak třeba alkohol. Fond Wine Management potvrzuje, že zájem o něj v Česku je.
Když už nevíte, do čeho investovat peníze, které vám leží ladem, zkuste alkohol. Společně s uměním či veterány jde v Česku stále o poněkud netradiční aktivum, jeho popularita v posledních letech však vzrostla. Mimo jiné také proto, že dokáže držet svou hodnotu i v době, kdy padají akcie či dluhopisy, a dokonce i zlato ztrácí svůj jindy sebejistý lesk. Český investiční fond zaměřený na prémiové víno a whisky Wine Management tak během loňského roku připsal klientům 13,49 procenta.
Fond pro kvalifikované investory, kteří chtějí své finance hodnotit prostřednictvím lahví vína a whisky, vznikl v roce 2018. Od té doby hodnota jeho portfolia vzrostla o 52,34 procenta. Je tvořeno 32 764 lahvemi investičních vín v hodnotě asi 276 milionů korun a 751 lahvemi investiční whisky v hodnotě přibližně 22 milionů korun. A dělí se o ně 266 investorů.
„Poslední dekáda byla co do ekonomické úrovně České republiky velmi povedená. Důsledkem toho jsou rekordní úspory českých domácností i firem. Díky tomu mohou své finance vkládat také do alternativních investic, tedy starožitností, veteránů, umění či právě vína a whisky. V našich končinách jde stále o poměrně nové aktivum, ale ukazuje se, že taková investice funguje jako stabilizační prvek portfolia,“ říká Martin Kovář, zakladatel fondu Wine Management.
Zdůrazňuje ale, že alternativní investice neslouží pro střádání celoživotních úspor. Představují vhodný nástroj především pro ty, kdo již mají své investice rozprostřené mezi nemovitosti, akcie a dluhopisy. Teprve tehdy přicházejí na řadu ty méně tradičního rázu. Nedávná studie z Univerzity aplikovaných věd ve Švýcarsku dokonce upozorňuje na to, že když investor vloží deset procent svých prostředků právě do prémiového vína, stabilizuje tím celé portfolio.
„Inflace bude nějakou dobu zvýšená, takže očekáváme, že investoři se zaměří na uchování kupní síly svého portfolia. Právě investice do reálných aktiv jsou jednou z možností, jak uchránit kupní sílu svého majetku,“ dodává Kovář. A zmiňuje, že i díky důvěře klientů se jeho fondu podařilo získat nové finanční prostředky, díky čemuž mohl se svým týmem doplnit portfolio o zajímavé lahve.
Řeč je zejména o Royal Salute, nejluxusnější značce blendované skotské whisky, která vznikla jako projev úcty britské královně Alžbětě II. – založena byla v roce 1953 u příležitosti její korunovace. V portfoliu českého fondu se nachází edice Age Collection II. tvořená deseti lahvemi ve stáří 25 až 55 let. Její pořizovací cena byla 1,5 milionu korun a dnes její hodnota dosahuje 3,2 milionu korun.
„Této edice je na světě jen 21 kousků. K alokovaným lahvím je velmi těžké se dostat. Nám se ale podařilo Českou republiku dostat na whisky mapu a díky tomu se nám otevírají dveře k dalším zajímavým nákupům. Loni se nám podařilo získat také jednu ze 147 lahví, které vznikly k příležitosti 75 let královny na trůnu. Jde o Platinum Jubilee Edition, jejíž stáří je 32 let,“ vyjmenovává Zdeněk Kortiš, odborný poradce Wine Management na stařené destiláty.