Visa a Mastercard končí v Rusku. Země ale dokáže platby přesměrovat do vlastního systému

Iva BrejlováIva Brejlová

visa-mc

Foto: ArtRepublic (Canva Pro)

Platební karty značky Visa a Mastercard

0Zobrazit komentáře

Společnosti Visa a Mastercard oznámily, že v Rusku kompletně vypínají své služby. Absolutní stopku platbám nebo výběrům z bankomatů v zemi to ale neznamená. Krok bude mít dopad na cizince, kteří nebudou moct použít Visa ani Mastercard jak na nákupy, tak platby u obchodníků. A na ruské majitele karet, kteří by s nimi chtěli platit v zahraničí.

Na zavedení opatření firmy pracují – služby mají firmy vypnout v rámci několika dní. Majitelé karet vydaných v Rusku je ale budou moct stále používat k nákupům v této zemi. Jejich transakce budou putovat přes jiné sítě, především přes domácí ruský platební systém Mir, vysvětluje deník The Wall Street Journal. Přes ten proudí platby při použití karet – podobně na západních trzích funguje Global Payments.

Právě Mir má situaci vyřešit z dlouhodobějšího hlediska. Rusko se po jiném než západním řešení začalo v posledních dnech dívat, když Mastercard a Visa oznamovaly předchozí, mírnější opatření, v rámci kterého vyřadily ze svého platebního systému několik finančních institucí. V reakci na to ruská Sberbank oznámila, že hodlá vydávat karty v rámci systému Mir spolu s čínskou Unionpay.

Zatím tamní obyvatele Sberbank uklidňuje. „Všechny karty zákazníků Sberbanky budou fungovat, bude možné s nimi uskutečňovat operace na území Ruska, vybírat hotovost, převádět peníze podle čísla karty i platit jak v kamenných, tak ruských internetových obchodech,“ oznámila státem vlastněná banka. Řadoví Rusové v minulých dnech stáli v dlouhých frontách před bankomaty v obavách, že sankce povedou k nedostatku hotovosti.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pro Visu i Mastercard je přitom krok velmi bolestivý. Podle Nilson Report tvořily v roce 2020 mezi debetními a kreditními kartami vydanými v Rusku karty Visa a Mastercard 74 procent platebních transakcí v zemi. Transakce pocházející z Ruska mají v jejich čistých ročních příjmech tvořit 1,2 miliardy dolarů, doplňuje The Wall Street Journal.

Západní země koncem minulého týdne mimo jiné vyřadily velké ruské banky ze systému SWIFT. Další opatření míří přímo proti ruské centrální bance. Spojenci se snaží omezit její možnost disponovat obrovskými devizovými a zlatými rezervami, které v současnosti činí zhruba 640 miliard dolarů, tedy asi 14,3 bilionu korun, a patří k největším na světě.

S přispěním ČTK.

CzechCrunch Jobs